Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Nikon D7200 + 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR

Ergonomie: 92%

Rozměry: 85%

Ovládání: 80%

Výkon při vysokém ISO: 92%

Užitečné funkce: 90%

Total Score 87%

Konec srpna je za rohem, užíváte si posledních zbytků léta a začali jste uvažovat o nové zrcadlovce pod stromeček? Nejen v tomto případě jste na správném místě. Provětral jsem pro vás nejvyšší model APS-C zrcadlovky od Nikonu – model D7200 s objektivem Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR a v této uživatelské recenzi bych se rád podělil o své poznatky. Jak si tedy Nikon D7200 vedl?

Zařazení

Jednookou digitální zrcadlovku Nikon D7200 můžeme označit jako fotoaparát určený každému od pokročilého fotoamatéra, až po profesionálního fotografa, který využívá specifických výhod crop senzoru. APS-C zrcadlovky se často používají díky jejich menšímu senzoru (ale stále ještě obstojnému výkonu ISO) třeba na focení ptáků, měsíců nebo kdekoliv je potřeba prodloužit ohnisko oproti Full-frame. Jeho hlavními konkurenty v kategorii jsou Canon 70D/7D, Sony A77 II a Pentax K-3 II, tedy dva experti přes sportovní fotografii.

DSC_7163

PARAMETRY

 • Rozlišení: 24,2 MPx
 • Snímač: APS-C, CMOS
 • Úložiště: SD/ SDHC/ SDXC, až 2 karty naráz
 • FormáT: JPEG/RAW
 • Hledáček: průhledový
 • Displej: 3.2″ (7,5 cm) RGBW LCD displej s 1,2 miliony bodů
 • ostřící body: 51
 • uzávěrka: 1/8000 – 30s, bulb, time
 • citlivost: ISO 160 – 25600, v černobílém režimu až 51200 a 102400
 • Konektivita: Wi-Fi, MicroUSB, MicroHDMI
 • video: Full HD (1920 x 1080, 60 fps), 1,3x crop, flat picture control, čistý výstup na HDMI
 • hmotnost: 765 g (tělo s baterií a kartou, bez objektivu)
 • Rozměry: 135.5 x 106.5 x 76 mm
 • VÝDRŽ NA BATERII: 300 snímků na 1 nabití při krátké expozici, zhruba 100 na dlouhý čas
 • Zajímavá výbava: časovač  s množstvím nastavení, intervalometr, Wi-Fi, NFC, tělo z hořčíkové slitiny s odolností vůči vlhosti a prachu

Jak tedy fotí?

Do recenze dávám pouze nijak neupravené fotky. Vše je stejně jako i u ostatních fotorecenzí nafoceno do RAW (.NEF) a následně převedeno přes Camera RAW Photoshop do JPG a zmenšeno na 1500px. Všechny RAWy v plném rozlišení jsou ke stažení na konci tohoto článku, abyste si mohli udělat názor sami.

Vždycky rád zasazuji produkty do prostředí, pro která jsou určena a protože nebylo času na zbyt, udělal jsem si pár fotovýletů po Praze jako pomyslný turista. Přesně pro takové účely je totiž dle mého v základu dodávaný objektiv 18-105mm ideálním kandidátem.

DSC_7227

 

Fotoaparát podává ve dne perfektní výkon. Trochu schizofrenním dojmem na mě ale působí JPG režim, který si podle mě nějak nedokáže vybrat, kým chce být. Jednou vám vykouzlí prakticky hotovou fotografii lusknutím prstu, jindy ji ale totálně zničí přehnaným kontrastem, které nekompenzuje vytažením stínů. Výsledkem jsou fotky, kde mají lidé za jasného slunce tmavé obličeje, nejde jim vidět do očí a podobně. Nejednalo se ale o nic, co by nešlo pár dobře mířenými tahy na počítači opravit.

Barvy jsou stále klasicky Nikoňácké, čili oku líbivé, syté a plné kontrastu. Oproti předchůdci jsme se však už posunuli k trochu věrnějším odstínům. Nejprve jsem toho byl odpůrcem, občas to totiž foťák přehnal a za opravdu složitých podmínek z něj vypadla fotka, která šla brutálně do modra nebo červena. Nicméně se mi možná bude stýskat, protože často díky tomu byly fotky publikovatelné i bez jakýchkoliv úprav.

