Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Hlodač

Ke dni 31.1.2012 měl být spuštěn slavný Hlodač od programátora Petra Hejla. Že nevíte o co se jedná? Utekla vám tato zpráva? Tak se na to celé ještě jednou podíváme pěkně od začátku.
Celé to začalo v investorském pořadu České televize Den D. Pan Hejl tam přišel s tím, že vymyslel algoritmus lepší než má Google. Vymýšlí jej už 4 roky po nocích a požaduje 1 milion korun. Peníze mají financovat jeho pobyt doma, aby při tvorbě nemusel chodit do práce. Až bude Hlodač hotový, chtěl by jej prodat nejlépe Microsoftu. Jeho revoluční algoritmus využívá tajemné tzv. „jiné objekty“ a pracuje s množinami. Nikdo ale neví, co si pod tím představit a sám programátor nám to tají. Ubezpečuje nás ale, že Google je rozhodně ještě nepoužívá. Strávil prý také hodně času porovnáváním výsledků různých vyhledávačů. Ani jeden nevyhledával podle jeho představ. Jeho vyhledávač by měl být podle prvotních předpokladů o 10% lepší než Google. Po roce práce je podle něj už o 20%. V pořadu nicméně investory nedokázal přesvědčit a tak to zkouší na vlastní pěst na stráce www.milionovastranka.net. Během pár měsíců získal přibližně 25 dobrovolných investorů a začíná tak jeho snažení.

Programy píše na programu pro Windows na neupřesněné Linuxové distribuci. Také je neskutečně aktivní na sociální síti Twitter. 30 a více nových statusů za den pro něj není opravdu nic. Zvládl by mnohem víc. Jsou to především statusy ze života napsané „Hejhulštinou“ jak ji někteří fanoušci pojmenovali v diskuzích. Člověk někdy neví, jestli jen píše statusy a pije víno, nebo také něco programuje. Když už se někdo ptá jak Hlodač pokračuje, tak se na nějakém viditelném místě, opět nejčastěji Twitter, zeptá, jestli má kus kódu co přiloží na obrázku dobře. Většinou ale nevíte, jestli vás pouze klame a nechce zveřejnit kódy z Hlodače, nebo jen neví co dělá, protože často kódy vypadají jakoby vůbec nepsal vyhledávač, ale dělal nějaký projekt který ani k internetu nepatří… Dále je milovníkem Lednice a odkaz na ni zanechává na každém svém webu (těch má 21).
Příklad věty v hejhulštině:

Přepočítal sem to přesnějc (pro český slova). Gůglo je lepčí než Seznam o 1.7 procenta. Jak sem psal, Seznam mne dost překvapil.

Říkáte si, že toto musí být nějaký vtip? Tento člověk přeci nemůže být skutečný! Ale je…

V roce 2011 už byla hotova první alfa verze nového Hlodače.  Projekt měl být dokončen do konce roku 2011, ale celý proces se nějak pozdržel. Start byl proto odložen na 31.2.2012. Takto si nějak představuje hlavní stranu jeho „vyhlodávače“. Napsaná ve Wordu a uložena jako HTML.

Netrvalo moc dlouho a webovky dostaly nový vzhled. Na obou vidíme jasné vyjádření pomyslných množin.

I když se to celé zdá jako komedie, my panu Hejlovi věříme a proto přikládám ještě nakonec předběžné předpokládané výsledky sestavené jím samotným. Hlodač vs. Google vs. Bing. Bylo by skvělé kdyby nějaký Čech vymyslel něco tak důležitého jako je vyhledávač a ještě navíc byl nejlepší.
http://www.milionovastranka.net/documents/evaluation/vyhodnoceni.htm

Stránky vtipálků : minihledac.wz.cz kde si můžete vyzkoušet Minihledač Translator (jakýkoliv jazyk do hejhulštiny) a rozhodně si nezapomeňte prohlédnout také knihy.

 Ale přestaňme s tím vtipkováním a podívejme se na seriózní výsledky vyhledávání na www.hlodac.cz. Do vyhledávání napište „Lednice“ a potvrďte. Vyjedou vám výsledky vyhledávání, jak by to mělo vypadat. Podle posledních informací Hlodač již hotový je, jen nejsou servery a datacentra na to, aby dokázal všechny informace zaindexovat a seřadit. Musíme si tedy ještě počkat, než jej nenasadí třeba právě již hodně zmiňovaný Bing.

Written by:

Published on: 4.2.2012

Filled Under: Hlavní strana, Nezařazené