Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Recenze: Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro

Design: 98%

Výbava: 87%

Display: 80%

Zpracování: 88%

Výkon: 75%

Total Score 86%

O přítomnosti konvertibilních zařízení na našem trhu snad vědí už všichni fanoušci moderních technologií. Jedním z největších revolucionářů v tomto odvětví je bezpochyby Lenovo, které se rozhodně nebojí experimentovat. Už když Lenovo představilo svůj první ultrabook ze série Yoga na CESu v roce 2012, jednalo se o velmi povedené zařízení s velkou budoucností.

Ultrabooky ze série Yoga se dočkali velkého úspěchu mezi širokou veřejností, není to tedy jen záležitostí několika málo nadšenců. Konvertibilních ultrabooků Yoga je momentálně v nabídce celkem pět základních modelů, přičemž jedním z nich je Lenovo Yoga 2 Pro, které jsem se rozhodl otestovat.

Parametry

Ultrabook Lenovo Yoga 2 Pro je osazen dvoujádrovým procesorem Intel Core i5-4200U čtvrté generace s taktem 1.60 GHz. Díky technologii Intel Turbo Boost se takt dokáže vyšplhat až na pěkných 2.30GHz. Procesor je také vybaven integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 4400.

Samozřejmostí je dnes už běžných 8 GB DDR3L SDRAM, taktovaných na 1.60 GHz. DDR3L je verze paměti RAM se sníženou spotřebou elektrické energie. Ve výbavě tohoto zařízení nechybí ani rychlý, 256GB velký SSD disk.

Nelze opomenout ani multidotykový, lesklý, LED displej s šířkou 13,3“ s poměrem stran 16:9, což bohatě dostačuje pro práci, ale také pro multimediální vyžití. Co se displeje týče, zde překvapí velmi vysoké rozlišení a to 3200×1800 pixelů.

Samozřejmostí je také standardní vybavení, jako je WiFi (802.11bgn), Bluetooth 4.0, čtečka paměťových karet, micro HDMI, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 a baterie s udávanou výdrží až 9 hodin.

Vzhled a provedení

Yoga 2 Pro je stylové zařízení, kterému to prostě sekne. V zavřeném stavu váš zaujmou jeho rozměry. Zařízení má délku 22 centimetrů, šířku 33 centimetrů a výška pouhých 1,55 centimetru. Splňuje tak všechny požadavky pro získání certifikace Ultrabook.

Na levé straně můžeme spatřit čtečku paměťových karet, micro HDMI konektor, USB 3.0 a nechybí zde ani napájecí konektor.

Levá strana ultrabooku Lenovo Yoga 2 Pro v porovnání s Macbook Pro 13″ Retina 2013

Levá strana ultrabooku Lenovo Yoga 2 Pro (dole) v porovnání s Macbook Pro 13″ Retina 2013 (nahoře)

Přední strana žádný prvek neobsahuje, pokud tedy pokračujeme dále, na pravé straně najdeme indikátor baterie, vedle něj pak tlačítko pro zapnutí, „Novo button“ (pro načtení Lenovo OneKey Recovery, nastavení BIOSu nebo vstup do bootovacího menu), tlačítko pro uzamčení rotace, dvě tlačítka pro zvýšení a snížení hlasitosti, kombinovaný audio jack a jeden vstup pro USB 2.0.

Pravá strana

Pravá strana

Zadní strana zaujme svými průduchy pro ventilaci, která je zde vyvedena. Ultrabook nasává vzduch ze zadní strany, tedy ve stejném místě, kde jej teplý vzduch opouští. Je tedy nutné toto místo ničím neucpávat a na to je třeba dbát převážně v režimu tablet, kde máte možnost tyto průduchy nevědomky zacpat rukou.

Na zadní stranu je třeba si dát pozor zejména kvůli ventilaci

Na zadní stranu je třeba si dát pozor zejména kvůli ventilaci

Po otevření notebooku se nám poskytne pohled na precizně propracovaný pracovní prostor s klávesnicí, který je z elegantního plastu se vzorky kůže. Klávesnice je, jak již jsme si zvykli, AccuType . Klávesnice AccuType má ostrůvkové klávesy, které díky svému promyšlenému klenutí vedou uživatele k menšímu množství překlepů. Klávesnice má podsvícení, což umožňuje jejímu majiteli práci i ve tmě.

