Snad každý z nás už někdy zavítal na čínské eshopy, jako je eBay a Aliexpress a hledal levné věci, které je zbytečné kupovat u nás. Jelikož v Číně nakupuje téměř celá naše redakce, rozhodl jsem se vypsat několik tipů, co vše se odtud vyplatí nakupovat.
V první řadě je nutné se seznámit s některými omezeními a zjistit, na co si dát při nákupu pozor. Vše je popsáno v našem článku ze série „Nakupujeme ze zahraničí“. Při nákupu ze zahraničních eshopů je třeba rozlišovat nákup ze zemí EU a mimo země EU. V těchto článcích se dozvíte užitečné informace, jak je to s placením CLA a DPH.
Pojďme se podívat na několik drobností, které v Číně koupíte doslova „za pár kaček“, nebo výhodněji, než u nás.
Jedním z nejvíce vyvážených produktů z Číny je příslušenství k mobilním telefonům (smartphonům). Příslušenství zde má vždy téměř totožnou kvalitu, jde li o ochranné fólie, temperovaná skla, nebo kryty. Vyrobit takovou ochrannou fólii si nežádá mnoho prostředků, jedná se jen o vylisovaný kus plastu, což zvládne každý robot za minimální náklady. I s marží obchodníka a poštovným (který je mnohdy v ceně) se tak můžeme dostat klidně i na dolar za ochrannou fólii, na dolar padesát za kvalitní temperované sklo a dva dolary za silikonový kryt.
Nejde jen o fólie, skla a kryty, ale také například o NFC tagy, stojánky na mobil, sluchátka, střihačky simkaret, paměťové karty, bluetooth headsety, selfie tyče a podobné. Toto zboží je v Číně velice populární a jelikož nabídka převyšuje poptávku, ceny mnohých produktů jsou velice nízké.
Doporučuji si před samotnou koupí „prolustrovat“ prodejce a hodnocení ostatních zákazníků.
Příslušenství k fotoaparátům
I příslušenství k fotoaparátům se těší velké oblibě a jejich ceny jsou velice nízké. Ono sestavit takovou dálkovou spoušť k fotoaparátu je záležitostí několika desetníků, proč ji tedy kupovat za 500Kč, když lze koupit za dolar (+- 24Kč)? Originální příslušenství je drahé, ale funguje stejně, jako to alternativní, které lze sehnat v Číně za pár korun.
Začínající fotograf, nebo fotograf, který se focením přímo neživí je za levné příslušenství z Číny rád. Pokud si trochu připlatíme, můžeme zde levně nakoupit i UV filtry, polarizační filtry, celý systém Cokin (včetně filtrů), brašny a pouzdra, předsádky, redukce, baterie, spouště, výbojky, žárovky, stativové hlavy, sady na čištění, krytky, blesky, rozptylky, sluneční clony a podobné drobné zboží. Asi bych se nepouštěl do nákupu objektivů a samotných fotoaparátů, ale to už je na každém, zda má tu chuť u takto drahého zboží si riskovat nákup z Číny, nebo si jej koupí s přirážkou u nás.
Stejně jako u předchozího bodu, doporučuji si před samotnou koupí „prolustrovat“ prodejce a hodnocení ostatních zákazníků.
Osobně jsem si jako začínající fotograf amatér téměř všechny doplňky koupil přes aliexpress – filtry, ochranné sklíčko na displej, sluneční clony, dálkovou spoušť, druhou baterii a další drobnosti. Pokud bych vše kupoval u nás, zaplatil bych mnohem větší sumu. Je mi jasné, že za cenu kolem dvou stokorun nelze sehnat třeba pořádný polarizační filtr, ale na naučení a základní fotografie je ten neznačkový z Číny ideální. Pokud porovnám značkový filtr z tuzemska a můj neznačkový z Číny, rozdíl je jen nepatrný.
Náhradní díly
Leckoho napadne, že náhradní díly musí být daleko levnější v místě, kde se vyrábí. A ano, je tomu opravdu tak. Mnohdy se nám podaří nalézt výrazně levnější součástku (originální) v Číně, než v Česku. Zde doporučuji podívat se například i na evropský Amazon, ceny za součástky mohou být cenově na stejné úrovni, ale budou u vás podstatně rychleji, než při nákupu z Číny.
A co všechno lze kupovat? Inu, displeje, digitizéry, základní desky, klávesnice, touchpady, ventilátory, chladiče, šasi, konektory, napájecí kabely, baterie, záslepky, boxy na pevný disk, síťové karty, nabíječky, redukce a mnoho dalšího. Mnoho prodejců nabízí i videa s podrobným postupem při výměně a také manuály.
U dražších věcí si zkontrolujte, zda vás nevyjde levněji nakoupit součástku v Česku i v případě, že za ni dáte pár korun navíc. U baterií si dejte pozor na stejné údaje, u ostatních součástek pak na stejný produktový kód.
Stejně jako u předchozích dvou bodů, doporučuji si před samotnou koupí „prolustrovat“ prodejce a hodnocení ostatních zákazníků.
Gadgety, blbůstky za dolar
V neposlední řadě lze v Číně zakoupit velké množství gadgetů, od nejrůznějších fitness náramků, až po drony. Před několika dny jsem viděl na serveru eBay aukci minipočítačů RaspberryPi, která končila na asi 400Kč (starý model).
„Blbůstky za dolar“, jak jsem tyto cetky za 0,99 dolaru nazval jsou specifickou součástí každého čínského eshopu. Najdete zde mnoho drobností, které lze zakoupit opravdu levně a jejich nákup se vyplatí. Namátkou se může jednat o adaptéry na paměťové karty, kabely a drobné příslušenství, LEDkové žárovky, napájecí adaptéry do auta, redukce, stylusy, šroubováky a mnoho dalšího.