Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Xiaomi MiBand – chytrý náramek

Design: 70%

Výbava: 80%

Odolnost: 90%

Zpracování: 85%

Funkce: 65%

Total Score 78%

MojeKapela? Nějaká hudební aplikace? Ále ne… To jen chytrý náramek od firmy Xiaomi! Pro mnoho lidí možná neznámé odvětví, pro ty co sledují trendy naprostá samozřejmost. Bavím se o nositelnostech (wearables), přesněji dnes o chytrém náramku Xiaomi MiBand, jež je poměrně schopným pomocníkem při monitoringu dne a upozorňovačem na notifikace.

S čím vším vám může MiBand pomoci, tak přesně to jsem testoval předchozích pár týdnů, a popravdě, nebylo toho málo. Na rovinu upozorním všechny zastánce zdravého životního stylu a lékaře, aby se na grafy raději nedívali. Mohly by jim přivodit infarkt, v tom lepším případě by jen kroutili hlavou. Zpět ale k testu náramku k běžnému nošení, kritéria pro často zmiňovaný přídomek fitness dle mého zatím ještě nesplňuje. Přesto se vzhledem k cenovce určitě vyplatí o něm přemýšlet a může se stát vaším prvním krokem do světa nositelností.

 

 

DSC01350

specifikace

 • FUNKCE: měření kvality spánku, chytrý alarm, odemykání telefonu poblíž, nastavení barev led, celková vzdálenost, průměrný počet kroků, historie
 • VODĚODOLNOST: (IP67)
 • VÝDRŽ NA JEDNO NABITÍ: 30 dní
 • UMÍSTĚNÍ: zápěstí pravé i levé ruky
 • PRO OPERAČNÍ SYSTÉMY: Android, iOS
 • BATERIE: 41 mAh lithium-ion
 • VÁHA: 13g, samotný modul 5g
 • SENZORY: akcelerometr
 • BLUETOOTH: v4.0
 • ROZMĚRY MODULU: 36 x 14 x 9 mm

Obsah balení

Jak už jsme u Xiaomi výrobků zvyklí, balení je strohé a z papíru šetrného k životnímu prostředí. Uvnitř najdeme v podstatě pouze MiBand a nabíječku, ten zbytek jsou návody k použití a další papírky, které stejně nikdo nečte a budou vám jen doma překážet.

DSC01567

Nabíječka

Zajímavou věcí kromě samotného zařízení, je také nabíječka neobvyklého tvaru. Na jedné straně je klasicky USB konektor, druhá však skýtá pohled na podivnou proprietární „zásuvku“, kam oválné zařízení po vyjmutí z náramku zasunete. Nabíječku samozřejmě není problém kromě počítače připojit i ke klasickému adaptéru do elektrické zásuvky. Díky malé kapacitě baterie jej budete mít opět dostupný už za necelou hodinu.DSC01588

Aplikace

První věc, která vás asi hned po nasazení náramku budete zajímat, je instalace aplikace na chytrý telefon. Aktuálně je dostupná pro Android i iOS. Tu z obchodu Play vám ale k instalaci nedoporučím, protože nevím jak vy, ale já číštinu neumím. Neházejme ale flintu do žita, je tu přece česká komunita, která má většinou na vše řešení.

MIUI-Czech-a-SlovakVždy aktuální aplikaci v češtině/angličtině najdete ke stažení na stránce:
http://www.miuios.cz/viewtopic.php?f=157&t=5408.

Lokalizace záleží také na základním nastavení telefonu. Protože jej mám v angličtině, samotná aplikace je anglicky taky.

 

Luxusní výdrž baterie

Jinak než nadpisem tohoto kalibru se totiž výdrž MiBandu vyjádřit nedá. Výrobce slibuje výdrž okolo 30 dní a tak tomu skutečně je. Dokonce podle dlouhodobých uživatelů se dá dostat v pohodě i na 44 dní. Za dobu mého používání to mohu jen potvrdit. Zařízení jsem si vyzvedl když bylo nabito asi z 86%. Jen jsem ho dal na chvíli na nabíječku abych viděl jak se chová a zas odpojil. Za 22 testování zbývá stále na 36%. Což je s maximálně 7 denní výdrží konkurenčního FitBitu nesrovnatelné.

Díky tomu, jak chytře zařízení s telefonem komunikuje si na dosažení této doby vystačí pouze s baterií o kapacitě 41 mAh. MiBand totiž není s telefonem spárován pořád, ušetříte tedy i baterii telefonu. Všechna měření se ukládají do vnitřní paměti a při spuštění aplikace se pak přepošlou na telefon.

