Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Co je to nodal point a jak ho najít

Hned na začátku upozorním, že nejsem zastáncem složitého vysvětlování, proto se na záhadný nodal point podíváme okem laika. Když jsem se učil fotit panoramata já, také jsem hledal co možná nejjednodušší vysvětlení a ne odborné studie na několik stránek s matematickými vzorci.

Proč nás zajímá

parallax-problemPro naše účely se jedná o bod, jež nám definuje, jak máme fotoaparát s objektivem na panoramatické hlavě posunout, aby nedocházelo ke zkreslení a chybám při skládání. Podaří-li se vám jej najít, budete mít mnohem větší úspěšnost při bezchybném spojování snímků. Co víc, zbavíte se nechtěných několikanásobných překryvů a rozcházejících se čar – problém uskakujících drátů elektrického vedení a podobně. U panoramatické fotografie je totiž potřeba, aby ve středu otáčení nebylo tělo fotoaparátu, ale optický střed jeho objektivu.

Jak ho najít a co budeme potřebovat

DSC06169

Jeden bod lze určit dvěma přímkami, proto i my budeme hledat dvě přímky, které protnou onen střed objektivu (nodal point). Za nutné vybavení považuji stativ a panoramatickou hlavu. Protože je mi jasné, že pořízení panoramatické hlavy je nákladné a ani u známých se většinou jen tak nepovalují, považuji za správné vám sem dát odkaz na návody, jak si ji vyrobit. Nebo si přečtěte recenzi na Bushman Panoramic Gobi, kterou jsem recenzoval minulý týden.

Nikon-10.5mm-nodal-point

Zdroj: http://www.hugha.co.uk/

Hledání první osy

Otočte fotoaparát na panoramatické hlavě objektivem k zemi. Pokud ještě nemáte, přepněte si obraz z hledáčku na displej a zapněte virtuální mřížku, kde je znázorněný střed. Nyní posouvejte hlavu dokud nevycentrujete střed na displeji se středem stativu.

DSC06141

Hledání druhé osy

V případě ultra širokoúhlých objektivů často používaných pro panoramatickou fotografii využívám místo zdlouhavého návodu jednoduchý trik. Jdu na Obrázky Google a hledám něco ve smyslu Název Objektivu Nodal Point, když nejsou úspěšné obrázky, hledám v psaném textu. Často se taky stává, že je nodal point přímo označený tečkou či ozdobným kruhem. Pak je nastavení hrozně jednoduché, protože jen srovnáte střed se značkou a máte hotovo.

DSC06159

Nenašli jste na internetu ke svému objektivu nodal point?

Zatím bylo vše jednoduché, až do této chvíle… Ne, dělám si samozřejmě srandu, jen vám tenhle krok zabere trochu více času. Jedná se totiž o postup stylem pokus/omyl. Narozdíl od ostatních návodů se dá aplikovat kdekoliv, kdykoliv s jakýmkoliv fotoaparátem i objektivem.

Nejsem autorem tohoto nápadu, proto vám sem dám rovnou odkaz na originál Floriana Knorna, který perfektně popsal hledání nodal pointu ve svém videu. Neumíte-li anglicky, není problém postup obkoukat. Za 11 minut budete profíci.

 

Závěrem

Nodal point, někdy taky nazývaný jako no-parallax point je strašákem každého fotografa virtuálních prohlídek i panoramat. Se znalostí pár triků si ale poradíte v terénu i s cizí technikou. Stačí jen dodržet pár jednoduchých postupů a držet se zdravého rozumu. Tak hodně štěstí!

Written by:

Published on: 10.9.2015

Filled Under: Foto, Hlavní strana, návody