Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Alcatel OneTouch Watch SM02 – chytré hodinky s klasickým designem za pár kaček

Design: 89%

Funkce: 42%

Výdrž baterie: 87%

Konektivita: 85%

Total Score 75%

Wearables, neboli nositelná elektronika je fenomén poslední doby. Dnes už téměř každá značka alespoň z části přičichla k výrobě jakékoliv nositelné elektroniky. Stejně, jako Alcatel, který vstoupil na náš trh s chytrými hodinkami Alcatel OneTouch Watch SM02, které vám dnes představíme v naší recenzi.

Hodinky Alcatel OneTouch Watch SM02 jsou nejlevnější chytré hodinky, které lze na našem trhu zakoupit. Například v internetovém obchodě CZC.cz stojí nyní jen kolem tří a půl tisíce. Co ale takovéto levné hodinky nabídnou?

DSC07081

Videorecenze

Konstrukce

V první řadě skvělé dílenské zpracování. Hodinky jsou v klasickém kulatém stylu. Jsou vybroušeny z jednoho kusu kovu a na jejich pravé straně nalezneme tlačítko pro zapnutí, nebo vypnutí displeje. Přechod mezí sklíčkem a tělem hodinek je dokonale zaoblený.

DSC07147

Řemínek je bohužel plastový, verze hodinek s kovovým řemínkem se k nám nedováží. To ale vůbec nevadí, i tak vypadají hodinky báječně. Samotný řemínek je nevyměnitelný, nachází se v něm totiž NFC a USB konektor pro napájení. Tohle řešení je velice praktické, oproti jiným hodinkám tak nemusíte s sebou nosit redukce a adaptéry, jednoduše připojíte konektor do nejbližšího zařízení s USB portem. Propracované je i zapínání hodinek, které je řešeno přes kovovou motýlkovou sponu.

DSC07105

Zadní strana hodinek je plastová a obsahuje senzor měření tepu.

Příjemným bonusem je i certifikace IP67, která zaručuje odolnost proti vniknutí prachu a voděodolnost při ponoření hodinek do hloubky jednoho metru na maximálně 30 minut. Nebudete tak muset hodinky sundávat při dešti, nebo sprchování, naopak na pozoru byste měli být například při plavání. Takovouto aktivitu by hodinky nemusely zvládnout.

DSC07096

Displej

Displej hodinek, ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, není přímo kulatý. Kulatý je rámeček, displej je na spodní straně useknutý, což se alcatelu na jeho produktových fotografiích úspěšně daří skrývat. Úhlopříčka displeje činí 1,22 palce a díky useknutému displeji je rozlišení hodinek 240 x 204 pixelů. Při těchto rozměrech je jemnost displeje 258 pixelů na palec. Na displeji se mi nelíbí široký rámeček, který by přece jen mohl být trochu tenčí. Citlivost displeje byla průměrná. Ačkoliv mám relativně tlusté palce, displej ne vždy zareagoval na dotyk, což můžete vidět i ve videorecenzi.

Jelikož displej bude bezpochyby nejvíce využívaný na denním slunci, Alcatel zvolil IPS matici, která má velmi dobré pozorovací úhly. Bohužel zde chybí senzor okolního osvětlení, takže si hladinu jasu budete muset nastavit manuálně. Při nastaveném nejvyšším jasu není problém na displeji sledovat aktuální čas ani na přímém slunci.

DSC07118

Sklíčko displeje disponuje oleofobní vrstvou, která odolává mastnotě z rukou. Otisky prstů jsou zde vidět, ale je jich méně, než kolik by jich bylo, nebýt právě oleofobní vrstvy. Výřez na spodní straně není jen tak. Ten totiž slouží jako tlačítko zpět.

Skvělou funkcí hodinek je zapnutí displeje gestem. Stačí mít ruku s hodinkami podél těla, následně zvednout ruku tak, jako bychom se chtěli podívat na klasické hodinky. Ostatně s téměř stejnou funkcí jsme se mohli setkat například u náramku Xiaomi Miband, zde je tato funkce citlivější a tak tedy i použitelnější.