S každým dalším otestovaným Nikonem se čím dál tím více utvrzuji v tom, že fotit do RAWu se v případě této značky vyplatí. Často se až nestačím divit, co všechno z něj vytáhnu a občas dokonce vypadá sám o sobě lépe než JPG. Jestli chcete mít pěkné fotky, udělejte si export (klidně i hromadný), ale s vlastním nastavením.

Stejně jako u ostatních APS-C zrcadlovek této kategorie, ani s Nikonem D7200 se nemusíte street fotografie pouze za svitu lamp bát. Do 1600 ISO jsou fotky v pohodě použitelné, vybavte se ale radši nějakým světelnějším sklem, třeba 35mm f/1.8 nebo rovnou f/1.4. Přece jenom, stále se ani zdaleka nebavíme o schopnostech full-frame snímačů.

Záleží taky hodně na zvoleném žánru, ve fotce se spousty šumu ztratí v kočičích hlavách, nerovných fasádách a stínech. Krajinářské pohledy z ruky těsně před padnutím noci bych raději vynechal, skladný stativ s sebou stejně nikdy nepříjde na zmar… Druhou možností je stát se mistrem ve využívání zídek a stavění kamení.
DSC_7646

4000 ISO, f/3.5, 1/30s, 18mm

Protože mi bylo hned jasné, že budete chtít určitě porovnání ISO, připravil jsem pro vás tyto výřezy z RAWu. Fotky v RAW z ISO testu v plném rozlišení bez ořezu ke stažení zde.Co víc, porovnal jsem výkon na ISO Nikonu D7200 i s konkurentem Sony A77 II. Oproti němu si vedl Nikon trochu lépe, DxO mark to vyčíslil ještě použitelnou fotkou zhruba na rozdíl +-250 ISO.

iso-raw-collection-2500x4075

Barvy se držely v reálných tónech až do hodnoty ISO 25600, pak šel odstín do fialova.

Ostření a sekvenční snímání

Oproti předchůdci doznalo vylepšení zejména ostření. Nově se bavíme o 51 ostřících bodech a lepším algoritmu, který je schopen za většiny situací udržet všech 6 sn./s. v ostrosti. Celkově jsem s ostřením neměl problém, bylo přesné a rychlé v rámci možností použitého objektivu. Bohužel oněch 6sn./s je v této kategorii prostě málo, nepomůže tomu zvýšení na 7sn./s při použití přiblížení o 30%. Canon 7D Mark II má 10sn./s a Sony A77 II dokonce 12sn./s v plném rozlišení a RAWu.

Změna ostřících režimů se provádí stiskem tlačítka, jež je ukryté v přepínači AF/MF dole u bajonetu a otočným voličem. Fotky ke stažení zde.

Na výběr jsou následující:

 • selektivních 9/21/51 bodů
 • ostření na střed
 • 3D
 • automatické ostření napříč všemi 51 body.

d7200-bushman-panoramic

Nikon D7200 + NIKKOR AF Fisheye 10.5mm f/2.8 G ED na panoramatické hlavě

Ergonomie a provedení

Zrcadlovky jsou už tradičně pověstné svou výbornou ergonomií, není tomu jinak ani tady. Tělo je vyrobeno z kombinace hořčíku a plastu, díky tomu je úchop jistý s nulovou deformací. D7200 se stejně jako její rivalové může pochlubit zvýšenou odolností vůči vlhku a prachu.

Nemohu si ale trochu nerýpnout, přiznám se, že jsem od 7200 očekával stejnou změnu gripu jakou podstoupily D5500 a D750. Ten je ve spodní části lépe vykrojen, takže uspokojí i delší prsty. Chraň bůh, že by se současný špatně držel, to ne, ale mohlo by to být lepší.

DSC06307

Velký průhledový (optický) hledáček pokrývá 100% záběru, zobrazuje nám co se ve skutečnosti opravdu děje. Kolem něj jsou umístěny informace o aktuálním nastavení. Volitelně je možné zapnout si virtuální horizont (vodováhu). Obraz překrývají při ostření malé ostřící body.

