Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Nikon D7200 vs Sony A77II

Vybíráte si pokročilou digitální zrcadlovku a zajímá vás přímé srovnání těchto dvou rivalů? Není divu, mě zajímalo taky! Proto když jsem měl zapůjčený Nikon D7200 k jednomu projektu, nemohl jsem všechno nevyzkoušet a neotestovat. Toto porovnání nebude jen hloupým srovnáním parametrů, ale opravdu reálné uživatelské zkušenosti.

sony-nikon-fisheye

Displej (vítěz Sony)

Nikon D7200 má obří 3,2” nevýklopný displej s dobrou viditelností na sluci, oproti tomu Sony nabídne menší, avšak na výklopném mechanismu. To oceníte hlavně u natáčení videí, potom při focení nízko u země, vysoko nad hlavou nebo u pořizování fotek od pasu v žárnu street fotografie. Ani jeden ze zástupců nemá dotykovovou úpravu, popravdě ani nijak nechybí. Osobně mě ostření dotykem nezaujalo, nakonec i v menu se po chvilce tlačítky budete navigovat rychleji.

DSC_6988

S displejem pro mě tématicky souvisí i funkce živého náhledu (Live View), nevěřili byste ale, jak rozdílně se chovají. Zatímco u Nikonu znamená přepnutí do Live View v podstatě pouze přepnutí toho co je v průhledovém hledáčku na displej, Sony vám zobrazí zhruba jak bude výsledná fotka vypadat. Obraz se tedy mění v závislosti na změně ISO, času i clony, podání bílé,… Hodně se to hodí hlavně v noci, kdy dokonce vidíte co fotíte, nebo při plně manuálním režimu. Focus peaking vám zase při manuálním ostření umí barevně vyznačit různými barvami na které hrany právě ostříte. Zebra naopak ukazuje v reálném čase přesvícené oblasti.

Výkon v noci (vítěz Nikon)

Sony A77II vlastně není zrcadlovka v pravém slova smyslu, díky polopropustnému sklu ztrácí malou část světla se prospěch ostření. Za většiny situací to ani nepoznáte, v noci se ale karta obrací, prostě se hodí každý zbyteček světla. Nikon D7200 má taky o trochu lepší výkon v použitelnosti snímku při vysokém ISO.

DSC_7646

Kreativní funkce a možnosti nastavení (vítěz Nikon)

Nikon D7200 mě osobně uchvátil množstvím nastavení a užitečných funkcí. K dispozici máte různé režimy časovače – vyfotit 3 snímky po sobě s prodlevou 5s a podobně. Každého fotografa časosběru zase bude zajímat automatické focení s prodlevou. Focení timelapse je tak opět o kousek blíže laikům bez potřeby investic do dalšího vybavení.

DSC06292

Elektronický nebo průhledový hledáček? (vítěz Sony)

Téma hledáčku je opravdu na dlouhou diskuzi, za mě je vítězem Sony se svým elektronickým hledáčkem, pro mnoho lidí možná šok. Snažil jsem se na průhledový zvyknout, uznávám, má své nepopiratelné výhody, ale EVF co je v A77II si prostě zamilujete. V hledáčku si můžete zobrazit úplně cokoliv, od vodováhy a mřížky, až po celé menu. Vše vypadá úplně stejně jako na displeji (obrázek výše). 

Kameramani ocení především funkcí zebry a focus peaking. Stejně tak je možné přes hledáček nahrávat. U hledáčku je senzor přiblížení, takže ani nemusíte přepínat ručně mezi live view, fotoaparát to sám pozná. Není s tím problém ani během nahrávání. Častým argumentem je zpoždení oproti realitě. Vzhledem k tomu, že je A77 profesionály oblíbená na focení sportu, o nějaké zpoždění oproti realitě bych se nebál…

Sony-a77ii-phantom-600

Který z nich na fotografii sportu? (vítěz Sony)

12sn./s do RAWu vs 5sn./s mluví asi za vše. Přičteme-li k tomu více ostřících bodů, více režimů ostření, nebo nedávno vydaný nový firmware, jež ve verzi 2.0 přinesl do Sony A77II kromě nového video kodeku XAVC-S i dvojnásobné zrychlení ostření za šera/noci, nemohlo to jinak dopadnout. Nikon je rychlý, Sony je ale ve všech aspektech lepší volbou.

Kompaktnost, výdrž na baterii, karty (vítěz Nikon)

Lepším společníkem na cesty je každopádně Nikon, svými rozměry je menší a lehčí. Vejde se do něj větší baterie 1990 mAh (oproti 1660 mAh) a díky průhledovému hledáčku nežere zbytečnou energii navíc. Díky němu s ním vyfotíte až dvakrát více fotek než se Sonym. Aktraktivní může být i slot na dvě SD karty.

DSC06331

Počet objektivů, blesků, … (vítěz Nikon)

Nespornou výhodu Nikonu je větší množství objektivů i příslušenství. Ať už originálních, či těch alternativních. Sony sice má skvělé profesionální objektivy Zeiss, nikdo ale přesně neví, jak to bude s jejich bajonetem A v budoucnu. Na high-end bezzrcadlovkách, kterými aktuálně Sony zaplavuje trh je novější bajonet E, přičemž SLT řada si stále drží svůj A známý už z doby slavné Minolty.

Aplikace pro spojení mezi zrcadlovkou a telefonem (remíza…)

U Sony se aplikace jmenuje PlayMemories (přehraj vzpomínky). Vývojáři se evidentně názvem inspirovali, funkčně je to totiž s většinou fotoaparátů jak návrat do minulosti. Absolutně nechápu, jak může výrobce fotoaparátů a zároveň smartphonů udělat tak příšernou aplikaci.
Aplikace od Nikonu na tom ale není o nic lépe. Má také příhodný název, který si nikdy nezapamatujete… Tak schválně, jak myslíte, že se jmenuje. Kdo tipoval „wmu“ (wireless mobile utility), vyhrál.

Ani jeden fotoaparát mě svými možnostmi ovládání přes telefon nijak neoslnil, je to bída. Funkce obou konkurentů by se daly spočítat na prstech jedné ruky a to ještě nefungují za všech okolností. Jedná se o vzdálenou spoušť, jednoduché nastavení časovače nebo vypnutí/zapnutí blesku. Abych nezapomněl, můžete si přes aplikaci do telefonu stáhnout malou, pekelně zkomprimovanou fotku.

Jde vidět, že většina odborné komunity fotografů fotí na iPhone, protože v AppStore mají obě aplikace pouze **.

Závěrem

Oba fotoaparáty jsou špičky mezi APS-C zrcadlovkami, při reálném focení udělá mnohem větší rozdíl použitý objektiv a šikovnost uživatele. Na oba se můžete absolutně spolehnout za všech situací, takže zvažte, které výše zmíněné vlastnosti vám jsou bližší a výběr přizpůsobte svým potřebám.

Ukázky finálních (upravených) fotek ze Sony A77II

 Ukázky finálních (upravených) fotek z Nikonu D7200

Výhody Nikonu

Výhody Sony

 • Dvojnásobná výdrž na baterii
 • Menší rozměry a váha
 • Lepší výkon v noci
 • Slot na dvě SD karty
 • Šikovný časovač, funkce časosběru
 • Rozsáhlé možnosti nastavení
 • Bleskové ostření za šera
 • Lepší ostření u videa
 • Rychlé sekvěnční snímání
 • EVF a live view
 • Focus peaking
 • Výklopný displej
 • Stabilizace v těle

Written by:

Published on: 7.9.2015

Filled Under: Foto, Hlavní strana

, , ,