Hardware, baterie a výdrž

Srdcem hodinek je procesor s taktem 180MHz. To je ale nedůležitý parametr, mnohem důležitější je kapacita baterie. Ta činí 210mAh, což je velice nízká hodnota. Loňský model konkurenčních hodinek od motoroly má pro srovnání kapacitu baterie 320mAh.

DSC07133 Zapnout řemínek je někdy opravdu fuška

Baterie vydrží od dvou, do pěti dnů, v závislosti na aktuálním nastavení jasu a využívání.  Velký podíl na výdrži má uzavřený systém, do kterého nelze nainstalovat vlastní aplikace.

V průběhu čtrnáctidenního testování hodinek jsem se dostal na reálnou výdrž zhruba tři dny. Hodinky jsem nepoužíval pro měření spánku, v tu dobu tedy hodinky nejspíše nevyužívaly veškeré senzory. Hodinky jsem měl s vypnutým NFC, zapnutým Bluetooth a neustále připojené k telefonu.

Senzory

Nakousl jsem senzory, tak si je hned rozepíšeme. Hodinky jsou vybaveny hned několika senzory. Nejdůležitějším je zde již zmiňovaný senzor srdečního tepu, který však nedokáže měřit tep souvisle, je potřeba tuto možnost zvolit a nechat ruku v klidu. Pokud si chcete pořídit hodinky ke sportu, nejspíše to tak nebude zrovna ideální volba. Sice díky absenci kontinuálního snímání srdečního tepu nebudeme vždy znát jeho přesnou hodnotu, ale hodinky to vykompenzují výdrží, která by jistě při trvalém zapnutí této funkce byla o hodně menší.

Mimo jiné zde nalezneme akcelometr, který počítá kroky, gyroskop, elektronický kompas a barometr.

DSC07131

Konektivita

Hodinky je možno používat se systémem Android 4.3 a novějším, nebo iOS 7 a novějším. Pro samotnou komunikaci je potřeba zařízení s Bluetooth 4.0 a novějším. Spárování hodinek s telefonem je také možno přes technologii NFC. Spárování je rychlé a snadné.

Pro používání hodinek je potřeba mít nainstalovanou aplikaci Onetouch Move, kterou najdeme v obchodě Play, nebo v AppStore. Podpora pro platformu Windows bohužel chybí. Prostředí aplikace je jednoduché a příjemné. Aplikace nabízí několik funkcí, které samotné hodinky nenabídnou – budík a možnost nastavit si jiné pozadí na hodinky.

DSC07110

Prostředí, aplikace a funkce hodinek

Po otevření menu hodinek jasně vidíme, že se nejedná o Android Wear, což je velká škoda. Do hodinek si nemůžeme doinstalovat další aplikace, chybí možnost nastavit si budík přímo v hodinkách, prohlížení kalendáře, emailu a podobně.

Menu je tvořeno pásem dlaždic, které hrají pestrými barvami. Nalezneme zde pouze základní aplikace.

Jednou z nich je aplikace počasí, které nabídne aktuální stav počasí a výhled na další čtyři dny. Důležitou aplikací jsou statistiky. Zde vidíme, jak jsme aktivní, kolik kroků jsme ušli, kolik jsme spálili kalorií, jakou vzdálenost jsme překonali, jak dlouho nám naše aktivity trvaly a jak dlouho jsme spali. Nechybí ani aplikace pro měření srdečního tepu. Jak je psáno výše, hodinky nepodporují kontinuální snímání srdečního tepu, což je jediná jejich nevýhoda. Nechybí ani klasické stopky. K těm není co dodat.

alcatel-onetouch-sm02-00001

Máme zde i aplikaci pro vzdálené ovládání hudebního přehrávače. Můžeme pauznout aktuální skladbu, přesunout se na další, nebo předchozí a upravit hlasitost. Nesmíme opomenout i vzdálenou spoušť fotoaparátu. V zařízení také nalezneme kompas. Díky elektronickému kompasu přímo v hodinkách je kompas velice přesný. Určitě jej využijete na túrách, nebo i při geocachingu. Přímo v hodinkách si můžete změnit vzhled ciferníku. Na výběr máte mezi klasickými ručičkami, ručičkami bez čísel, nebo digitálkami. Užitečnou aplikací je i hledání vašeho zařízení. Pokud je váš telefon v dosahu bluetooth, po kliknutí na tuto ikonku se váš telefon rozezní.

