Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Dubaj jako stroj času do budoucnosti

Ohlédnu-li se do doby, kdy jsem jako malý kluk téměř celou rodinu dováděl k šílenství Discovery Channelem, byla cesta do Dubaje vlastně docela logickým životním krokem. Poznatky z pořadů jako “Bořiči mýtů”, “Megastavby”, “Brainiac” nebo “Jak se to vyrábí”, tady totiž konečně našly své uplatnění.

Nebyl bych to já, abych si s sebou zase nevzal nějaký nabušený foťák. Tentokrát jsem několik dní posiloval svou ruku s Nikonem D610, osazeným pořádným objektivem s univerzálním rozsahem Nikon 24-120 mm f/4G. Oproti mobilu se sice taková mašinka pěkně pronese, ale zato vím, že mám své zážitky zaznamenané v té nejlepší kvalitě. Taky to byl určitý ice-breaker mezi mnou a místním obyvatelstvem, protože to vyvolávalo touhu udělat si s neobvykle bílým turistou fotku.

dubai-atlantis

Bílý obr z Evropy zaujal místní obyvatele. Lambem mě ale nesvezli. :-D

Let, bydlení a doprava

Přímý let Praha -> Dubaj trval asi 6 hodin. Hotel jsme měli předem zabookovaný přes Booking.com. Pokud nehledáte přehnaný luxus, protože stejně na hotelu jen přespáváte, určitě vám můžu doporučit Admiral Plaza Hotel. V ceně bylo parkování v podzemních garážích, Wi-Fi, nonstop recepce, příjemný personál a za příplatek dobré snídaně. Umístěný byl na rozmezí mezi novou a starou částí Dubaje. Kousek od metra a do úplného centra k Burj Khalifa asi 9 km.

Další tipy na ubytováníBooking.com

 

MHD vs Auto

Ač je cestování klimatizovaným metrem a MHD určitě nezapomenutelným zážitkem, s půjčeným autem toho stihnete mnohem více. Nová Dubaj je totiž už od začátku stavěná, aby zvládla hodně aut, takže 7 proudá cesta v každém směru není nic překvapujícího. Cesty jsou ve skvělém stavu a nafta stojí méně než voda, v přepočtu asi 7 – 10 korun za litr, v závislosti na umístění benzínky. Ve městě se jezdí 60, na větších cestách 100 a po dálnicích 120.

K zápůjčce auta můžu doporučit společnost AVIS, která má auta hned na letišti. K pronajmutí auta potřebujete kreditní kartu, na klasickou embosovanou debetku vám ho nepůjčí. V adrese svého trvalého bydliště si za 50 korun nezapomeňte vyzvednout mezinárodní řidičský průkaz.

dubai-suzuki-swift-avis

Než odletíte, stáhněte si do svého chytrého telefonu mapu/navigaci s offline podklady Maps.me, je dostupná pro iOS i Android a perfektně se mi osvědčila.

Měna

Jako měna se používají Dirhámy (AED), doporučuji si u nás vyměnit jen nutné minimum a zbytek platit kartou. Terminály jsou v moderní části prakticky všude. Směnný kurz za fyzické peníze je totiž i o korunu na dirhám vyšší. V praxi to znamená, že 1 dirhám stál 7.5 koruny ve směnárně a 6 korun placením přímo kartou.

Kde fotit

Za 5 dní se ze mě rozhodně nestal expert na Dubaj, ale protože jsem toho docela hodně prochodil a projezdil, je tady pár postřehů, které se vám můžou hodit.

