Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Napka, rychlé transakce bez bankovního účtu

Jste „mileniál“? Ne, není to žádná sekta, ani se za to nemusíte stydět, jedná se jen o trefné pojmenování lidí, jež vyrůstali kolem roku 2000. Aplikace Napka je totiž určená právě jim, lidem s aktuálním věkěm mezi 15 až 25 lety a stojí za ní úspěšná mezinárodní investorská skupina Rockaway.

Dle průzkumu realizovaného společností STEM/MARK dostane průměrný mladý Čech od svých rodičů kapesné ve výši 654 korun. Přál by si dvojnásobek, rodiče by naopak rádi utáhli opasky. Osloveno bylo 400 mileniálů ve věku 15 – 25 let, těch, kteří žijí z podpory rodičů, i těch, kteří už si vydělávají sami. Částky se lišily dramaticky, od 200 korun na měsíc, až po třeba 2 tisíce. Každý totiž s danou sumou musí hospodařit jinak. Zatímco jeden náctiletý má celé kapesné jen na žvýkačky, druhý z něj musí zaplatit i dopravu, tarif v telefonu a další nezbytné výdaje každodenního života.

20150623_152945

Jak sami dobře víte, 200 korun na měsíc v Praze není vzhledem k ceně kávy (třeba Starbucks Latte 85 kč) nic, s čím byste si chtěli nějak vyskakovat. S dortem tam necháte měsíční kapesné ani nevíte jak. Co když se ale naskytne naléhavá situace, kdy prostě potřebujete další hotovost? Budete prosit u kamaráda na kolenách a trapně „škemrat o prachy“? Ne, použijete Napku a svůj problém vyřešíte! Tedy aspoň taková je teorie.

O co tedy je?

Jednoduše řečeno, Napka je aplikace pro okamžité posílání peněz mezi lidmi, aniž byste potřebovali účet u banky. Celé to vlastně připomíná jednoduchý chat, kdy napíšete člověku kolik potřebujete a on vám drobné hned pošle. Dají se tím řešit „mini“ dluhy, kdy za někoho zaplatíte pivo, nebo něco jiného, protože si zapomněl peněženku. Pro dospělého člověka asi nesmysl – desetikoruny nemá smysl řešit, student s 500 korunami na měsíc by ale mohl zajásat!

Problematika mladých

Doba pokročila a dnešní mladí lidé na konci základky a začátku střední školy potřebují jiný přístup, než generace jen pár let zpět. Budu se opakovat, ale informační technologie nasadily takové tempo inovacím ve všech oborech, že v podstatě rok 2000 je těžkou historií. Prakticky všude lze platit bezkontaktně kartou, je to rychlé, čisté, bez tahání otravných cinkavých drobných.

Distribuce kapesných od rodičů může být zdlouhavým procesem. Znáte to, v neděli dostanete 200 korun na týden, úterý si vyžádá zaplacení kina ve škole. Najednou jste na nule, potřebujete rychle další přísun financí na cestu domů. Nemáte-li bankovní účet s rodiči u stejné banky, jste nahraní, platba by přišla až za několik dní. Nezbývá než si půjčit od kamaráda. Ke klasické kreditní kartě ale navíc potřebujete nutně bankovní účet. Ne každý rodič zřídí svému dítěti v tak raném věku vlastní bankovní účet. Přeci jenom, i přes studentská konta je to velká zodpovědnost.

S Napkou stačí napsat komukoliv zprávu ve stylu: „Ahoj, pošleš mi prosím 30 korun NA autobus?“.  Dotyčnému přijde push notifikace stejně jako u klasické zprávy z jakéhokoliv instant messengeru. Je už jen na něm, jestli vám finance poskyte. Pakliže ano, budete je mít během pár vteřin na svém účtu.

napka-pujcka

U dospělých můžeme podobnou situaci (avšak u větších částek) řešit nastavením debetu – krátkodobé půjčky. Studenti především mezi 15 – 19 lety ale takové možnosti nemají. S vysokou většinou už přicházejí i první brigády, placení koleje (inkaso), trvalé příkazy atd., tam už je bankovní účet nevyhnutelným „nutným zlem“.

