Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Nakupujeme ze zahraničí

Také už jste někdy uvažovali nad nákupem z jinak mluvící země, ale neradi byste naletěli nějakému podvodníkovi? Vidina ušetření nějaké té koruny je určitě lákavá, proto jsme pro vás sesbírali zkušenosti s různými velkými zahraničními obchody či prodejními portály.

Není tomu tak dávno, co bylo nakupování ze zahraničí komplikované, chtělo to kuráž a odhodlání. Druhou možností bylo šetřit celý rok a pak si zajít do Tuzexu. Dnes k tomu stačí otevřít internet, párkrát kliknout myší, zaplatit online peněženkou a vyčkávat zvonek DHL, FedExu (či jiného dopravce).

Ebay, Amazon, EtoTalk, DealExtreme, Alibaba, AliExpress, dovoz z Ameriky či v rámci Evropy… Přesně těmito a ještě několika dalšími obchodníky se budeme zabývat.

Článek je rozdělen na jednotlivé části:

 1. Nakupujeme ze zahraničí (záruka, padělky, na co si dát pozor)
 2. Nákup v rámci EU
 3. Nákup mimo EU (clo, DPH, osobní dovoz, …)
 4. Internetové peněženky
 5. Ebay
 6. Amazon
 7. AliExpress
 8. EtoTalk
 9. DealExtreme
 10. Alibaba
 11. Antelife

Záruka

Při vybírání dražších věcí mějte vždy na mysli, že většina výrobců neposkytuje mezinárodní záruku. Informujte se tedy první o rozsahu záruky buď na podpoře a nebo si nastudujte podmínky pro reklamaci. Ne že by nebyla reklamace v zahraničí možná, byla by však ve většině případů značně komplikovná!

Pozor na padělky

Při nákupu z Číny a nebo komunitních serverů typu Ebay, AliExpress,… Jednoduše obdoba českého Aukro.cz, je vyšší pravděpodobnost zakoupení padělku, především pak u luxusních značek jako Gucci, Guess, YSL, Ray Ban, Dior, LV, Chanel, atd.

Přestože to nebudete slyšet rádi, osobně bych doporučoval nakupovat tyto značky za plné ceny v oficiálních pobočkách. Vidina snadného zisku luxusních „hadříků“ za pár korun je sice lákavá, nicméně riskovat vyhození i tak vysoké sumy za „fake“ je více než velká. Zjistí-li celní služba, že se jedná o padělek, budete z toho mít navíc problém i vy jakožto dovozce do země. Vzhledem vymahatelnosti práva v Číně vězte, že s tím prodejce žádný problém mít nebude, zato vy zaplatíte pravděpodobně tučnou pokutu. V lepším případě vám jen zboží zabaví.

Na co ještě si dát pozor (elektronika)

Určitě se ujistěte, že vámi zakupované zboží má správnou koncovku do zásuvky. U většiny případů dávají prodejci na výběr a nebo jim to stačí uvést jako poznámku. Požadujte tedy tu evropskou.

Dále samozřejmě musí být zařízení schváleno pro provoz v Evropě. To zjistíte tak, že na sobě bude mít známku CE (Conformité Européenne). Často se jednoduše splete s China Export.

conformite_europeenne_china_export

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zna%C4%8Dka_CE

Lokalizace je nepochybně dalším možným kamenem úrazu. Pokud neovládáte jazyk země, ze které plánujete zboží zakoupit, raději se ujistěte, že se následně dá změnit na váš nativní nebo je předinstalován s nějakým globálním. Třeba angličtinou.

S lokalizací víceméně souvisí i klávesnice. S takovým případem se nejčastěji setkáte u notebooků. Většinou se problém dá vyřešit přelepením kláves samolepkami s českým layoutem. U podsvícené klávesnice už by to ale taková sranda nebyla.

Jazyk

Čeština je v globálním měřítku víceméně neznámý jazyk. Neházejme ale flintu do žita, česky vám budou pravděpodobně rozumět i na Slovensku či v česko-polském pohraničí. Někdy ovšem potřebujeme více. V takovou chvíli přijde vhod překladač. Doba nákupu krabic se softwarem je až na pár vyjímek dávno pryč a nejčastěji využívané funkce zastupují webové služby. Pro trochu lámavý překlad, avšak většinou plně dostatečný k pochopení kontextu si můžeme pomoct Google Překladačem. Nic není stoprocentní a hlavně v případě nutné komunikace s druhou stranou se hodí si přeložený text zkusit přeložit zase zpátky. Nic není horšího než když věta nabere úplně jiný význam než jste chtěli.

Dobrou vychytávkou pro rychlý překlad stránek je pak využívání internetového prohlížeče Google Chrome, jež nabízí překlad stránek napsaných cizím jazykem automaticky. Do ostatních prohlížečů je pak od stejné firmy alespoň doplněk v podobě lišty (toolbar).

Written by:

Published on: 2.1.2015

Filled Under: Hlavní strana, návody