Nad klávesnicí se nachází displej s rozměrem 13,3 palců s vysokým rozlišením, které je 3200×1800 pixelů. Displej má ve spodní části tlačítko Windows, které přijde vhod ve všech režimech, snad krom režimu notebook, kde tohle tlačítko nahradí klávesnice. Pokud ale upřednostňujete dotyky, využijete jej i zde. Na displeji je i senzor okolního jasu, který automaticky přizpůsobí jas zařízení, dle okolního jasu. Tato funkce jde samozřejmě vypnout a nemusíte ji využívat.

Co se zvuku týče, Lenovo Yoga 2 Pro má dva reproduktory, umístěné vepředu, na spodní straně. Zvuk je velmi kvalitní, avšak při puštění na maximum zní zvuk zkresleně, ale to je pro ultrabooky v této třídě zcela normální.

Konstrukce je promyšlená, ideální pro všechny typy použití – tedy stan, notebook, stojan a tablet. Panty jsou odolné a vydrží i nešetrné zacházení, jako například velmi rychlé změny typů použití, atp.

Výkon

Jak jsem již psal v samotném úvodu, notebook je vybaven dvoujádrovým procesorem s maximálním taktem až 2.30 GHz. Jedná se o model se sníženou spotřebou elektrické energie, v maximální zátěži má procesor příkon pouze 15W . Procesor využívá architektury Haswell, což nízké spotřebě jen dopomáhá.
Grafická karta je zde Intel HD Graphics 4400, tedy integrovaná. To bohatě vystačuje pro účely tohoto ultrabooku. Výkonost grafické karty byla otestována programem 3DMark, jednotlivé výsledky naleznete na obrázcích níže.

2014-01-13 17_32_31-Intel HD Graphics 4400 Mobile video card benchmark result - Intel Core i5-4200U,

3D Mark

2014-01-13 17_34_03-Intel HD Graphics 4400 Mobile video card benchmark result - Intel Core i5-4200U,

Srovnání s ostatními zařízeními

Samozřejmostí byl i test SSD disku, který zde dosahuje kapacity 256 GB. Disk je při běžné práci velmi rychlý, což dokazují i výsledky v programu Crystal DiskMark.

2014-01-13 17_29_09-CrystalDiskMark 3.0.3 x64

Crystal DiskMark

Baterie a výdrž

V ultrabooku Lenovo Yoga 2 Pro je 4 článková baterie s kapacitou 54 Wh. Udávaná výdrž je až 9 hodin, čehož není problém dosáhnout při různých omezeních. Jedním z nich je snížení jasu, vypnutí automatického otáčení displeje, ale především snížení rozlišení, kdy právě vysoké rozlišení je jedním z největších žroutů energie.
S vypnutou WiFi, zvukem na 50%, vypnutým přetáčením a nastavením jasu na minimum a zmenšeným rozlišením na 1600×900 pixelů jsem se při přehrávání 720p filmu ve smyčce (VLC) dostal na 5 hodin a 53 minut výdrže, což považuji za slušnou dobu.

Závěrem

Práce na ultrabooku Lenovo Yoga 2 Pro mě samotného velmi baví. Zvykl jsem si na pohodlí a komfort, které toto zařízení svému uživateli dokáže dopřát. Ať už jste kdekoliv, tenhle stroj Vám dokáže poskytnout vše, co od ultrabooku můžete očekávat. Displej s velmi vysokým rozlišením je vhodný pro práci s grafickými programy, ale například i pro sledování filmů. Výdrž baterie je velmi vysoká, což se hodí například při častých cestách vlakem, kde přijde vhod i podsvícená klávesnice. Režimy stan, notebook, stojan, tablet najdou využití u každého, kdo si tento ultrabook pořídí.

Written by:

Published on: 5.4.2014

Filled Under: Hlavní strana, novinky, recenze