DSC01581

Design

MiBand se skládá ze dvou částí, tou první je gumový náramek různých barev opatřený hliníkovou „ozdobou“ u zapínání. Druhá část je samotný senzor. Senzor je vyroben z plastu, zespodu s vrytým lesklým logem Mi, vrchní strana je ale vyrobena z hliníku s pěkným stříbrným ohraničením.

Celkově design neurazí, stále se však jedná o gumové cosi, které si vezmete ven na běhání, ale do společnosti je prostě nevzhledný a nestylový. V případě, že by se jednalo čistě o fitness náramek se všemi senzory, pochopil bych to. MiBand je ale dle mého určený úplně k jinému účelu, tím je primárně sledování aktivity člověka během běžného dne. Dle toho by se měl také dodávat s odpovídajícím náramkem.

miband-rozmery

Drobným nedostatkem návrhu designu je i příliš velký otvor pro vložení modulu do gumového pásku. Ten má za většího tlaku nebo při utahování druhou rukou tendenci vypadávat. Onen pásek ale není tak špatný, má i dobrou vlastnost. Je jím malé ouško, kterým je potřeba pro zapnutí pásek protáhnout. Při neúmyslném rozepnutí tak zůstane náramek na malém kousku viset a nespadne tak na zem.

Měňte barvy náramků podle nálady

Statistiky nejsou jen pro geeky, kterým je povětšinou jedno, jestli jim bude zařízení ladit se zbytkem oblečení, nebo ne. Naštěstí díky čínským výrobcům nebudete mít o barvy a motivy náramků nouzi. Typicky z Ebaye si nový pořídíte za pár korun, nemusíte jej tedy nijak šetřit ani se o něj přehnaně starat. Prostě až bude onošený, odřený nebo okoukaný, vyměníte jej.

xiaomi-mi-band

Barvy diod

Vrchní strana MiBandu je pokryta hliníkem s pěkným leštěným ohraničením. Při bližším ohledání ale narazíme na 3 nenápadné tečky. Ty slouží spolu s vibracemi k signalizaci splněného cíle, nebo nějaké notifikace. A protože hliník byste asi diodou neprosvítili, jsou právě ony 3 tečky místa s vyfrézovanými miniaturními dirkami. Těmi už světlo v pohodě projde.

Na výběr máte ze 4 odstínů:

 • modrá
 • zelená
 • červená
 • oranžová

DSC01584-2

Odolnost

Obě součásti – modul i gumový náramek, jsou odolné dle certifikace IP67. Zmíněná zkratka znamená, že by měl bez jakýchkoliv obav přežít až 30 minut ponořen metr pod hladinou, nebo v prašném prostředí. Není problém se s ním tedy jít koupat nebo běhat v dešti.

I přes hliník na povrchu se mi za celou dobu používání nepodařilo udělat na zařízení jediný škrábanec. Opravdu jsem jej věrně nosil a nijak jej nešetřil.

miband

Spánek

Druhou nejdůležitější věcí hned po měření chůze je určitě sledování statistik našeho spánku. Přepnutí probíhá automaticky a poměrně dobře. Za předpokladu, že se chováte jako většina lidí, bude MiBand fungovat v pořádku. Jednoduše půjdete spát, on to pozná, bude vám měřit tvrdý a lehký spánek a ještě vás ráno vzbudí v tom nejlepším okamžiku.

Pokud ale spíte často divně jak já, přes noc naspíte 3 hodiny (kvůli tomu že honíte na poslední chvíli deadliny projektů) a rozhodnete se je odpoledne dospat dalšími 3, máte smůlu. MiBand stále ještě počítá s tím, že se během noci spí jen jednou. Šanci nemáte ani s krátkými power napy.

Jinak samotné měření usnutí i vzbuzení je až neobvykle přesné. Podrobné statistiky dnešní noci si můžete zobrazit klepnutím na naspaný čas. Nastane-li další den, uloží se pouze jejich zlomek do měsíční historie. Nelze tedy úplně do detailu porovnat, jestli jsme v 1 hodinu ráno dělali dnes to stejné, co minulý týden. Porovnat se dají jen naspané časy typů spánku (tvrdý, lehký,…).

Chytrý budík

Kromě klasického budíku (max. 3), jež vás vzbudí přesně ve chvíli kdy chcete, se dá nastavit šetrnější, takzvané chytré buzení. Náramek se v takovém případě pokusí odhadnout nejlepší možnou chvíli pro probuzení (lehký spánek) až 30 minut předem.

