Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Připojení Starlink je nyní k dispozici i v Česku!

Když v roce 2015 Elon Musk, zakladatel společnosti Space X oznámil plány na spuštění satelitní sítě Starlink, způsobil tím velký rozruch ve světě technologií. Aby taky ne, síť satelitů na nízké oběžné dráze umožňující internetové připojení kdekoliv na světě, i v těch nejzapadlejších končinách, je snem každého z nás.

Sen se stal skutečností, od dnešního dne je možné se k síti Starlink připojit i u nás. A to prakticky odkudkoliv, zda je internet ze sítě Starlink dostupný i u vás si můžete zjistit na stránce Starlink.com.

Nabídka to ale není bůh ví jak lákavá. Je potřeba brát v potaz, že síť je stále ve zkušebním provozu. Uživatelé, kteří se do sítě zapojí, mohou očekávat, že rychlost připojení se v průběhu několika příštích měsíců bude pohybovat od 50 Mb/s do 150 Mb/s. Starlink by měla v budoucnu dosahovat větších rychlostí, až 10 Gb/s a nižší odezvy. Na to je ale potřeba počkat. Jak uvádí sama společnost Starlink, uživatelé se také mohou setkat s krátkými obdobími, kdy připojení nebude k dispozici vůbec.

Žádná sláva není ani cena. Hardware pro připojení aktuálně stojí 12 999,00 Kč, za jeho doručení si společnost řekne o dalších 1 599,00 Kč a měsíční částka za připojení bude aktuálně 2 579,00 Kč. Dá se očekávat, že cena za potřebný hardware i měsíční cena připojení časem rapidně klesne – očekává se cena do 99 dolarů za měsíční tarif a hardware kolem 499 dolarů.

Spíše než připojení pro masy je tak síť Starlink v současné době spíše pro geeky a skalní fanoušky.

Terminál Starlink
Autor: Steve Jurvetson from Los Altos, USA – Starlink Armada, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=100399166

 

Written by:

Published on: 1.10.2021

Filled Under: novinky

, , , , ,