Facebook Graph Search – co to je, jak to funguje a proč se toho bát!
Největší sociální síť současnosti Facebook začíná postupně uvolňovat nový systém vyhledávání – tzv. Graph Search. Co umí, co přináší a proč by se ho mohli stávající uživatelé bát, to se pokusím vysvětlit v následujícím článku.
Co to vlastně je
Někteří z vás se možná ptají nač další vyhledávač, když je tady Google a ten přeci najde všechno co potřebují. Ne tak docela… Facebook Graph Search využívá obrovské databáze dat o uživatelích (1 miliarda uživatelů, čtvrt miliardy fotek, bilion spojení), ze které je díky pár jednoduchým anglickým „příkazům“ každý schopen „vydolovat“ prakticky cokoliv o daném uživateli, či skupině. Pokud něco Graph Search nenajde, přesměruje vás na vyhledávač Bing (produkt Microsoftu) a ten se pokusí nalézt výsledek na internetu.
Zažádat přednostně o Graph Search můžete zde: https://www.facebook.com/about/graphsearch
Funkce
Jak už jste mohli z odstavce výše usoudit, nejedná se pouze o nějaký nový vzhled. Vyhledávač je schopen analyzovat poměrně velké množství různých příkazů a ty se navíc ještě dají třídit a filtrovat. Jsem zastáncem názoru, že než psát spousty vět, je lepší vám to ukázat. Uvedu sem tedy pár příkladů použití a budu se je snažit popsat.
První příklad využití: Zakládáte v Krnově novou taneční krů a hledáte nějaké lidi, které baví tancovat. Díky novému vyhledávači není nic jednoduššího, než napsat do modré kolonky: „People from Krnov who like Dancing“ a vyjede nám spousty lidí, kteří splňují naše požadavky. Data můžeme ale ještě dále třídit a „dopátrat“ se tak osob, které jsou pro naše účely ty nejvhodnější.
Na výběr máme z
- Pohlaví
- Vztah
- Zaměstnavatel
- Kde zrovna žijeme
- Odkud pocházíme
- Škola
- Vztah mezi námi
- Co mají mít rádi
Seznam pokračuje a má dále asi ještě 34 věcí, které můžete nastavit.
Druhý příklad využití: Co když budete chtít najít „tu pravou“? Opět vám může být Facebook nápomocný. Může tedy sloužit jako jiná forma seznamky. Našim cílem bude najít nějakou ženu co je single, z Prahy a má ráda bruslení…
Třetí příklad využití: Podíváme se na fotky našich přátel, které pořídili v Praze.
Čtvrtý příklad využití: Pojďme zjistit něco složitějšího, třeba: Všechny fotky mých přátel z roku 2010, které mí přátelé okomentovali
Nebo potřebujete zjistit, jaké skupiny máte s některým ze svých přátel společné….
Jak vidíte, variací je opravdu hodně a nápaditosti se meze nekladou. Položme si ale otázku – nevadí nám to? Nový vyhledávač je opravdu velmi silná „zbraň“ a pokud má člověk na Facebooku o sobě vše uvedeno často přidává příspěvky a fotky, tak o něm jste schopni zjistit prakticky úplně vše.
Jaký na to máte názor vy?