Budík se osvědčil a ten klasický zvukový mi už přijde zbytečně drastický, Xiaomi vibruje jako by Vás hladila po ruce Vaše vlastní máma! Jen když jste nevyspalí a víte, že budete potřebovat vstát za 3 hodiny, radši si dejte i ten zvukový. (Upozornění: autor článku nenese žádnou zodpovědnost za zmeškaná rande, obchodní schůzky ani nic jiného!)

Chůze

Měření chůze alespoň u mě probíhalo poměrně přesně. Celé je postavené na snímání kroků akcelerometrem a následnými matematickými přepočty kroků na vzdálenost dle informací, které o sobě MiBandu poskytnete. Opět dostatene podrobné informace pro dnešní den a ořezané pro zbylý měsíc.

Dozvíte se například kolik km jsme ušli, nachodili spálené kalorie, nebo kolik vám chybí do splnění denního cíle. Ten se udává v počtu kroků a jednoduše si jej nastavíte v nastavení.

Zvěsti, že MiBand lidem počítal kroky i při psaní nebo sezení u televize mohu za sebe s čistým svědomím popřít. Nebo jsem ještě nepoznal všechny styly psaní na klávesnici a všechny polohy při sledování televize… :-D

Zajímavostí může být přepočet spálených kalorií na Coca-Coly, mléko, kuřecí vývar… atd.

Chytré odemknutí

Nebaví-li vás stále odemykat váš telefon, ale úplně bez hesla jej také nechcete, může být náramek MiBand přesně to pravé pro vyřešení vašeho problému. V případě, že bude smartband dostatečně blízko vašeho telefonu, probudíte jej normálně přímo na plochu. Tato funkce zatím funguje bohužel pouze se zařízeními Xiaomi s MIUI 6.

Notifikace

Kromě klasického upozornění na příchozí hovor, si můžete i přesně nastavit další notifikace od jiných aplikací. Z Facebooku by vám asi z těch neustálých vibrací sice upadla ruka, na email se už ale může tato funkce hodit. Všechno je ke zvolení v nastavení pod záložkou „má zařízení“ (My devices).

Zjištění aktuálního stavu denního cíle


Pro zjištění aktuálního stavu vašeho cíle  nechte ruku podél těla pár vteřin a poté se na MiBand podívejte jako na hodinky


DSC01584

API

To, co tento náramek zoufale potřebuje, je otevřené API pro vývojáře. Minimálně aspoň export dat ve formátu XML nebo JSON. Moc rád bych si zpracovával a analyzoval data sám, svými algoritmy a řešil tím „problémy“, které mám já. Určitě nejsem sám. Například bych si rád dělal podrobnou zálohu dat každého dne a uchovával data starší než jeden měsíc.

miband-7

Kompatibilita s Redmi 1S

I přes Android 4.3 (Jelly Bean) a MIUI 5 se mi podařilo aplikaci na Redmi 1S zprovoznit. Chvíli po vás sice řve čínskými nadávkami, nakonec se ale uklidní a aplikace normálně funguje. Samozřejmě kromě funkce odemknutí telefonu bez hesla. Ta funguje až od Androidu 5.0 nebo MIUI 6.

Nadstavba MIUI 6 je Redmi 1S ze strany výrobce Xiaomi přislíbena už nějakou dobu. Poslední zprávy však hovoří o březnu nebo dubnu letošního roku. Uvidíme, zda se tedy dočkáme.

DSC01476

Závěrem

Chytrý náramek pro každého, kdo nechce investovat přehnané peníze a přosto by rád viděl grafy svého života. Já sám jsem se zhrozil a možná mi dal právě MiBand nový pohled na to, jak upravit svůj život. Aktuálně za cenu asi 600 korun seženete opravdu zajímavé zařízení s nesrovnatelně lepšími parametry, než konkurence.

Oproti dražším chytrým náramkům samozřejmě nemá tolik funkcí, vše ale vynahradí baterií.

Na dlouhou výdrž se snadno zvyká, nabíjet další věc každý den nebo i co týden, je prostě když to řeknu naplno otrava. S 40 denní výdrží a následným dobitím za hodinu opravdu není co řešit. Pak opravdu slouží technika vám a ne vy technice.

Klady

 • cena
 • automatické přepínaní mezi dnem a nocí
 • váha
 • vyměnitelné náramky
 • voděodolnost
 • obrovská výdrž na baterii

Zápory

 • málo senzorů
 • dostupné pouze gumové náramky
 • přídomek fitness bych vynechal
 • modul v náramku drží, ale snadno vypadne

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Xiaomi MiBand poskytuje server Heureka.cz

Written by:

Published on: 26.2.2015

Filled Under: Hlavní strana, recenze

,