Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Toshiba Canvio Premium

Design: 96%

Zápis: 88%

Čtení: 88%

Total Score 91%

S externími disky od Toshiby mám dlouhodobě dobré zkušenosti, proto jsem se rozhodl vám ukázat další povedený kousek. Jedná se o malý 2.5″ externí disk Toshiba Canvio Premium s kapacitou 1 TB, to celé zabalené v pěkném hliníkovém balení broušeném diamantem. V nabídce je i verze s vyšší kapacitou 2 a 3 TB. Pokud ještě nevyužíváte služeb online úložiště jako je Dropbox/Google Drive, dostanete k disku i 10 GB místo v cloudu. Připojení probíhá přes rychlé USB 3.0, potěší i redukce na zbrusu nový USB type C.

toshiba-canvio-premium-for-mac-1TB-4

Videopohled (tl;dr)

Rychlost, benchmark

V případě čtení i zápisu byla hodnota srovnatelná s běžnými notebookovými disky, tedy 105~ MB/s zápis i čtení. Test byl proveden programem Blackmagic Disk Speed Test.

toshiba-canvio-premium-for-mac-1TB

Verze pro Windows a pro Mac

Existují dva typy tohoto disku, ten s označením „for Mac“ je zformátovaný na HSF+. Jeho funkčnost je zajištěna pro Mac OS X Snow Leopard a novější, počítače s Windows i Linuxem z něj zrovna dvakrát nadšené nebudou. Možná pod nimi disk ani neotevřete. Potřebujete-li jako já často střídat operační systémy, bude pro vás nejlepší přeformátovat disk na EXFAT. Ten už poté půjde otevřít pod všemi současnými moderními počítačovými operačními systémy.

toshiba-canvio-premium-for-mac-1TB-1

HSF+ ale není ničím špatný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pro zálohu přes Time Machine stejně budete muset nějaký oddíl s tímto souborovým systémem mít. Stejně tak byste měli potíže pod Macem spustit NTFS od Windows. Nejedná se o problém u Toshiby, s volbou formátování se setkáte u všech disků všech výrobců. Proto si vyberte ideálně tu verzi, kterou pro své účely potřebujete.

Přiložené aplikace

HDD Password Tool – slouží k zaheslování a odheslování disku. Aplikace zabere zhruba 2 MB prostoru a instalace vyžaduje restart! Heslo disku přiřadíte ve třech krocích. Poté co připojíte takto zabezpečený disk, automaticky na vás vyskočí nabídka s upozorněním na zadání hesla.

PogoPlug – sdílení souborů z disku po stejné síti a do cloudu. Tento software s doživotní licencí stojí normálně 29.95$, koupí disku od Toshiby jej dostanete zdarma.

toshiba-pogoplug-6

V počítačové aplikaci si jednoduše vyberete, které složky chcete sdílet napříč zařízeními se svým Pogoplug účtem. Ty jsou následně bez jakéhokoliv nahrávání přístupné z webového prostředí a všech zařízení. Tedy tak alespoň zní teorie. Celá aplikace je pro uživatele hrozně neintuitivní, v angličtině a soubory se mi načetly jen přes webové prostředí. Aplikace pro Android vše jaksi ignorovala, tvářila se, jakoby uměla pracovat jen s Pogoplug cloudem, ale s připojenými disky ne.


pogoplug-sharing-2

Sdílení funguje samozřejmě jen s připojeným diskem k počítači a počítačem zapnutým. Rychlost se odvíjí od rychlosti vašeho připojení k internetu.

pogoplug-sharing-1

Závěrem

Cenově i výbavou podobný kousek jsem testoval nedávno – Toshiba CANVIO SLIM for MAC 1TB, doporučuji se podívat. Externí disk Toshiba Canvio Premium for Mac se dle mého opravdu povedl. Je dostatečně rychlý, přenosný. Designem neurazí, potěší. Pro zajištění soukromí poslouží aplikace HDD Password Tool, kterou si disk jednoduše v pár krocích zaheslujete (i odheslujete). Nemáte-li ještě zkušenosti s daty v cloudu v podobě DropBoxu/Google Drive/OneDrive, dostanete koupí od Toshiby zdarma 10GB internetové uložiště. Bohužel během pár dní nejde otestovat výdrž tohoto disku a tím ani jeho spolehlivost. Budete si tedy muset vystačit s touto nekritickou recenzí. Někomu se možná nebude líbit vyšší cena, za 1 TB je částka 2 200Kč přece jenom dost.

toshiba-canvio-premium-for-mac-1TB-3

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Toshiba CANVIO PREMIUM 1TB, USB 3.0, HDTW110EB3AA poskytuje server Heureka.cz

Written by:

Published on: 9.6.2016

Filled Under: Hlavní strana, vychytávky

, ,