Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

TOSHIBA Satellite C50-B-14D

Design: 70%

Výbava: 75%

Display: 60%

Zpracování: 72%

Výkon: 60%

Hodnocení je globální, nebere v potaz cenu

Total Score 68%

V dnešní recenzi jsem důkladně otestoval notebook japonské firmy Toshiba, určený primárně studentům a pak všem, kteří chtějí notebook s 15.6” uhlopříčkou a mají omezený rozpočet.

Zamyšlení

Když jsem připravoval tuto recenzi, dlouho jsem přemýšlel, jak se k ní mám postavit. Přece jenom, máte tady notebook o kterém víte, že určitě má kompromisy, zároveň ale také extrémně nízkou cenovku. Ta se pohybuje okolo 7.5 tisíce korun, včetně plnohodnotného operačního systému Windows 8.1. Rozhodl jsem se tedy, že se zkusím vžít do průměrného uživatele. Tedy kouknu na film, napíšu si zápisek z přednášky, obsloužím přátele na Facebooku, shlédnu něco na YouTube, stáhnu fotky z foťáku a vyřídím email.

Všechny tyto aktivity se mi podařilo víceméně v pohodě realizovat. Hry jsem záměrně vynechal, jelikož extrémně úsporný procesor Intel Celeron s architekturou BayTrail a integrovaná Intel grafika si sice spolehlivě poradí s jednoduchými hrami na webu, ale opravdu nic víc nečekejte.

 

 

DSC00713

Parametry testovaného modelu

 • Procesor: Intel Celeron N2830, 2,16 GHz (Turbo 2,42 GHz), BayTrail, Dual-Core
 • Display: 15,6”, 1366×768, TN
 • RAM: 4GB DDR3
 • Disk: 500GB HDD, 5400 ot/min
 • Operační systém: Windows 8.1 s Bingem
 • Rozměry: 380 x 260 x 27 mm
 • Hmotnost: 1,97 kg

Notebook je osazen úsporným dvoujádrovým procesorem Intel Celeron N2830 architektury BayTrail o taktu 2,16 GHz, jež poskytne dostatečný výkon pro kancelářskou práci. Jedná se o nejnižší řadu procesorů s výkonem jen o něco vyšší, než je u výkonnějších pracovních tabletů. Není se však čeho bát, v případě nezahlcování počítače zbytečnými programy se počítač chová při klasických úkonech poměrně svižně.

Operační paměť RAM disponuje velikostí 4GB, což je i dnes ještě standardní velikost a v kombinaci s procesorem ani více nemáte šanci využít. Klasický plotnový disk s kapacitou 500GB se svými 5400 ot/min taktéž nijak nečekaně nevybočuje, naměřené hodnoty jsou pro danou třídu průměrné a ani u konkurence nenajdete v podobné ceně rychlejší. Proto v podstatě ani není co vytknout.

 

DSC00683

Obrazovka o velikosti 15,6”, skýtající se pod tenkým plastovým víkem, nabídne obvyklé rozlišení 1366 x 768px. Jedná se o TN panel s poměrně dobrými pozorovacími úhly a lesklou povrchovou úpravou. Zamrzí ale velice malý rozsah nastavení podsvícení. To se projeví zejména v noci, kdy display září více než bychom si přáli a přes den na slunci je zase obtížněji čitelný.

Zvuk byl v cenové kateogii produktu lehce podprůměrný. Basy a hloubky téměř neuslyšíte. Rozhodně tedy doporučujeme pořídit si ještě externí reproduktory nebo sluchátka.

Absence CD a DVD mechaniky u patnáctek stále ještě není zrovna rozšířená věc. Obsah z těchto médií tedy budete muset oželet.

Screenshoty z různých testů

 • CPU-Z, SpeedFan (pod zátěží), Windows vlastnosti, Crystal Disk Mark

Konstrukce a provedení

Plastová imitace karbonu působí moderním dojmem, jen je trochu náchylnější na šmouhy při dotyku. Budete-li jej chtít mít tedy stále pěkný, doporučuji občas otřít nějakou hadrou.

