Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Měření rychlosti připojení

Test změří rychlost stahování(download) a odesílání dat(upload).

Nejasnosti:
– Často se setkávám s názorem: „Platím si rychlost stahování 8 mega bajtů za sekundu, ale když stahuji, tak se rychlost pohybuje okolo 940 kB/s, kde je tedy problém?“
Vysvětlení: Právě tímto trikem se lidi snaží poskytovatelé internetu ošálit lidi. Prodávají vám sice rychlost internetu 8Mbps ovšem málo kdo ví, že Mb není to samé co MB. V prvním případě (Mb) jde o tzv. Mega bit a ve druhém případě (MB) se jedná o Mega Byte (čti Bajt). A právě 8 bitů vám dá dohromady jeden Byte. Tím pádem 8/8 = 1MB/s. Neboli 8000Kbit (kilo bitů) / 8 = 1000 kBps (kilo Bajtů za sekundu). Konečná rychlost je ale ještě nižší a záleží na vytížení sítě. Když je síť vytížená málo, můžete se dostat klidně na 970kBps, ale když bude zaplněná (bude třeba hodně lidí stahovat) můžete se klidně dostat na rychlost i 910kBps nebo níž.

Pozor na to!
– Mbps = Mega bitů za sekundu.
– 8 bitů = 1 byte (bajt).

=> 8Mbps ≠ 8MBps, nýbrž 1MBps !!