Za co mladí nejčastěji utrácejí

Změnily se částky, název státu, zmizely haléře, studenti ale stále utrácejí v podstatě za to samé. Nejvíce nás všechny studenty trápí jídlo, potom s tím spojené posezení s přáteli, invesice do koníčků a nakonec nějaké cestování. U pracujících už jsou pak priority jinde. Nicméně jídlo zůstává.

15 – 19 let

 • Jídlo
 • Posezení s přáteli
 • Oblečení
 • Koníčky
 • Elektronika

20 – 25 let (studující)

 • Jídlo
 • Posezení s přáteli
 • Koníčky
 • Oblečení
 • Cestování

20 – 25 let (pracující)

 • Jídlo
 • Bydlení
 • Doprava
 • Koníčky + Oblečení

napka-dobiti

Omezení Napky, aneb k čemu rozhodně není

 • maximální vložená částka – 60 tisíc/rok
 • maximální suma, kterou lze mezi uživateli převést, je zatím nastavena na 10 tisíc
 • nelze vybírat v zahraničí
 • chybí převody, inkaso, výpisy z účtu
 • nelze spárovat se současnou kartou (kdybyste chtěli využívat jen těch ultrarychlých převodů spolu s klasickým účtem)

Poplatky

Žádná služba není zdarma, platí to i v případě Napky. Jednorázový poplatek za zřízení platební karty MasterCard je 150 korun. Po dokončení registrace se okamžitě připíše zpět 50kč. Cena je tedy v podstatě 100 korun. Jedná se o plnohodnotnou kartu s NFC čípem pro bezkontaktní platby, Zaplatíte s ní v obchodě stejně jako provedete nákup online. Lze s ní platit dokonce i v zahraničí (kromě výběrů z bankomatu). Na kartě není jméno. Její blokaci v případě ztráty provedete telefonem třeba na call centrum Napky.

Následné poplatky jsou realizovány při převodu peněz na účet, v podobě 2 % z výše transakce. Tato situace platí, pokud použijete platební bránu pro okamžitý převod. Klasickým převodem z banky na účet (může zabrat i pár dní v závislosti na bance) budete chudší o 25 korun. Nebavíme se tedy o žádných horentních sumách.

mastercard-napka

Výběr z bankomatu je zpoplatněn částkou 20 – 30 korun. Platby v kamenných prodejnách jsou zdarma, stejně tak platby online do e-shopů.

Proč by měli mladí Napku chtít

„Kláře je sedmnáct let. Účet u banky zatím nemá a ani mít nechce, vadí jí skutečnost, že by musela ve svém věku uzavírat s kýmkoliv smlouvu. Ondrovi bude dvacet. Účet má, ale nevyhovuje mu elektronické bankovnictví, které je příliš složité. A Sofii bylo 16, kapesné dostává každý týden v hotovosti, jen moc neví, kam jí peníze mizí, protože je nemá pod kontrolou.“ zdroj: TZ

V čem je lepší oproti studentským účtům

77 % mladých si půjčuje mezi sebou často větší či menší obnosy peněz. Výhodou Napky jsou právě okamžité převody těchto částek. Vyřeší se tím spousty „mini dluhů“. Narozdíl od studentských účtů, kdy rodiče mají přehled nad tokem peněz svých dětí, dali vývojáři Napky přednost většímu soukromí. Sledování rodiči tedy ne. Všechny převody mezi uživateli jsou zdarma.

Rychlý je i přístup k penězům, vše co vás dělí od poslání částky je na aplikaci pětimístný pin. Založení Napky trvá chvíli a neotravuje zbytečnou byrokracií.

Rozhodně nejde o to, že by byli méně gramotní. Naopak, mají více zkušeností a tak často vědí, že věci jde dělat i jinak, jednodušeji. To, co se může u mileniálů jevit jako netrpělivost, má však jiné pozadí. Mileniálové prostě mají jiné priority. Nechtěji se zabývat zbytečnostmi, chtějí se bavit a užívat si všech možností, které jim dnešní život nabízí,“ uvádí Milan Beutl, CEO Napky a týmu, který se panelem mileniálů vyvíjel nové řešení pro správu jejich financí.

