Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Windows Mobile, aneb proč už nikdy nebude Windows Phone populární

Rozhodl jsem se, že vám sem sepíšu mé týdenní zkušenosti s operačním systémem Windows Mobile 6.5 na chytrém telefonu GSmart. Celé srovnání (plusy a mínusy) provedu z oka Androiďáka.

Hned ze začátku musím podotknout, že na první pohled celý systém nevypadá vůbec špatně. Tím myslím především plochu s jakýmisi widgety nebo jak to nazvat. To co myslím je uvedeno na obrázku. Na této obrazovce máte uvedeny skoro všechny důležité věci co potřebujete znát. Zmeškané hovory, počasí, čas, sms a další věci. Záložky si můžete přidávat i odebírat jak chcete.

http://regmedia.co.uk/

Vzhledem k tomu, že je systém Windows na mobilech určený převážně k organizaci času, schůzek a dobrému přehledu nad kalendářem je nezbytnou součástí ovládání tyčinka. Viděli jste snad už někdy nějakého managera bez tyčinky? Ovšem všeho s mírou! Některé tlačítka jsou tak titěrné, že je máte i s tyčinkou problém stisknout. Krásným příkladem jsou tlačítka na horní straně displaye.

Pokud jsem plochu chválil, u menu už tak velkorysý nebudu. Nezlobte se na mě, ale takto otřesně nepřehledné a rozházené menu neměly ani staré Siemensy. Po chvíli zkoumání sice v ikonách najdete řád, ale nechápu, proč by se měl uživatel zdržovat nad přemýšlením, čeho designér chtěl dosáhnout.

Zdroj: http://mos.futurenet.com

Po herní stránce to také není špatné, ale žádné extrémní hry nečekejte. Co by to bylo za Windows, kdyby neměl karty a troufnu si říct, že s těmi mobilními si dal Microsoft opravdu záležet, takže se chovají hodně podobně jako ty na stolním operačním systému, jak je znáte dnes. U Solitairu jsem vydržel dlouhé hodiny a dokonce jsem se jej i naučil hrát, což je u hry s tak nezajímavým cílem opravdu šokující. Karty vypadají jako ty na obrázku.

http://www.capsulecomputers.com.au

Připojení a WiFi
Když už se mi asi po 5ti minutách podařilo si nastavit správný zdroj kontaktů, které se mají zobrazovat v záložce Kontakty, nastal další problém. Jak nastavit internetové připojení. Na tuto otázku jsem si nedokázal odpovědět ani když jsem to zkoušel mockrát. Opravdu z té nabídky různých typů připojení jsem si nebyl schopen vybrat tu správnou. A nápověda, když ji zrovna potřebujete nikde! Wifi se mi ale rozjet podařilo, asi jediná záchrana.

Marketplace
Nějaký ten obchod s aplikacemi ve Windows Mobile taky je. Většina aplikací je placených a až na pár organizačních nestojí za moc. Najdou se ale i výjimky.

Office
Mobilní kancelářský balík byl na můj údiv poměrně hodně propracovaný a počítalo se i s takovými šílenostmi, jakože by jste chtěli psát nějaké tiskové zprávy či snad slohové práce. Text můžete přidávat, mazat, editovat, obarvovat, vytvářet grafy, funkce v Excelu, … Až neuvěřitelné jak dokáže Microsoft propracovat aplikaci když chce. Přítomnost Adobe Readeru je rozhodně na místě a není to ani plus ani mínus, prostě standart v této cenové kategorii.

Zdroj: http://www.phonebeez.com

Malování
Díky tužce, tyčince nebo jak tomu říkat se dá na mobilu i malovat. Přiznejme si ale, kdo by se na něčem, co nemá ani 4″ snažil malovat, přiznávám ale, že se tato aplikace může hodit při různém načrtávání boudy, cesty do obchodu nebo něčeho jinak důležitého.

Závěr
Mě osobně Windows Mobile ve verzi 6.5 nijak neoslovil možná až na Solitaire(karty) a ani neplánuji přechod na novější verzi Windows Phone ať je jakákoliv. S Androidem se to vůbec nedá srovnávat a troufám si říct, že kdejaký Symbian nebo dokonce i mobil „bez“ OS má lepší a jednodušší ovládání. Chcete-li ale psát na mobilu slohové práce, malujete si rádi a ještě navíc vás oslovily grafy a tabulky v Excelu, ve kterých můžete počítat pomocí nejrůznějších funkcí, jděte do toho! Pro ostatní tu mám radu rychle od toho pryč. Né že by se to nedalo používat, ale nejste-li technický typ nekupujte tato zařízení.

Přestože jsem si říkal, že se určitě všichni v okolí pletou a nemůže to být tak strašné, tak bohužel je…
Díky těmto všem nedodělkům, ať již byly míněny schválně nebo ne, se slovíčko Windows v mobilním segmentu asi již nikdy nedostane na špici a bude dost možná zbytečně shazováno díky svým „bratříčkům“.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s Oknama na mobilech? Jste spokojení nebo ne? Podělte se s námi o vaše poznatky!

Written by:

Published on: 16.9.2011

Filled Under: Hlavní strana, recenze