Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Nakupujeme mimo Evropskou unii

Objednávat si zboží ze států, jež nejsou součástí Evropské unie je jen o trochu složitější. Musíte mít totiž na mysli částky které určují, zdali budete platit DPH, clo a nebo obojí.

Článek je rozdělen na jednotlivé části:

 1. Nakupujeme ze zahraničí (záruka, padělky, na co si dát pozor)
 2. Nákup v rámci EU
 3. Nákup mimo EU (clo, DPH, osobní dovoz, …)
 4. Internetové peněženky
 5. Ebay
 6. Amazon
 7. AliExpress
 8. EtoTalk
 9. DealExtreme
 10. Alibaba
 11. Antelife

Clo a DPH

 • Do 22€ se clo ani DPH neplatí (rok 2015)
 • Neplátce DPH platí Clo i DPH celní správě u zboží nad 22€
 • Do 150€ je clo 0 Kč.

Určitě by vás také zajímalo kolik budete za proclení platit. Tak například za mobilní telefon či fotoaparát vůbec clo platit nebudete, protože je v tabulce sazebníku napsáno „bez“.  Problematika cla je vůbec docela komplikovaná a nerad bych tady mluvil nějaké nepravdy. Takže vám doporučím abyste se všude dostavili jak budou z přepravních společností chtít, všechno všude dodali, zaplatili co se po vás chce a měli klid.

Další vychytávkou je výjimka pro zásilky zboží mezi soukromými osobami. Hranice pro vyměření daně se pak posouvá z 22€ na 45€. Jinak řečeno dárková zásilka neobchodní povahy. Označení zásilky jako „Gift“ však není pro celní správu nijak určující. Stále záleží na jejím posouzení.

Daň se platí ze zboží, cla i přepravy. Aktuálně je 21%, spočítáte ji tedy vzorečkem

(hodnota zboží + doprava + clo) × 0,21

Osobně v USA

Nakupovat zboží z Ameriky v případě, že obchod zasílá zboží do České republiky není žádný problém. Opět jsou zde ale specifika daného trhu. Jak jistě všichni víme, Amerika je složena z 50 (+ WDC) států, kde každý stát má svá pravidla. Od toho se odvíjí i výše tax (DPH). V případě globálních obchodů je často zvykem uvádět ceny bez této daně. Výši daně v dané zemi si můžete zjistit na webu: http://www.vatlive.com/vat-rates/international-vat-and-gst-rates/

Jak je to s Apple a další elektronikou

Fanoušci značky s jablíčkem ve znaku mají hned několik věcí společných. V prvé řadě všichni mají rádi luxusní designově vkusné výrobky, v té druhé už se nám tříští do dvou skupin. Jedna finance neřeší a ta druhá naopak hledá, kde sehnat své vytoužené stylové zařízení za co nejmenší peníze. Protože se často jedná o mladé lidi, většinou nemají penež nazbyt a táhne je to do Ameriky.

Americkém Apple Store se však (jak už víme z předchozích odstavců) zobrazují ceny bez tax (DPH). V případě nejpopulárnějšího produktu iPhone pak často ještě na smlouvu s operátorem (2 roky). Lidé si to neuvědomí a začnou přemýšlet, jak zboží dopravit přes oceán sem. Poštu jsme díky cla a 21% DPH zavrhli. Smířili se, že iPhone na smlouvu nedostaneme.

Ušetřit pár korun aspoň na tom DPH by se ale hodilo. I dobrý kurz koruny vůči dolaru by mohl pomoci.

Výlet do Ameriky

Chystáte se, anebo někdo z okolí se tedy chystá do některého státu USA (doufejte, že do toho s nejmenší daní :-))). Zařízení si pořídíte tam.

Při cestě letadlem si lze dovézt ze zemí mimo EU spotřební zboží za 430€. Nad touto hranicí už podléhá clu a DPH. 

Po příjezdu zpět do ČR, případě že máte drzost, působíte přesvědčivě a lidi na celní kontrole budou mít dobrý den, jednoduše řeknete, že jste zařízení vlastnili už před odjezdem. Samozřejmě záleží na počtu a velikosti věci.Určitá tolerance je základem spokojeného života všech stran. Obávám se ale, že lednici, sporák, mikrovlnku nebo 30 krabiček „Ajfounů“ a 20 MacBooků jen tak „nepropašujete“ ani kdybyste byli David Copperfield.

TENTO ČLÁNEK K TAKOVÉ ČINOSTI NENABÁDÁ, POUZE SDĚLUJE HRUBÝ NÁSTIN SITUACE. SLOUŽÍ ČISTE INFORMAČNĚ A AUTOR NENESE ŽÁDNOU ZODPOVĚDNOST ZA CHOVÁNÍ JEDNOTLIVCE ČI SKUPINY. AUTOR ČLÁNKU ČERPAL Z DOSLECHU A SÁM SE NIKDY PODOBNÉHO ČINU NEDOPUSTIL.

Gratuluji, máte své iZařízení o pár stovek až tisíc levnější. V případě správného přístupu kdy clo zaplatíte i tak ušetříte nějakou korunu. Nebude to však už taková hitparáda a vložením času plánování akce do práce by vám možná přineslo chybějící peníze rychleji.

Čína

Výhodou nákupu z této části země je u malých balíčků bezpochyby poštovné zdarma. Toto vysoce proexportní řešení vlády má tak za následek vysoce výhodné nákupy. Za normálních okolností by se rozhodně nevyplatilo kupovat si věc za 100 korun, protože by se také mohlo stát, že by bylo poštovné dražší než ta věc. O co víc, dražší než výrobek u nás.

Osobně jsem z Číny objednával například filtry na foťák, dálkové spouště, náhradní baterky, sluneční clony… Co bych moc nedoporučil z fotovybavení je třeba tzv. Gorilla stativ, opravdu si raději kupte originál. Po chvíli používání mu začala upadávat noha. (Člověk ušetří pár korun, ale rozbil by se mu foťák za desetitisíce).

Z dražších nákupů máme dobré zkušenosti i s hodně levnými telefony neznámých značek. Většinou ty dva roky vydrží. Tamní prodávající jsou velice ochotní a pro dobré hodnocení udělají cokoliv. Napíšete-li, že chcete do balení přibalit originální čínskou rýži, můžete se téměř spolehnout, že ji v balení najdete.

Dobré zkušenosti s prodejci přes Ebay máme také co se týče poškozených či nefunkčních věcí. Jedná-li se o nějakou drobnost, výrobce většinou pošle po domluvě druhý výrobek zdarma.

Jinak pro dovoz platí stejné podmínky jako výše popsané, tedy po překročení určitých hranic je potřeba platit DPH a clo.

Jednotlivým prodejcům se budeme věnovat postupně později. Vypsali jsme vám sem však námi ověřené portály pro nákup.

Written by:

Published on: 19.1.2015

Filled Under: Hlavní strana, návody