Recenze: LG V10, když je vám jeden displej málo
Snaha odlišit se od kvant stejných černých placek se opět přihlásila ke slovu. LG V10 má totiž nejen dva displeje, ale dokonce i dvojitou selfie kameru. Zařazením se jedná o ještě víc top model, než je LG G4 (v současnosti už je nástupce LG G5). Použitými materiály působí trochu jako z Metrixu, svou robustností zase připomíná nástroj na ničení zločinců. Až jsem si říkal, jestli číslo “10” není náhodou odkazem na Nokii 3310, která je tak pověstná pro své destrukční schopnosti hodné Chucka Norrise.
Telefon určený pro všechny selfie závisláky už jsme tady nedávno měli – Honor 7, ten měl speciální přisvětlovací selfie diodu a 8 MPx přední fotoaparát. LG má na problematiku selfie jiný názor, přisvětlovací diodu nepotřebujete, ale naopak je naprosto klíčové mít 2 samostatné selfie foťáky, každý s jiným úhlem záběru. Přesněji 80° pro klasické selfie a ultraširokých 120° k pořízení skupinových fotek. To ale není to jediné, čím je LG V10 opravdu zajímavé!
PARAMETRY
- PROCESOR: Qualcomm Snapdragon 808, Quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 & dual-core 1.82 GHz Cortex-A57
- Grafický čip: Adreno 418
- DISPLEJ: 5.7 palce, 1440 x 2560 pixels (~515 ppi), Corning Gorilla Glass 4
- RAM: 4 GB
- PAMĚŤ: interní uložiště: 32 GB/64GB, rozšiřitelné MicroSD kartou
- OPERAČNÍ SYSTÉM: Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- ROZMĚRY: 159.6 x 79.3 x 8.6 mm
- HMOTNOST: 192 g
- FOTOAPARÁT:
- zadní: 16 MPx, f/1.8, laserové ostření, OIS, LED flash, 4K video (2160p@30fps)
- přední: 5 MPx Duo, světelnost f/2.2
- BATERIE: Li-Ion 3000 mAh, lze vyměnit
- WI-FI: 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot02.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot
- BLUETOOTH: v4.1, A2DP, LE, aptX
- NFC: ano
- ČTEČKA OTISKŮ PRSTŮ: ano
- SIM: Nano-SIM
Specifikace
Výkonem je V10 opravdový high-end, který za své peníze očekáváte. Všechny prvky jsou vyrovnané, ať už se bavíme o čtyřjádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 808 se dvěma clustery po dvou jádrech (Cortex-A53 taktovaný na 1.44 GHz a Cortex-A57 tikající na 1.82 GHz) nebo o 4 GB operační paměti RAM. Kapacita vnitřního úložiště činí 32 GB a je rozšiřitelná paměťovými kartami.
Grafický čip Adreno 418 nabídne proto dostatek výkonu nejen pro používání všech aplikací bez záseků, ale i pro hraní těch nejnáročnějších her. Je pravdou, že čip použitý v procesoru Snapdragon 810 je výkonnější, ale i tak je výkon dostatečný.
Ve výbavě vlastně kromě bezdrátového nabíjení nechybí vůbec nic podstateného, ale i tento problém se dá vyřešit speciálním krytem. Z toho vyplývá, že zadní kryt jde sejmout a můžete si jednoduše vyměnit baterii nebo vyjmout SIM kartu bez použití otravného špendlíku. Wi-Fi splňuje nový standard 802.11 ac, nechybí ani NFC (doufejme, že se masivnějšího rozšíření bezdrátových plateb mobilem konečně dočkáme i u nás).
Design a provedení
Přední strana telefonu okamžitě zaujme dvojicí čoček a obrovskou plochou displeje. Jedná se určitě o nejden z nejlepších poměrů využití přední strany displejem. Zadní strana zařízení je pokryta plastovým krytem se vzorkem, zrhuba uprostřed vykukuje fotoaparát a docela nezvykle tlačítka pro ovládání hlasitosti společně se čtečkou otisků prstů. Nic nevrže, vše pevně drží, ze zařízení máte opravdu dobrý pocit.
Design je subjektivní věc, no rozměry by mohly být trochu menší. LG V10 je skutečné pádlo po všech směrech. Není to jen velikostí uhlopříčky, protože konkurence nám ukazuje, že i takto velké phablety se dají držet s grácií. Je to hlavně použitým klouzavým plastem na zadní straně a na dnešní dobu enormní tloušťka zařízení 8,9”.
