Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Facebook Graph Search – co to je, jak to funguje a proč se toho bát!

Největší sociální síť současnosti Facebook začíná postupně uvolňovat nový systém vyhledávání – tzv. Graph Search. Co umí, co přináší a proč by se ho mohli stávající uživatelé bát, to se pokusím vysvětlit v následujícím článku.

Co to vlastně je

Někteří z vás se možná ptají nač další vyhledávač, když je tady Google a ten přeci najde všechno co potřebují. Ne tak docela… Facebook Graph Search využívá obrovské databáze dat o uživatelích (1 miliarda  uživatelů, čtvrt miliardy fotek, bilion spojení), ze které je díky pár jednoduchým anglickým „příkazům“ každý schopen „vydolovat“ prakticky cokoliv o daném uživateli, či skupině. Pokud něco Graph Search nenajde, přesměruje vás na vyhledávač Bing (produkt Microsoftu) a ten se pokusí nalézt výsledek na internetu.

Zažádat přednostně o Graph Search můžete zde: https://www.facebook.com/about/graphsearch

graphsearch

Funkce

Jak už jste mohli z odstavce výše usoudit, nejedná se pouze o nějaký nový vzhled. Vyhledávač je schopen analyzovat poměrně velké množství různých příkazů a ty se navíc ještě dají třídit a filtrovat. Jsem zastáncem názoru, že než psát spousty vět, je lepší vám to ukázat. Uvedu sem tedy pár příkladů použití a budu se je snažit popsat.

 

První příklad využití: Zakládáte v Krnově novou taneční krů a hledáte nějaké lidi, které baví tancovat. Díky novému vyhledávači není nic jednoduššího, než napsat do modré kolonky: „People from Krnov who like Dancing“ a vyjede nám spousty lidí, kteří splňují naše požadavky.  Data můžeme ale ještě dále třídit a „dopátrat“ se tak osob, které jsou pro naše účely ty nejvhodnější.

Na výběr máme z

  • Pohlaví
  • Vztah
  • Zaměstnavatel
  • Kde zrovna žijeme
  • Odkud pocházíme
  • Škola
  • Vztah mezi námi
  • Co mají mít rádi

Seznam pokračuje a má dále asi ještě 34 věcí, které můžete nastavit.

peoplewholikedancing

 

Druhý příklad využití: Co když budete chtít najít „tu pravou“? Opět vám může být Facebook nápomocný. Může tedy sloužit jako jiná forma seznamky. Našim cílem bude najít nějakou ženu co je single, z Prahy a má ráda bruslení…

single

Třetí příklad využití: Podíváme se na fotky našich přátel, které pořídili v Praze.

photosfromprague

Čtvrtý příklad využití: Pojďme zjistit něco složitějšího, třeba: Všechny fotky mých přátel z roku 2010, které mí přátelé okomentovali

from 2010

 

Nebo potřebujete zjistit, jaké skupiny máte s některým ze svých přátel společné….

groups

 

Jak vidíte, variací je opravdu hodně a nápaditosti se meze nekladou. Položme si ale otázku – nevadí nám to? Nový vyhledávač je opravdu velmi silná „zbraň“ a pokud má člověk na Facebooku o sobě vše uvedeno často přidává příspěvky a fotky, tak o něm jste schopni zjistit prakticky úplně vše.

Jaký na to máte názor vy?

Written by:

Published on: 19.4.2013

Filled Under: Hlavní strana, novinky, sociální sítě