Výběr myši je obvykle velmi snadný. Přijdete do zverimexu, vyberete tu správnou velikost a po pár minutách odcházíte s krabičkou, ve které se schovává tento nenápadný bílý hlodavec. Výběr počítačové myši tak snadný není, přeci jen se jedná o nástroj, který budete používat takřka pořád. Je tedy velice důležité, aby myš seděla v rukou. Špatně navržená, nebo nevyhovující myš může způsobovat množství nemocí, jednou z nejvážnějších je karpální tunel.
Zajisté mi dáte za pravdu, že myš za stovku nemůže být ergonomicky správně navržena a uzpůsobena pro častější používání. Vyplatí se tedy investovat a vybrat si myš především podle toho, zda bude v ruce správně sedět. Velmi důležitou roli také hrají funkce myši. Doba pokročila a z nevzhledné dřevěné krabice s kuličkou naspod se stává technologický šperk, prošpikovaný nejnovějšími technologiemi.
Já si vybral myš, která má dle mého uvážení univerzálnější využití – MadCatz Cyborg R.A.T. 3. Tato myš se pyšní přídomkem “gaming”, což však neznamená, že se nedá používat jinak. Pojďme se tedy podívat, jaké hlavní výhody a nevýhody tato myš má.
Myš Mad Catz R.A.T. 3 je na trhu dostupná ve třech barevných variantách – bílá, černá a červená. Osobně se mi líbí všechny varianty, kromě červené, která vypadá jako levná čínská hračka z ebaye. Nicméně věřím, že i červená varianta si najde své přívržence.
Materiál, z jakého je myš vyrobena se podobá pogumovanému plastu. Oproti pogumovanému plastu je tato myš příjemnější na dotyk, pohodlněji se drží a velmi dobře odvádí teplo z dlaní a prstů, které se tak nepotí. Myš se skládá ze čtyř částí, které jdou od sebe oddělit. Levou a pravou stranu sice můžeme oddělit, ale ničeho tím nedosáhneme. Možná jen půjde lépe vyčistit. Oproti tomu zadní část je posuvná. Odšroubováním jednoho šroubku můžeme změnit délku myši a přizpůsobit si ji tak, aby vyhovovala velikosti rukou.
Na levé straně výrazný designový prvek – dráty potažené červenou plastovou bužírkou. Dráty při používání nijak nevadí, dodávají myši futurističtější vzhled. Výrazným funkčním prvkem na levé straně pak je plocha pro odložení palce, který tak nijak nejezdí po podložce a nevadí v rychlém pohybu myši. V přední části levé strany pak nalezneme výběžek se čtyřmi diodami, které indikují aktuální nastavení DPI.
Pravá strana nabídne odjímatelnou plochu pro uchopení. Zadní strana pak pouze již zmíněný posuvný blok.
Přední strana myši je pak vybavená tlačítky, které zmíním níže.
Spodní strana je vybavena šesti plochami, kterými se dotýká podložky. Tyto plochy jsou velice hladké a zaručují plynulý pohyb po kterékoliv podložce. Spodní strana také nabídne optický senzor s rozlišením až 3 500 DPI.
Tlačítka
Samotná myš je relativně malá, ovšem dost velká na to, aby se zde daly schovat veškerá potřebná tlačítka.
Levá strana myši nabídne dvě programovatelná tlačítka, která defaultně slouží k pohybu vpřed a zpátky. Sám si bez těchto dvou tlačítek neumím představit myš, upotřebení najdou kdekoliv. Ať už v průzkumníku, nebo na webu. Tyto dvě tlačítka jsou poměrně tuhá, ale tak akorát. Tlačítko umístěné na myši blíže k vám je trochu hlučnější, tlačítko dále od vás je velice tiché. Obě tlačítka jsou snadno dostupná.
O něco dále, na výstupku, je tlačítko pro změnu módů. Ty si můžete nastavit v softwaru, který je dostupný na stránkách výrobce. Bohužel lze tímto tlačítkem pouze měnit módy, není programovatelné a tak na něj nelze nastavit třeba dvojklik. Na ten si můžete nastavit jiné tlačítko. Módy lze nastavit pouze tři, což ale obvykle stačí.
Levé tlačítko myši také nelze programovat, ale pyšní se nápisem RAPID-FIRE. Není ani tuhé, ani měkké a už vůbec nenabízí některé z pokročilých funkcí, které by hráči rádi měly – především pak již zmíněný dvojklik. Co tedy tento nápis znamená, netuším. Výrobce na to jde nejspíše stejnou cestou, jako někteří prodejci aut – za dva pruhy a nápis turbo si dovolí naúčtovat dvakrát tak větší částku.
Oproti tomu pravé tlačítko je programovatelné a můžete si jej nastavit prakticky na cokoliv.