Nechybí ani nastavení – můžeme v hodinkách nastavit tichý mód a upravit jas. Hodinky bohužel nejsou vybaveny senzorem pro automatickou úpravu jasu, musíte si tedy jas nastavit manuálně. Mimo jasu si můžete změnit i kontrast dlaždic. Máme zde i možnost zapnout v hodinkách režim letadlo. Tahle funkce je relativně nebezpečná, po zapnutí režimu letadlo totiž dojde k vypnutí Bluetooth a odpojení hodinek od telefonu. Po vypnutí režimu letadlo se mnohdy nedá k hodinkám připojit.

DSC07114

Hlavní obrazovka a notifikace

Hlavní obrazovku hodinek tvoří samotné hodiny. Díky mobilní aplikaci si můžeme hodinky přizpůsobit svému vkusu, na pozadí hodinek tak můžeme mít jedno z přednastavených témat, jednotnou barvu, nebo vlastní fotografii.

Na hlavní obrazovce nalezneme taktéž notifikace. Pokud je dostupné spojení se smartphonem, hodinky ukazují notifikace. Každá nová notifikace je signalizována jemným zavibrováním. Notifikace si můžete zobrazit jednoduchým gestem – přejetím prstem od spodní části obrazovky nahoru. Pokud již máte více notifikací, je možné se mezi nimi přepínat pohybem prstu doleva a doprava. Notifikaci zavřeme tažením prstu z vrchní strany obrazovky dolů. Délka notifikace je omezena a nelze si přečíst například celou delší zprávu na Facebooku. I po zavření notifikace ji budeme stále mít na obrazovce, je nutné ji zavřít v telefonu. Občas se mi stalo, že jsem notifikaci zavřel v telefonu, ale na hodinkách ještě dva dny visela.

DSC07136

Závěr

Za 3500Kč můžeme mít jedny z nejlevnějších chytrých hodinek, které jsou na našem trhu dostupné. Hodinky Alcatel OneTouch Watch SM02 nabízí perfektní zpracování, které by mohlo konkurovat i mnohem dražším modelům. Tedy až na nepřesvědčivou sponu.

Velkým mínusem hodinek je převážně operační systém. Absence Android Wear zabíjí jinak dokonalý nápad. Nemůžeme si do hodinek nainstalovat další aplikace, chybí mnohé funkce, které bychom v hodinkách rádi měli a menu hodinek nevypadá zrovna geniálně.

Pokud však nepotřebujeme žádné speciální funkce a vystačíme si se základními aplikacemi, jsou chytré hodinky Alcatel OneTouch Watch SMO2 ideální volbou pro ty, kteří nechtějí za hodinky utratit více, než je nutné.

Klady

 • Certifikace IP67
 • Zpracování
 • USB konektor pro napájení přímo v řemínku
 • Relativně přesný krokoměr
 • Nadstandardní výdrž
 • Podpora OS Android a iOS

Zápory

 • Zapínání řemínku
 • Useknutý displej pro tlačítko zpět
 • Uzavřený systém
 • Nemožnost instalace vlastních aplikací
 • Pouze základní aplikace
 • Nevyměnitelný řemínek
 • Není možné zavřít notifikace přímo v hodinkách
 • Nepodporuje kontinuální měření srdečního tepu

Za zapůjčení produktu děkujeme internetovému obchodu CZC.cz

logo_vertikalni_CZC.cz

Written by:

Published on: 18.11.2015

Filled Under: recenze

, ,