Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Recenze: Amazon Kindle 5

Design: 90%

Display: 97%

Výdrž: 100%

Doplňující funkce: 70%

Total Score 95%

Amazon svůj Kindle 5. generace představil společně s Kindle Paperwhite již 6. září 2012, takže na trhu je relativně dlouho a za dobu své existence nejen v Česku si jej oblíbili statisíce lidí.

Amazon Kindle 5 je se svou cenou jediné zařízení, které dokáže čelit velké konkurenci, ba co víc, staví konkurenci laťku hodně vysoko. Jak bývá u Kindlů zvykem, jsou dodávány ve dvou verzích. První je s reklamou, druhá bez ni. Reklama však neruší a nezobrazuje se při čtení. Zobrazí se až v okamžiku, co „vypnete“ display a také se zobrazuje formou malého proužku ve spodní části menu. Dodávání této verze na náš trh je nesmyslné. Většinou jsou zde totiž reklamy na knihy v anglickém jazyce a občas nějaké doplňky. Sponzorovaná verze, ta s reklamou, je o pár stokorun levnější, jinak jsou obě zařízení identické.

 

Tělo Kindlu je tvořeno pogumovanými zády, které se výborně drží a prsty zde nekloužou, ani když se začnou trochu potit. Přední část je tvořena eInkovým displayem s úhlopříčkou 6 palců a rozlišením 800×600 bodů. Display je obehnán plastovým rámečkem, kde jsou na spodní straně tlačítka pro orientaci v menu. Celá čtečka je na krajích zpevněná kovovým rámečkem, na obou bočních stranách jsou tlačítka pro přetáčení stránek. Tlačítka jsou krásně navržena, není potřeba větší síly pro jejich zmáčknutí, ale ani nedochází k náhodným zmáčknutím.

Šířka čtečky je 16,6 centimetrů, výška 11,4 cm a tloušťka je neuvěřitelných 0,87 centimetrů! Celá čtečka váží jen 170 gramů, což je méně, než u kterékoliv předchozí čtečky od Amazonu. Kindle je vybaven 2GB paměti pro knihy, která nelze navýšit, ale s ohledem na to, že v této čtečce budou pouze knihy a textové dokumenty, je kapacita dostačující.

DSC05438

Display, který zde už byl zmíněn má 6 palců a je vybaven technologií eInk. Jaká je to výhoda oproti klasickým čtečkám s LCD panelem?

EInk displaye mají tu výhodu, že spotřebovávají energii jen při načtení stránky. Běžné čtečky s LCD vydrží maximálně v řádu desítek hodin, zatímco Kindle s eInk vydrží zhruba 10 000 otočení stránek! Jedna z hlavních výhod je čitelnost. Display čtečky Amazon Kindle se neleskne na slunci. Tuto vlastnost na čtečce velmi obdivuji, přijde vhod na v létě na koupališti, ale i v zimě, kdy Vám slunce svítí nejvíce a přiznejme si – šance, že si přečtete v tento okamžik něco na LCD (mobily, tablety, displaye notebooků, atp.) je prakticky mizivá.

Display není podsvícený, je dělán tak, ať vypadá pokud možno jako papír. A povedlo se, od běžného papíru je tento display prakticky nerozeznatelný. Display dokonce disponuje možností změny fontu a velikosti písma. Pokud Vám nevyhovuje klasické držení čtečky, můžete změnit i orientaci textu a používat čtečku „naležato“. To oceníte především u PDF dokumentů, popřípadě i při čtení komiksů.

Když už se zde zmiňuji o PDF souborech, rozhodně stojí za zmínku i seznam podporovaných formátů. Amazon Kindle 5. generace podporuje formáty typu:  PDF, MOBI, AZW, DOC, HTML, DOCX, PRC a také TXT. Pokud zde není Vámi používaný formát, nevěšte hlavu, existuje mnoho programů pro konverzi do podporovaných formátů.

Konektivita čtečky je řešena přes WiFi a micro USB. Přes micro USB také probíhá napájení, které je rychlé a celkové nabití netrvá dlouho. Přenos knih a souborů je možný jak přes WiFi, tak přes USB. Přenos přes WiFi probíhá tak, že po zaslání Vaši knihy, či dokumentů na emailovou adresu, kterou jste si vytvořili při registraci čtečky (obvykle vše_jméno@kindle.com) se Vám kniha stáhne do čtečky. Obvykle tak bývá do 60 sekund. Pozor ale, musíte mít emailovou adresu v seznamu povolených adres.

Knihy lze nakupovat přímo na webu Amazonu, ale pokud moc nečtete knihy v anglickém jazyce, ani sem nechoďte, českých knih je zde pramálo. Oproti tomu existují i české eshopy, nabízející prodej eknih a jejich následné zaslání přímo do Vaší čtečky. Nezapomeňte si ale v nastavení povolit příjem knih z emailu eshopu, podrobné informace a kroky naleznete vždy na stránkách prodejce.

Mezi doplňkové funkce, lépe řečeno experimentální, patří i webový prohlížeč, ale ten je pouze jako nouzové řešení, klávesnice je nevhodná například na chatování.

Pokud se tedy ohlížíte po kvalitní čtečce, nepotřebujete funkce jako mp3, rádio, atp. a jde Vám především o dlouhou výdrž na cestách, možnosti číst si na slunci, je tato čtečka jako dělaná pro Vás. Pokud chcete spíše zařízení, kde si spustíte prohlížeč a budete chatovat, pustit si hudbu a nepotřebujete extrémní výdrž, poohlédněte se například po tabletu.

Se zařízením jsem již půl roku velmi spokojen a myslím, že po zkušenosti s konkurenčními zařízeními bych neměnil.

Klady

  • kvalitní zpracování
  • display
  • výdrž
  • nezahřívá se
  • rychlé nabití
  • rychlé stažení knihcena

Zápory

  • absence českých knih na Amazonu
  • klávesnice není určená pro delší psaní
  • prohlížeč je spíše „nouzovka“
  • nemá české menu

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Amazon Kindle 5 WiFi sponzorovaná verze poskytuje server Heureka.cz

Written by:

Published on: 16.12.2013

Filled Under: Hlavní strana, recenze