Prostřední tlačítko pro scrollowání má pogumované drážky a scrolling je tak velmi pohodlný. Tlačítko lze pomáčknout, což je však standardní funkce. Co mě mrzí je to, že tlačítko nelze “odjistit” a scrollovat tak rychleji. To ovšem na kráse této myši neubírá. I toto tlačítko je programovatelné.
Pod scrollovacím tlačítkem se nachází tlačítko pro změnu rozlišení. Tlačítko je jednodílné, stiskem vrchní části se rozlišení zvýší a naopak. Toto tlačítko je celkem špatně dostupné a špatně se mačká. Ovšem pokud zrovna nepotřebujete extrémně rychle přepínat rozlišení, nebude ani to vadit.
Senzor
Optický senzor nabízí možnost změny rozlišení myši mezi hodnotami 450 až 3500 DPI přímo ve hře, není potřeba jej měnit „ručně v softwaru myši“. Do myši lze uložit až 4 různé hodnoty, mezi kterými lze přepínat. Rozlišení si bohužel nemůžete zvolit sami, na výběr máte z hodnot 450, 900, 1 800 a 3 600 DPI.
Senzor je vybaven technologií Always on, není tak utlumen v nečinnosti, jako to tak je u ostatních myší a je tak vždy připraven reagovat na pohyb. Samotná obnovovací frekvence senzoru je 1 000 Hertzů, je tedy velice přesný a reaguje opravdu okamžitě.
Senzor je citlivý a reaguje téměř na kterémkoliv povrchu. Píšu téměř, protože na lesklém povrchu je senzor zmatený. Stejně tak na skle. Ovšem lakovaná deska stolu, ani žilnaté dřevo senzoru problém nedělá.
Maximální možné zrychlení myši je 10G a maximální rychlost, po kterou je senzor přesný je 1,2 m/s.
Kabeláž
Kabeláž je u herních myší velmi důležitá – vhodně zvolená kabeláž z lepších materiálů klouže po podložce rychleji a nebrzdí pohyb myši. Zde je použito opravdu kvalitní vlákno, které je tuhé a snadno klouže po každém povrchu. Kabel je dlouhý přibližně 180 centimetrů (měřeno od konce USB konektoru po čelní stranu myši).
Zakončení myši je řešeno přes pozlacený konektor USB 2.0.
Software
Software je to, co dělá myš myší. V tomto případě je to více než samozřejmostí. Pokud si nenainstalujete ovladače a software pro správu myši, máte jen řadovou myš, která bohužel nedokáže využít celý svůj potenciál.
Ihned po nákupu myši si nainstalujte z tohoto odkazu ovladače pro váš operační systém. Nainstalujte také obslužný software, který naleznete na stejném odkazu.
Software je poměrně špatně řešený. Okno je větší, než co se vleze na displej (FullHD 11,6”) a vyvolává tak dojem, že je níže více možností nastavení. Nenechte se tím zmást!
Úvodní karta obsahuje jen základní uvítací informace.
V kartě natavení si můžete změnit již zmiňované stupně citlivosti a to snadným posunem jezdců.
Karta programování pak nabídne možnost přeprogramovat si tlačítka, k dispozici máte takřka cokoliv. Můžete si nastavit dvojklik na scrollovací tlačítko a mnohem více. Nechybí ani podpora makra, tedy určité posloupnosti tlačítek – a to nejen těch na myši.
Samotné programování myši je velice snadné, informuje o tom i vyskakovací okno, které se zobrazí po startu aplikace.
Na kartě programování lze také změnit citlivost kurzoru.
Nechybí karta podpora, která nabídne dokonce i možnost změny na český jazyk.
Na stránce http://madcatz.com/downloads/ lze také stáhnout některé z předpřipravených profilů pro různé hry, které postupně přibývají. Nic vám však nebrání ve vytvoření nového, nebo úpravě již vytvořeného profilu.
Závěr
Měl jsem tu čest s několika levnými myšmi v cenovce do 500 korun a žádná mi nevyhovovala tak, jako právě R.A.T 3. Je příjemně lehká, má všechny potřebné tlačítka, snadno padne do ruky a ruka samotná se na ni nepotí.
R.A.T. 3 je z příjemného materiálu, na kterém se bohužel snadno zanechávají stopy a lehce se zapráší. Drobné nečistoty, které se díky „otevřenosti“ celé myši dostanou do jejich útrob lze snadno vyčistit pouze při rozebrání myši.
Velkou nevýhodou je také software myš – při vypnutí počítače se vymaže aktuální rozlišení snímače a nastavený profil na první úroveň, což lze naštěstí jedním tlačítkem napravit.
Ve hrách jsem se setkával s okamžitou odezvou a perfektními reakcemi předvytvořených maker. Ačkoliv jsem se setkal s názory, že software na Windows 8.1 zlobí, nemůžu jej potvrdit – u mě funguje už přes půl roku bez sebemenší chyby.