Ovládání je pak klasické „Nikon“ známé z předchozích modelů. Tedy sada pěti tlačítek na levé straně vedle displeje (Menu, WB, přiblížení, ISO, Informace), dvouposchoďové kolečko, tlačítka pro navigaci v nabídkách se zámkem ostřícího bodu, přepínač mezi fotoaparátem/kamerou a live view uprostřed a dva otočné voliče.

nikon-d7200-vs-d7100Nakonec samozřejmě nechybí ani velký podsvícený displej nahoře na těle pro zobrazení informací o aktuálním nastavení času, clony, ISO, stavu baterie, zbývajícím místě na kartě,…  Oproti D7100 lehce poporostl ve velikosti i zobrazení písma, je teď doslova jak pro slepé. Některé informace z něj navíc zmizely, což ale není úplně na škodu, bylo jich tam stejně zbytečně moc. Rychlejší je stejně zmáčknout tlačítko info. Zmizela třeba informace o nastaveném režimu ostření (AF-A, AF-S, AF-C), velikosti snímku (L,M,S), kvalita obrazu (RAW, JPG, RAW + JPG).

Svět se dělí na dva tábory, ti co standardní ovládání Nikonu chápou (vyhovuje jim) a ty, kterým nepřijde smysluplné nikdy.

Já osobně když fotím, tak mám levou ruku na zoomování, při manuálu jí ještě navíc i ostřím. ISO a WB pak prostě nemáte jak ovládat. Existuje na to však malá vychytávka!

Užitečné věci které si nastavit

Přemapování tlačítka ISO pod tlačítko videa

Jak jsem psal výše, tlačítko pro ISO je v základu špatně umístěné a to jsem si nevycucal z prstu, je to názor mnoha nešťastných lidí v diskuzích. Naštěstí jde u některých modelů přemapovat pro jinak úplně zbytečné tlačítko záznamu videosekvence hned vedle spouště.

Menu (tlačítko) -> Menu uživatel. funkcí -> Ovládací prvky -> Funkce tlačítka záznamu videos. -> Stisknutí + ovladače -> ISO

DSC06284

Virtuální horizont (vodováha) v hledáčku

Když si přinesete svou D7200 domů, asi ani nebudete vědět, že umí zobrazit pomyslnou vodováhu i v hledáčku. Vše je totiž skryté a musíte si první namapovat tlačítko FN, abyste se k němu dostali. Takže, postup je následující:

Menu (tlačítko) -> Menu uživatel. funkcí -> Ovládací prvky -> Funkce tlačítka Fn -> Stisknutí -> Virtuální horizont v hledáčku

Jak vypnout otravné pomocné světýlko

Za tmy se fotoaparát snaží si pomoci vestavěným pomocným světlem (AF illuminator). Je docela vtipné pozorovat, když se snaží přesvítit měsíc… No zpět k tématu. Hrozně mě to štvalo, protože fotit street v ulicích se světýlkem je jak asi uznáte opravdu nanic. Po vypnutí se samořejmě svět nezboří a fotoaparát ostří i za šera dál. Jen tedy za úplně totální tmy se hodí si jej zapnout.

Menu -> Menu Uživatel. funkcí (tužka) -> Automatické zaostřování -> Vestavěné pom. světlo AF

praha-nikon-D7200-2

Upravený snímek jako demonstrace, co se dá vytáhnout z RAWu (.NEF).

Užitečné funkce

Intervalometr

Nezbytným pomocníkem pro time-lapse fotografii je určitě intervalometr, který se stará o focení v přesném intervalu. Díky němu můžete nafotit efektní časosběry. Minimální rozestup mezi fotkamu je 5s, maximum pak v řádu hodin. Fotek můžete nafotit maximálně 999.

Vodováha

Jakmile si jednou zvyknete na focení s elektronickou vodováhou na displeji/v hledáčku, už prostě bez téhle funkce nemůžete žít. Budovy ani zrádné horizonty najednou nebudou nakřivo a vaše fotky nabydou na profesionálnosti.