Fotoaparát
Přes den fotí LG V10 naprosto fantasticky, fotky jsou ostré, plné detailu, opravdu jsem byl velice příjemně překvapen. Při porovnání se Samsungem S6 (aktuálně podobná cena) bych si určitě vybral LG V10, v noci naopak podával Samsung lepší výkon.
Fotoaparátu nechybí optická stabilizace (ve videu pouze při FullHD), nahrávání 4K videa, laserové ostření, režim PRO (manuální nastavení – čas, iso, vyvážení bílé, ostřící body, atd.). Fotící aplikace je opravdu dobře navržená a umí využívat dokonce i druhého displeje, kam šikovně skryje některé ovládací prvky.
Dvojitá selfie kamera umožňuje přepínat mezi úhly záběru, pro běžné selfie nejčastěji použijete 80°, ve skupinách zase 120° pro co nejširší záběr. Obě kamery jsou svou kvalitou na dobré úrovni, o úplné špičce ale hovořit nemůžeme.
Video
Přes den
Timelapse (časosběr)
Druhý displej
Menší displej na přední straně o uhlopříčce 0.2” bez povšimnutí přechází do obřího 5,7”. Hodně však prosvítá podsvícení a hrana je zejména u kraje řekněme divná. Slouží k listování naposledy spuštěnými aplikacemi, zobrazuje libovolné vámi vymyšlené textové životní “motto”. Po dlouhém přemýšlení, mě v autobuse konečně napadl text, který přesně vystihoval danou situaci. Zvolil jsem jednoslovný rozkaz “Nečum!”. Mezi starší generací, která tak často odsuzuje smartphony, je totiž zároveň procentuálně největší rozšíření zvědavců, co vám koukají přes rameno. Přirovnal bych to k haterům Justina Biebera, kteří si jej za rohem pouští a oslavně přitom vískají.
Čtečka otisků prstů a zabezpečení
Umístění čtečky otisků prstů na zadní straně osobně nemám moc rád, protože při snaze o odemknutí telefon položený na stole, to většinou znamená jej vzít do ruky. LG nicméně přišlo se zajímavou vychytávkou, odemknutí poklepávacím gestem. Jednoduše dle vámi přednastaveného rytmu poklepete na různá místa na displeji a ten se odemkne. Není to sice tak bezpečné, jako odemknutí otiskem prstu, ale zároveň mnohem více, než klasický pin nebo gesto.
Audio ve vysokém rozlišení
Zvukový výstup do sluchátek je u většiny smartphonů pouze průměrný, v LG V10 ale najdete samostatný audio čip a zesilovač, jehož cílem je, aby veškerý zvuk hrál ve vyšším rozlišení. Tato funkce není v základu zapnutá a je potřeba ji dodatečně manuálně spustit (nastavení -> zvuk -> 32 bit Hi-FI DAC). Co víc, opravdu něco dělá a jde to na zvuku poznat.
Software
V telefonu najdeme oprační systém Android 6 Marshmallow. Grafická nádstavba od LG je svou plynulostí prostě vynikající, zároveň však dost neosobní, jedná se o takový poměrně chladný uživatelský zážitek. Většina prvků je v podobě tzv. Material designu. Všechno funguje strojově přesně, bez jakéhokoliv zaškobrtnutí.
Telefon se ovládá pěti dotykovými tlačítky, které se vykreslují přímo na displeji. Při prohlížení obrázků v galerii nebo hraní her se automaticky skryjí. První zleva slouží pro navigaci v právě spuštěných aplikacích, druhé zleva je režim více oken aplikací vedle sebe, prostředním tlačítkem se vracíte na domovskou obrazovku, druhé zprava je rychlá poznámka a úplně napravo je pak tlačítko zpět.
Závěrem
LG V10 je skvěle vybavený telefon s ještě lepším fotoaparátem. Dvojitá selfie kamera je příjemný bonus, osobně jsem ji ale mockrát nevyužil. Stejně tak dvojitý displej je zajímavá vychytávka, která v podporovaných aplikacích umí šikovně využít jinak prázdné místo. Výtku mám ale k rozměrům zařízení, jeho rozměry jsou ve všech směrech naprosto enormní. Zadní plastový kryt v ruce nepříjemně klouže a vzhledem k něm rozměrům máte stále pocit, že vám telefon vypadne z ruky. LG nám už dlouho předvádí, že nádstavby nad Androidem prostě umí odladit a nenásilně zakomponovat. Nenásilná nádstavba od LG nad Androidem se pozitivně podepsala na svižnosti systému. Během používání jsem nezaznamenal jediný zásek. LG V10 si proto rozhodně zaslouží mé doporučení.
Klady
|
Zápory
|