 

Dále bych mohl pochválit dobrou klávenici s nízkým zdvihem. Alespoň pro mě zvyklého na klávesnici z Macu měla super rozložení. Prakticky jsem si vůbec nemusel zvykat. Jen jsem sedl a začal psát. Mezery mezi klávesami jsou přesně takové, jaké by měly dle mého být. Jediné co by se dalo vytknout je trochu nejistý stisk.
Klávesy rychlých voleb pro změny hlasitosti, podsvícení, atd. jsou přístupné přímo. Funkční klávesy F1 až F12 pak se stisknutím tlačítka FN. To jde se však dá v nastavení změnit.

Chlazení plní svou práci na jedničku. Za běžného provozu je notebook tichý s teplotami pohybujícími se při 40°. I při dlouhodobé zátěži pod benchmarkem teploty nepřekročí 60°.

Zpracování je na dobré úrovni, nikde nic nevrže a notebook působí relativně bytelným dojmem. Při chycení za kraj základna pevně drží a neprohne se ani o kousek. Tak tomu však není u střední části napříč notebookem, kdy při otevírání víka displaye je pozorovatelná drobná deformace. Pevnost víka je taktéž lehce spektakulární. Ovšem s přihlédnutím k ceně a celkovému dojmu bych zařízení hodnotil kladně. Je to jakási daň za obecný trend ztenčování.

 

Připojení, konektory, výbava

Nyní bych se rád zastavil u konektorové výbavy. Zde na nás čekají všechny porty, na které jsme zvyklí. O přenos obrazu se postará VGA s HDMI, velké soubory přenesete přes jeden rychlý USB 3.0 a na periferie tady máme další 2 klasické USB 2.0. Sluchátka můžete naopak připojit přes 3,5mm Jack na levé straně zařízení. Nechybí ani čtečka karet (SD, XC).

Poté máme k dispozici síťový port RJ-45 s maximální rychlostí 100 Mb/s, o bezdrátovou konektivitu se postará WiFi podporující pásma 2,4GHz do standardu N. Další možné připojení bez kabelů je pak poskytováno standardem Bluetooth verze 4.0, to je určeno převážně k připojení periferií. Správce, jež by měl tyto notebooky napojené v síti taktéž potěší možnost spustit je vzdáleně přes síť díky Wake On Lan.

Co se webkamery týče, její kvalita je průměrná. Vzhledem k nevelkým rychlostem internetu vám to ale stejně u videohovorů vadit nebude. Kvalita videa není oproti fotkám úplně špatná. S těmi je to o poznání horší, ale kvalitní selfie si můžete vyfotit třeba smartphonem. Zvuk je také na poměry webkamery ucházející. Však posuďte sami.

WIN_20141217_224545

Foto z webkamery

Výdrž na baterii

Co mě potěšilo, byla rozhodně malá nabíječka s dlouhou napájecí šňůrou. Díky dobré výdrži integrované Li-Pol baterie o kapacitě 44 wh ji však možná ani tak často nebudete potřebovat přenášet. Notebook jsem testoval při puštěném HD videu na poloviční jas s puštěnou WiFi a dosáhl jsem při plném nabití výdrže 6.5 hodiny. Tato hodnota by mohla být zhruba srovnatelná s výdrží při kancelářské práci. Ještě se hodí říci, že nabíječka stihne notebook dobít na 90% za 1.5 hodiny.

 

DSC00691

Závěrem

Poté co jsem notebook používal několik dní v kuse můžu říci, že se jedná v dané cenové relaci o dobrou volbu. Osobně bych se jeho koupě pro nenáročného uživatele vůbec nebál. Výdrž vám rozhodně vrásky na čele dělat nebude,  s plnohodnotnými Windows 8.1. nebudete muset několik dalších let řešit update. Klávesnice pak vaše nadšení vždy jen ještě lehce pozvedne.

Nemohu opominout samozřejmě také zápory v podobě prohýbání základy ve středu a měkkčího víka. Dávejte si tedy pozor, abyste na víko nepoložili omylem nějaký těžší předmět. Na přenášení bych doporučil nějakou pevnou brašnu.

Klady

 • cena
 • USB 3.0
 • váha
 • výdrž
 • OS windows 8.1 v ceně

Zápory

 • prohýbání základny uprostřed
 • chybějící mechanika
 • výkon procesoru

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Toshiba Satellite C50-B PSCMLE-02N024CZ poskytuje server Heureka.cz

Oficiální rendery výrobce

Written by:

Published on: 19.12.2014

Filled Under: Hlavní strana, recenze

, , ,