Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Efekt: Little Planet

S 360 x 180° panoramatickou fotkou se toho dá vymyslet opravdu hodně, kromě klasického pohledu si můžete vyzdobit zeď i opravdu netradičními fotkami. Nejrozšířenějším „efektem“ je pohled simulující malou planetku. Odborně pak stereografická projekce.

Společně se podíváme, jak vytvořit netradiční snímky díky programům PTGui a Photoshop.

little-planet-photoshop-vs-ptgui

Jaká fotka se k „vyplanetění“ hodí?

Jak už bylo řečeno, můžete použít prakticky jakoukoliv panoramatickou fotku, nicméně některé se pro tento účel hodí více a zajistí vám lepší výsledek.

 • Používejte 360×180° panoramata
 • Mraky sice mohou dodat dramatickému efektu, vlivem deformace ale taky dokáží jednoduše udělat z fotografie nepřehlednou změť barev. Z mé zkušenosti nejlépe vynikne objekt s úplně čistou oblohou.
 • Zem je také nejlepší nechat co možná nejjednodušší, opět totiž dojde k obrovskému zkreslení, přičemž nám vytvaruje jádro planety. Volil bych jednolité barvy – tráva, beton, voda…
 • Chcete něco zvýraznit? Foťte co nejblíže daného objektu. Zejména hodně vysoké objekty jako stromy focené z blízky dokáží udělat velice zajímavé efekty. Výsledek se v takovém případě může klidně hodně podobat malé planetce z knihy Malý princ, když zápasil s Baobaby.
 • Pokud byla zem vyretušována pomocí photoshopu a ne vyfocená tradičním způsobem, může se stát, že se vám uprostřed vytvoří tmavý flek. Dejte si proto na retuši opravdu hodně záležet a klidně nadir lehce před spojením zesvětlete. Rozhodně to nebude na škodu.

Všechna kritéria berte prosím s nadhledem, za určitých okolností se jejich porušením můžete dopracovat k opravdu zajímavým efektům. Experimentujte. Popravdě i já mám stále ještě problém s představováním, jak bude daná fotka nakonec vypadat.

NTK-little-planet

PTGui

 1. Spusťte program a otevřete si 360 x 180 ° panorama
 2. Rozklikněte si „Advanced >>“ možnosti
 3. Vyberte kartu Panorama Settings
 4. Ze seznamu u „Projection“ zvolte „Stereographic Down“
 5. Nechte si ukázat náhled v panorama editoru (cmd⌘ + e) a přizpůsobte si pohled táhly vedle fotky. Snažte se, aby měly obě strany stejnou délku.
 6. Překlikněte zpět do okna s projektem, vyberte kartu „Create Panorama“
 7. Klikněte na tlačítko „Set optimum size“
 8. Završte vytváření malé planetky kliknutím na tlačítko „Create Panorama“

Námi vybraná panoramatická fotka a následně její zpracování v obrázcích.

venku-naproti-vscht

Photoshop

 1. Vytvoříme si nový dokument s rozměry čtverce, rozlišení nechám na vás. Já zvolil 4000 x 4000 px při 300 dpi, ať z té fotky aspoň něco je.
 2. Vložte panorama a zdeformujte jej tak, aby vyplnilo čtverec
 3. Obrázek svisle převraťte (Úpravy -> Transformovat -> Otočit o 180°)
 4. Aplikujte filtr Polární souřadnice (Filtr -> Deformace -> Polární souřadnice)

Vynecháním bodu číslo 3 (otočení) docílíte opačného efektu, tedy zhroucení obrazu dovnitř.

photoshop-little-planet-inside-out

Závěrem

Jak můžete vidět, výsledek není úplně stejný. Zřejmě to bude záviset na preferencích, nicméně za sebe se musím přiklonit spíše k výstupu z profesionálního nástroje pro zpracování panoramat, PTGui. Photoshop si sice také nevedl vůbec špatně, jeho planetka trpí menší mírou deformace, celkově ale působí trochu nudně.

Stejně důležité jako vybrat vhodnou scénu je i mít kvalitně složenou fotografii.


Fotografie, virtuální prohlídky a veškeré podklady jsou majetkem NTK. Pro případné svolení s využitím pro účely třetí strany je nutný souhlas majitele práv (NTK). Jakožto autor fotografií mám právo na jejich využití čistě z důvodu propagace mé práce, tedy i na tomto blogu. Vše je podloženo platnou smlouvou. Děkuji za pochopení.

Written by:

Published on: 25.8.2015

Filled Under: Foto, Hlavní strana, návody