Dubai Mall a okolí – komplex, kde je všechno největší

Parkování: zdarma v Dubai Mall

Jak moc je Dubai šílená a megalomanská poznáte nejlépe v komplexu staveb okolo největšího nákupního centra na světě – Dubai Mall. Ten je totiž přímo napojený na nejvyšší budovu světa – Burj Khalifa a zároveň největší zpívající fontánu. Aby toho nebylo málo, u toho všeho hned stojí neméně obrovský hotel The Address Downtown a budova opery světoznámého architektonického studia Zaha Hadid.

zaha-hadid-opera-burj-khalifa

Dubai Fountain, Nikon D610 – ISO 1000, f/4, 1/30s, GPS

Vtipné je, jak skvěle umí v Dubaji maskovat nedokončené stavby. Ty dva domy, které v pozadí nejvíce svítí, nejsou ani zdaleka hotové. Stejně tak okolo budovy opery, bylo v době pořízení fotky staveniště a plno jeřábů. Zpívající fontána je pak naprosto kouzelný žážitek, od kterého se nedá odtrhnout, vydržel bych se na to dívat celý den.

at-the-top-dubai-fountain

Burj Khalifa – At The Top 124th Floor, Nikon D610 – ISO 1600, f/9, 1/60s, GPS

Výhled z nejvyšší budovy světa – Burj Khalifa, Dubai. Na výšku se už pomalu blíží jednomu kilometru a nahoru vás vyveze výtah za neskutečných 60s. Ten obrovský rozestavěný mrakodrap je opravující se hotel The Address Downtown, který na letošní Nový rok vyhořel. Vstupenku si kupte raději aspoň 14 dní předem na atthetop.ae.

dubai-mall-aquarium-small

Dubai Aquarium and Underwater Zoo, Nikon D610 – ISO 800, f/4, 1/15s, GPS

Kromě kluziště najdete v nákupním centru i největší akvárium světa a podvodní zoo. Rybičky jsou v nákupním centru asi ještě v pohodě, ale že narazím na několikametrového krokodýla nebo tučňáky, to jsem fakt nečekal. Máte-li nějaké dotazy ohledně určitého druhu, jsou na místě odborníci z Discovery Channel, kteří vám na ně rádi odpoví.

Dubai Marina

Parkování: Dubai Marina Mall

dubai-marina

Dubai Marina, panorama z několika snímků, GPS

K přístavu se pěkně dostanete z obchodního centra Dubai Marina Mall. Ve čtvrti Dubai Marina bydlí 120 000 lidí a je místem, kde najdete hned několik nádherných mrakodrapů převyšujících 400m – Pentominium, 23 Marina, Princess Tower, Damac Heights, … Dubai Marina je doslova profláklá nočními procházkami, takže si ji naplánujte k večeru, já už ji stihnul na chvíli jenom přes den.

Burj Al Arab

Parkování: placená místa u Jumeirah Public Beach

Nejkrásnější a nejluxusnější hotel světa, postavený na umělém ostrově. Pro hosty je dostupný Rolls Royce s řidičem. Neskutečná podívaná a moře trochu jako termální lázně (33 °C)…

burj-al-arab

Burj Al Arab, Nikon D610 – ISO 400, F/11, 1/3200s, GPS

Palm Jummeirah

Parkování: Při průjezdu palmovým ostrovem vlastně nemáte kde zaparkovat, všude jsou místa pouze pro rezidenty. Něco by se ale přece jenom našlo. Po najetí na ostrov jeďte stále rovně (stejně není kde uhnout) a dojeďte až na samý vrcholek palmy. Tam najdete veřejná místa ke stání podél cesty, hned u moře. Když se dáte na vrcholku palmy doleva, uvidíte pohled na mrakodrapy u Dubai Marina. Když doprava, podíváte se na překrásný Hotel Antlantis.

dubai-palm-jumeirah-night

Večerní procházka po Palm Jumeirah, Nikon D610 – ISO 250, f/7.1, 2.5s, GPS

Jedna z večerní procházky po uměle vytvořeném Palmovém ostrově, mrakodrapy v pozadí jsou Dubai Marina, kam můžete zaparkovat svoji jachtu a jít si doplnit zásoby do obchoďáku. Lidé kvůli velkým teplotám vychází ven většinou až po setmění.

dubai-marina-fireworks

Ohňostroj na pobřeží Dubai Marina, Nikon D610 – ISO 1000, f/4, 1/8s, GPS

Nádherná podívaná se mi naskytla z ostrovu Palm Jumeirah, když na pobřeží u Dubai Marina vypuknul minimálně 5 minutový profesionální ohňostroj.

