Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Microsoft dnes představil Windows 10

Společnost Microsoft dnes ve večerních hodinách představila nástupce Windows 8.1 s velice nečekaným označením. Přestože všichni tipovali a psali o novém systému jakožto o Windows 9, Windows TH (Threshold), Windows X či Windows One, Microsoft nakonec všem vytřel zrak. Nové Windows se dočkaly pořadového čísla 10. Dává to smysl? Dává! Budeme-li počítat označení Windows 8 a jeho následovníka Windows 8.1, dostáváme, že Windows 10 je druhou verzí po Windows 8. Buď si tedy v Microsoftu popletli značení, nebo jde jednoduše o velmi promyšlený marketingový trik. O Přeskočení čísla 9 totiž budou psát všichni (včetně nás).

Windows_Product_Family_9-30-Event-741x416

Microsoft tento produkt popisuje jako nejkomplexnější platformu v historii. Windows 10 bude dostupný pro veškerý hardware. Vývojáři budou moci vyvíjet univerzální  programy, které budou fungovat napříč všemi platformami.

Windows 10 budou nasazeny na velké množství zařízení – počínaje internetem věcí až po servery v podnikových datových centrech po celém světě. Některé z těchto zařízení budou mít jen čtyřpalcové obrazovky, jiné osmdesátipalcové a některé nemají obrazovky vůbec! Některé z těchto zařízení budete držet v ruce, jiné zase budou fungovat desítky na metrů od vás. Každé zařízení používá jiný typ vstupu – dotyk, myš a klávesnici, gesta. Proto i ovládání bylo potřeba sjednotit.

Když tedy dáme všechno tohle  dohromady, výsledný produkt, čili Windows 10 budou vypadat velmi podobně, jako Windows 7. To je však záměr. Joe Belfiore poukázal na fakt, že miliony zákazníků stále používají Windows 7 a řekl, že společnost chce, aby jejich přechod na Windows 10 byl mnohem pohodlnější, než skok na odlišné ovládání a vhled v podobě Windows 8 před dvěma lety. Sám říká, že pokud bychom přirovnali Windows 7 k první generaci Priusu, tak Windows 10 budou jako Tesla.

windows10

Windows 10 si tedy ukrojili kousek z Windows 7 a 8. Ovládání se prakticky nezmění, uživatelské prostředí se dočká přepracovaného vzhledu s prvky Windows 8. Přibudou nové funkce a vylepšení. Došlo k sloučení nabídky „metro“ a tradiční nabídky start. Po rozkliknutí nabídky start se dostaneme ke známým dlaždicím. Budeme moci měnit velikost dlaždicí a zachovány budou i tzv. živé dlaždice.

Nová nabídka start nabídne také nové univerzální hledání, které bude vyhledávat mezi nainstalovanými aplikacemi, nastavením a i na webu.  Microsoft také ukázal přepracovaný přehled spuštěných aplikací. Zde se mnoho vývojářů zastavuje a shoduje, že vypadá úplně stejně, jako Expose v OS X. Také je zde více pracovních ploch, kde si u každé můžeme nastavit jinou plochu – pro práci, domů a ostatní možné situace a jednoduše mezi nimi přepínat. Dočkáme se také jedné významné funkce – podpora CTRL+V v příkazovém řádku!

windows10_2

Tyto změny však neznamenají, že by Microsoft nepočítal s dotykovými displeji. Belfiore řekl, že do Windows 10 bude z Windows 8 přenesen tzv. charms – postranní lišta. Změní se ale přehled spuštěných aplikací při vytáhnutí prstem z levého okraje displeje. Microsoft také myslí na konvertibilní zařízení, jako je Lenovo Yoga 2 Pro a přidává nový, tzv. „Continuum“ mód, jehož cílem je plynulejší přechod mezi různými módy užívání.

Již za pár hodin se dočkáme spuštění programu Insider, prostřednictvím kterého se kdokoliv může zapojit do vývoje, stáhnout si „Technical preview“ nového systému, diskutovat na fóru o problémech a zkušenostech.

Pro koncové zákazníky bude nový Windows 10 dostupný na počátku roku 2015. Ale mnohé se ještě změní. Dnes jsme se dočkali jen malé ochutnávky všech novinek a jsme sami překvapeni, co nás ještě čeká.

Zdroj: theverge.com