Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Jak vyčistit tiskárnu

Pravidelné čištění a údržba tiskárny se pozitivně projeví na délce její životnosti a spolehlivosti. Samotné čištění není nijak náročné, ale části jako optický válec nebo tisková hlava by se mohly nesprávným zacházením poškodit. Stejně tak by mohlo dojít ke ztrátě záruky. Proto je lepší být informován předem.

Zdroj: Pexels.com

Zdroj: Pexels.com

 

Čištění se skládá ze čtyř fází:

  1. Čištění vnějších povrchů
  2. Čištění vnitřních povrchů
  3. Čištění kazet s náplní
  4. Čištění tiskové hlavy

1. Vnější povrchy

K čištění vnějších povrchů tiskárny použijte měkký, vodou jemně navlhčený hadřík, který nezanechává vlákna. Je jistější vyvarovat se čistících prostředků, obzvlášť těch, které obsahují benzín, ředidlo a hořlavé látky, aby nedošlo k poškození povrchu tiskárny. Lze použít nanejvýš malé množství neutrálního saponátu.

2. Vnitřní povrchy

Než začnete čistit útroby tiskárny, odpojte ji ze sítě a počkejte, než vychladne. K čištění vnitřních povrchů tiskárny použijte měkký, suchý hadřík, který nezanechává vlákna, nebo jemný štěteček. Vnitřní povrchy tiskárny jsou všechny povrchy, kam se snadno dostanete, aniž byste něco museli odšroubovávat nebo násilím rozdělávat.

Části tiskárny, které se tam schovávají, nejsou určené k čištění, protože se k nim prach nedostává. Naopak si můžete ohrozit platnost záruky tím, že nějaký kryt odděláte. Vyčistěte jen plochy, ke kterým se běžně dostanete – vytáhněte zásobník papíru, nadzvedněte část se skenerem, otevřete zadní kryt, atd. Pokud vidíte na válečky na podávání papíru, otáčejte jimi a zároveň je otírejte.

Pokud se vám nechce čistit celou tiskárnu a jen hledáte, v čem je aktuálně problém, doporučujeme prostudovat seznam nejčastějších důvodů, proč tiskárna netiskne.

Čištění laserové tiskárny vs. čištění inkoustové tiskárny

Čištění obou typů tiskáren je velice podobné. Jediný větší rozdíl je v tom, že u laserové tiskárny je potřeba čistit i optický válec nebo LED hlavy. Optický válec bývá občas umístěn na přístupném místě a není ani třeba jej vytahovat – stačí jím jen otáčet a přitom stírat případné nečistoty. Anebo ho lze jednoduše vyjmout (podle návodu).

Může se ale stát, že je válec schovaný hlouběji v tiskárně a na jeho vytažení byste museli odmontovat nějaký pevný kryt. Pokud je tiskárna stále v záruce, je lepší nechat válec na pokoji a teprve v případě vyskytujících se defektů začít problém řešit – kontaktovat servis. V případě, že záruka již vypršela, se můžete do díla pustit na vlastní riziko sami.

Čištění kazet s náplní

Když budete mít otevřenou tiskárnu, vytáhněte z ní kazetu/kazety s tonerem nebo inkoustem. Nenechávejte ji na světle, uchopte ji za držadlo a celou ji taktéž otřete suchým hadříkem/štětečkem (samozřejmě pozor na rozmazání toneru/inkoustu).

Pokud se snažíte kazetu vyčistit, protože vám tiskárna oznámila, že je toner vadný, může to být způsobeno i tím, že došla barva. Ekologickým řešením je pak nechat si kazetu znovu odborně naplnit či ji odevzdat výrobci – např. HP vybírá prázdné tonery zpět a recykluje je.

Čištění tiskové hlavy

Tisková hlava je část tiskárny, skrze kterou dochází ke vstřikování inkoustu na papír. Hlava se skládá ze stovek jednotlivých miniaturních trysek, které se mohou ucpat zaschlým inkoustem, což se v tisku projeví bledými místy na papíře, pruhy, atp.

Tisková hlava nemusí být nutně součástí tiskárny, může také se nacházet i na inkoustové kazetě, čímž pádem se vymění pokaždé, když se vymění kazeta. Tím se sice problém řeší, ale ne vždy. Občas je zbytečné měnit celou kazetu kvůli ucpaným tryskám.

Moderní inkoustové tiskárny nabízejí funkci čištění tiskové hlavy, kterou najdete buď na ovládacím (dotykovém) panelu tiskárny, nebo ji spustíte přes počítač (měla by se ukrývat v ovladači tiskárny).

Některé tiskárny se o čištění starají zcela automaticky a pravidelně jej samy provádí. U nejstarších modelů, které touto funkcí vůbec nedisponují, je však nutné tiskovou hlavu vyjmout ze zařízení a pomocí speciálního přípravku ji vyčistit.

Ruční čištění trysek tiskárny

K ručnímu čištění tiskové hlavy potřebujete speciální roztok k čištění tiskové hlavy. Koupíte ho u prodejců tonerů a tiskáren, kancelářských potřeb, apod.

Tiskovou hlavu potřebujete vyjmout z tiskárny. Konkrétní postup byste měli najít v manuálu k tiskárně. Když budete mít štěstí, půjde tisková hlava vydělat bez nutnosti použití nářadí. Když ne, budete potřebovat nějaký ten šroubovák (zde se opět naskýtá otázka ztráty záruky).

Není těžké tiskovou hlavu poškodit, proto nejprve zvažte, zda se do takové akce chcete vůbec pouštět. Záleží, jak technicky zkušení a zdatní se cítíte.

 Postup čištění trysek tiskové hlavy:

  1. Vyjmutou tiskovou hlavu položte tryskami vzhůru.
  2. Zalijte ji malou vrstvou roztoku tak, aby pokryla všechny trysky a nechte ji působit 15 minut až 4 hodiny podle míry zaschnutí inkoustu.
  3. Tiskovou hlavu nechte oschnout.
  4. Vložte ji zpět do tiskárny a vytiskněte 2-3 zkušební stránky. Tisk bude nejprve rozpitý, ale s každým výtiskem se bude přibližovat normálu.
  5. Pokud není výsledek uspokojivý, celý proces opakujte.

Místo speciálního roztoku lze použít i vodu, ale za cenu rizika poškození tiskárny. Kdyby se dostala dovnitř tiskové hlavy, dojde téměř určitě k jejímu poškození. Postup je stejný jen s tím rozdílem, že tiskovou hlavu nepoložíte tryskami vzhůru, ale položíte ji naopak tryskami dolů do velice mělké vrstvy vody, kterou necháte na trysky působit.

 

Written by:

Published on: 29.9.2021

Filled Under: návody

, , , ,