Stará Dubaj

Parkování: auto nechte někde blízko Abra (vodní taxi) a pohybujte se pěšky

old-dubai

Abra Taxi, Nikon D610 – ISO 1000, f/9, 1/3200s

Jedna cesta na druhou stranu řeky stojí 1 dirhám a je to asi to nejlepší, co v Dubaji za 1 dirhám dostanete. Přeplněné prohnilé loďky, které se div návalem turistů nepotopí, jsou prostě zážitek na celý život. Žádný automat na jízdenky nehledejte, platí se řidičům přímo na ruku.

Gold Souk (tržnice se zlatem)

V Dubaji se žije z extrému do extrému, takže od klimatizovaných zastávek v nové části se během chvilky můžete dostat do místa, kde vás lidé lákají do sklepa na falešné Rolexky, spí v domech bez oken a o klimatizaci si můžou nechat jenom zdát. Jsou neodbytní a jen co jednoho odmítnete, o 5 metrů dál postává druhý, stejně přesvědčený, že vás do nějakého toho sklepa odtáhne a něco vám tam vnutí. Ale jinak jsou (asi) neškodní.

dubai-gold-souk

Obchody se zlatem, Nikon D610 – ISO 560, f/4, 1/4000s, GPS

Obchodů se zlatem je v této oblasti více než 300, pokud se vám něco bude líbit, nebojte se smlouvat. Místní lidé jsou zvyklí jít s cenou dolů.

Sheikh Zayed Grand Mosque (Abú Dhabí)

Parkování: přímo u mešity

Otevírací doba pro turisty: 9:00 – 22:00 (sobota – čtvrtek), 16:30 – 22:00 (pátek), v období Ramadánu je otevírací doba zkrácena jen do 14:00

abu-dhabi-sheikh-zayed-grand-mosque

Skeikh Zayed Grand Mosque, Nikon D610 – ISO 400, f/9, 1/4000s, GPS

Pro vstup do mešity platí striktní pravidla nejen pro ženy, i muži musí dodržet určité zvyklosti. Provokatérka Rihanna byla dokonce z mešity vykázána, když si na sebe oblékla namísto sukně přiléhavé kalhoty, nebo zpěvačka Selena Gomez, která vědomě odhalovala kotník. Když kompatibilní oblečení s sebou nemáte, odpovídající vám půjčí. Ty asi nejlépe pochopíte asi z tohoto obrázku.

mosque-rules

Z Dubaje je to do Abú Dhabí asi hodina a půl po dálnici. Co se focení mešity týče, můžete si fotit co chcete, od koberce až po strop. Jak je to se stativem nevím, ale vzhledem k všudypřítomnému množství světla a bílému mramoru, jsem měl i při vysoké cloně rychlost uzávěrky v tisícinách.

Sheikh Zayed Grand Mosque je největší mešita na území Spojených arabských emirátů, dostavena byla v roce 2007 a je skutečně impozantní. Celé dny tam vycvičení uklízeči chodí a leští mramor.

abu-dhabi-petr-v-mesite

Závěrem

5 dní se ukázalo jako podcenění tohoto města konzumu. Cítím, že jsem s Dubají ještě neskončil a mám tam nedokončenou “práci”. Rád bych ještě navštívil pouštní bugginy, rozhlédnul se ze střešních barů, nebo si našel nějaké pěkné místa na použití ND1000 filtru pro prodloužení expozice. Pro fotografa to tu byl doslova ráj, jenže jako všude, na nejlepší podmínky to chce vyčkávat i týdny. Z toho co jsem procestoval, na mě zatím Dubaj udělala jeden z největších dojmů vůbec a kdokoliv se mě zeptá, jestli tam jet, odpovídám mu „kupuj letenku a leť“.

Nikon D610 se ukázal jako skvělý parťák na výlety, ani v obrovských vedrech se nevymlouval na přehřátí a nabitý vydržel doslova věčnost. V kombinaci s objektivem Nikon 24-120mm f/4G byla váha setu pro trénovanou ruku i pro celodenní nošení zvládnutelná.

 

[SERIÁL] Kde fotit

Written by:

Published on: 26.9.2016

Filled Under: Foto, Hlavní strana, Osobní blog

,