Ochrana snímku

Fotoaparát umožňuje selektivně stisknutím jediného tlačítka „ochránit“ jakýkoliv snímek před smazáním. Při pokusu o odstranění vám suše oznámí „Nelze vymazat chráněné snímky“. Na Mac OSX (Apple) mi systém umožní snímky smazat, ale až po potvrzení boxu.

zamek-fotky

Wi-Fi sdílení

Aplikace Wireless Mobile Utility pro chytré telefony je dostupná pro iPhone stejně jako pro Android. Můžete ji využít jako bezdrátový dálkový odpalovač, nebo si pošlete fotky své kvalitní fotky z foťáku přímo na telefon. Jinak si přes aplikaci můžete fotky i prohlédnout. Škoda snad jen omezených (prakticky žádných) možností nastavení.

iPhone: https://itunes.apple.com/us/app/wireless-mobile-utility/id554157010?mt=8
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nikon.wu.wmau&hl=cs

DSC06332

Změny v D7200 proti D7100

 1. Novější čip (EXPEED 4 vs EXPEED 3)
 2. Připojení přes Wi-Fi, spárování přiložením díky NFC
 3. Více ostřících bodů, rychlejší a přesnější ostření
 4. Lepší výkon na ISO
 5. Větší výdrž na baterii
 6. Samostatné menu pro nastavení natáčení videosekvencí
 7. Větší písmo na pomocném displeji
 8. Nepatrný nárůst megapixelů z 24.1 na 24.2
 9. Větší buffer (odkládání snímků před zápisem na kartu)

Fotogalerie

Všechny fotky z fotogalerie v .RAW a plném rozlišení ke stažení zde. 

Ukázka videa

První ukázka

Druhá ukázka

Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR

Zpracování objektivu je výborné, zamrzí jen plastový bajonet. Přední člen se při ostření neotáčí, to oceníte při používání filtrů.

Díky excelentnímu čipu a vůbec veškeré elektronice je Nikon D7200 velice citlivý na kvalitu objektivu. Čím dražší fotoaparát, tím kvalitnější sklo potřebujete. Bohužel, základní objektiv 18-105mm je sice opěvovaný jako jeden z těch lepších, ale stále se bavíme o záklaďáku v pravém slova smyslu. Na D7200 by bylo pěkné nasadit už něco kvalitnějšího, z těch univerzálnějších třeba Nikon 16-80mm f/2,8-4,0E AF-S DX ED VR, nebo se vybavit sadou skel s pevnými ohnisky.

DSC06327

Obecně platí pravidlo, že čím má objektiv větší rozsah ohnisek, tím více neduhů se projeví ve výsledné fotce. Z optického hlediska je tedy lepší sáhnout po klasickém záklaďáku 18-55mm. Z pohledu zpracování ale vítězí 18-105mm.

Závěr

Nikon D7200 je povedená zrcadlovka, která si určitě najde svého kupce. Segment fotoaparátů do 30 tisíc se však dle mého posunul určitým specifickým směrem a nejsem si jistý, jestli je reakce Nikonu s jinak kvalitním modelem D7200 dostatečná. V klasické fotografii jak jsme ji znali dodnes bude excelovat, svému uživateli nabídne spousty kreativních funkcí a podrží jej za těžkých situací. Jako všestranné zařízení bych si jej ale nevybral. Samsung nabízí výborné 4K video, Canon 7D se Sony a77 II jsou zase v cenové relaci přeborníky na rychlou sekvenční fotografii.

Za sebe bych v další verzi fotoaparátu ocenil výklopný displej, pohodlnější grip a podávání lepších chybových hlášek. Informace „Tato funkce není ve zvoleném režimu dostupná.“ je tak trochu k ničemu, když absolutně nemáte ponětí, proč to najednou nejde. S kvalitním objektivem vám udělá excelentní fotky!

Otázkou ale je, zda si raději nepřiplatit a vzhledem k ceně nezvolit nejlevnější řadu zrcadlovek s full-frame čipem.

Vývoj ceny

Graf ceny produktu NIKON D7200 poskytuje server Heureka.cz

Written by:

Published on: 28.8.2015

Filled Under: Foto, recenze