K založení Napky si potřebujete pouze stáhnout aplikaci na telefon a vyplnit nejnutnější informace při registraci. Jedná se o následující: jméno, příjmení, telefon, ulice, č.p., město, PSČ a datum narození. Potom ještě zadáte e-mail a zvolíte 5-místný pin. Bezpečnostní otázka slouží k blokaci karty. Registrace je tímto hotova, karta vám následně bude doručena na odběrné místo.

napka-penize-nejsou-veda

 

Co naopak nabízí studentské účty oproti Napce

Vezmu-li to ze svého pohledu, založení studenstkého účtu v bance pro mě osobně nijak stresujícím zážitkem nebylo. Na druhou stranu, na člověka s podpisem všech smluv dýchne jakási zodpovědnost, že by se s penězi mělo asi zacházet s rozumem.

Vedení studentského účtu třeba u Komerční banky, se kterým mám zkušenost, je zdarma. Výběry z bankomatu jsou zpoplatněny, zaplatíte-li ale během měsíce kartou i v obchodě, peníze se vám za výběry připíší zpět. Za ISIC dostanete myslím do začátku 200 jako bonus, v případě aktivního využívání karty dalších 333 každý rok.

Jestli si platíte sami internát nebo kolej, nebudete mít žádný problém s inkasem. Stejně tak běžné převody z účtu na účet, výpis z účtu a větší zabezpečení.

Zajímavá čísla

Průměrné kapesné napříč 15 – 25 věkem je 1 222 korun. Ti mladší, do 19 let, si musí vystačit průměrně s 654 korunami měsíčně, přičemž 44,5 % přiznává, že od rodičů dostávají kapesné nižší než 350 korun. Naopak starší populace mileniálů už si může vyskakovat více, průměr je okolo 2 350 Kč měsíčně. I v této věkové skupině (19 – 25 let) však musí třetina mladých vystačit s méně než 350 korunami. Rozdíly jsou velké, protože jsou rozdílné i výdaje.

Mladí 15 – 19

 • Průměrně dostávají: 654 Kč
 • Průměrně chtějí dostávat: 1 226 Kč
 • Průměrně jim chtějí dávat rodiče: 627 Kč

Mladí 20 – 25

 • Průměrně dostávají: 2 338 Kč
 • Průměrně chtějí dostávat: 3 007 Kč
 • Průměrně jim chtějí dávat rodiče: 900 Kč

Závěrem

U všech startupů je nejdůležitějším klíčem k úspěchu přijetí služby jako takové cílovou skupinou. Mladí jsou jakožto uživatelé nekompromisní a co je moc složité, to používat prostě nebudou. Na stranu druhou v případě, že se projekt povede, právě mezi mileniály bývá nejdynamičtější růst. O aplikaci si dají vědět messengerem, často se schází, povídají si, vyskytují se ve velkých davech. Podaří-li se kolem Napky vzbudit rozruch, přiblížit výhody cílové skupině a především je přesvědčit, že se jedná o něco „cool“, věřím v možné uchycení na trhu. Vůbec bych se nedivil ani pokusům o akvizici některou z bank.

Nepřehlédněte: Aktivace Napky a první zkušenosti

Aplikace je už ke stažení, jen ještě pár dní bude trvat, než se projekt rozjede naplno. Dá se to ostatně vyčíst i z oficiálních stránek: www.napka.cz, nebo Facebooku facebook.com/napka.cz. Já osobně už měl možnost si aplikaci vyzkoušet a fungovala vlastně stejně jako třeba Facebook Messenger. Jak už jsem uvedl, líbilo by se mi nativní napojení na běžný bankovní účet. Založit si Napku by pro mě znamenalo nosit u sebe už 3 kreditky, což je samozřejmě nesmysl.

Ke stažení:

Written by:

Published on: 24.6.2015

Filled Under: Hlavní strana, vychytávky

, ,