Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Automator – hromadný převod RAW na JPG a záloha na síťový disk

Jedním z mých občasných koníčků jak už možná víte je i focení. Běžná situace je, že jedu někam na výlet, dovezu si několik set fotek vody, západů slunek, detailů,… Však to znáte. Vytřídím „odpad“ co se nepovedl a s trochou štěstí mi zbydou jednotky fotek. Ty není problém zpracovat, s každou si pohrát a vyladit je k dokonalosti.

Existují však také situace jako jsou rodinné oslavy/výlety kdy si můžete vybrat, zdali budete fotit do RAW nebo JPG. Oba formáty mají něco do sebe. V prvním případě kdyby se náhodou naskytl nějaký výborný snímek, jež by stál za tu práci při upravování, máte možnost jej doladit k dokonalosti. Cena za tento výběr je však v podobě problémů se zabraným místem, kompatibilitou. RAW jsou prostě a jen surová data která se pro běžný život nehodí.

Abych urychlil proces dostání fotek ke všem na síti co je potřebují a zároveň si je i sám zazálohoval, napsal jsem si script v Automatoru. Výsledkem je aplikace, na jejíž ikonu stačí přetáhnout třeba 400 fotek z karty fotoaparátu a o zbytek se postará automat.

  • Zeptá se vás na název nové složky jež se vytvoří na NASu
  • Fotky v RAW se automaticky uloží na disk do dočasné složky
  • Převedou se na JPG
  • Proběhne upload fotek na zvolené místo na síťovém disku
  • Soubory z dočasné složky se smažou

Potřebujeme:

  • Vytvořte si kdekoliv dočasnou složku pro mezistádium konverze fotek
  • Vytvořte si složku na síťovém disku, kde budete chtít vytvářet nové složky s vašimi balíky fotek

Postup

1. Spustíme si Automator a jako typ co chceme vytvořit zvolíme „Aplikace“

automator1

2. Nyní si ze sloupečku s akcemi najdeme položku „Nastavit hodnotu proměnné“. A akci přetáhněte do šedého místa napravo. Proměnnou si pojmenujte třeba „fotky“.

automator2

3. Akce -> „Požádat o text“ -> Přesunout pod bublinu, kterou jsme si přidali v předchozím kroku. Pravým klikem na rámeček vyberte „Ignorovat vstup“. Zadejte název složky a zaškrtněte možnost „požadovat odpověď“.

automator3

4. Opět nastavíme hodnotu proměnné (opět přetáhněte akci), nyní si ji nazveme „nazev“.

automator4

5. Načteme hodnotu proměnné fotky. Tím se dostaneme k seznamu obrázků námi označených k převedení.

automator5

 

6. Přetáhněte akci „kopírovat položky finderu“ a zvolte dočasnou složku kterou jste si vytvořili v přípravě vytvořili.

automator6

7. Tyto kroky jsou jednoduché tak dám rovnout tři do jednoho. Z akcí přetáhněte „Načíst obsah složky“, „Změnit typ obrázků“ – zde si vyberte formát, pravděpodobně JPG. A ještě nastavit hodnotu proměnné (opět zvolte fotky). Posledním krokem se nám uloží odkaz na nové umístění fotek.

automator7

8. Pokračujeme přesunem souborů do nové složky, tentokrát té na síťovém disku. Pokud jste správně postupovali, nyní když začnete psát do kolonky Název slovo „fotky“ mělo by vám to už začít nabízet přímo proměnnou.

Já mám na síťovém disku vytvořenou složku /obrázky/2014/, takže složka s názvem jež jsem zadáme při startu aplikace se nám vytvoří v tomto adresáři.

automator8

9. Nezbývá již nic jiného, než se zbavit dočasných souborů z naší dočasné složky. Opět více kroků, protože je to furt to samé – vyberete akci, vyplňte podle předlohy a je to. Nezapomeňte u první z přidávaných akcí

ORIGINÁLNÍM ZDROJOVÝM SOUBORŮM SE NIC NESTANE.

automator9

10. Finále je zde! Vyexportujeme si naši aplikaci

Test

Pro tyto účely jsem si otevřel svou SD kartu s fotkami, vybral 2 a přesunul je na ikonu, kterou jsem si mezitím přesunul z Launchpadu do Docku.

Nechal jsem defaultní název složky. Na snímcích jde vidět, jak počítač postupuje přesně podle zadaných kroků.

  • Složka napravo – SD Karta s .ARW (RAW)
  • Složka nahoře – obsah dočasné složka
  • Složka dole – síťový disk

 

Stáhnout

Aplikace ke stažení (je potřeba změnit adresy složek!!!)

 

Written by:

Published on: 8.8.2014

Filled Under: Hlavní strana, návody

, ,