Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Jaký zvolit objektiv na focení virtuálních prohlídek

Když jsem s panoramatickou fotografií začínal, absolutně mi nebylo jasné, co jaký objektiv dělá. Zrcadlovku jsem měl v ruce rok a furt jsem nechápal, jak je vůbec možné fotit 360×180° prohlídky na 8 nebo méně fotek. Vždyť na zahradě jsem s nejvíce oddáleným základním objektivem nebyl schopen se dostat snad pod 80. (Samozřejmě se mi pak ještě ke všemu snímky špatně spojily, protože jsem neměl panoramatickou hlavu.)

fisheye-me

objekt: já, typ: selfie, Nikon D7200, Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye

Když na to tak vzpomínám, byly to těžké začátky. Jak bych v té době ocenil něco, co pro vás píši právě teď… Nejlepší je samozřejmě se učit z ukázek, proto se budu snažit vše podávat relativně normální srozumitelnou řečí.

Jaký objektiv/ohnisko/zoom tedy použít

Úměra je jednoduchá, čím chcete mít prohlídku nafocenou rychleji, tím menší ohnisko/zoom použijete. Naopak pro co nejvíce detailní prohlídky, ve kterých si bude moct člověk opravdu přibližovat do detailu, budete muset obraz přiblížit. Na takové to domácí focení si vystačíte s klasickým objektivem dodávaným v základu s fotoaparátem. Nadšení fandové či profesionálové pak pro každodenní focení určitě sáhnou po nějakém 180° rybím oku. Navíc čím méně fotek, tím menší šance špatného složení.

Samyang 8mm f/3.5 fisheye,  Nikon 10.5mm f/2.8G ED DX Fisheye, Tamron 24-70mm f/2.8 Di USD, Pentax 18-55 mm f/3.5 – f/5.6, Sigma 30mm f/2.8 DN ART

Základní objektiv, 18mm

360° počet snímků: 17, 360×180° počet snímků: 85

Pokud začínáte, pravděpodobně máte na svém fotoaparátu nějaký základní objektiv. Zřejmě budete svádět stejný souboj jako já kdysi s tím, že fotek je jednoduše moc. Zabere to hodně času. Odměnou vám za to budiž velké rozlišení, tedy opravdu detailní fotka. Na 24 Mpx čipu může mít výsledné panorama i 29116 px na šířku, velikost 150MB. Pro 360° panorama budete muset vyfotit 17 fotek na výšku, to je ještě relativně schůdný počet. K sestavení celého 360×180° pohledu je však potřeba 5 takových řáků, tedy celkem 85 snímků.

Jednotlivé snímky

18mm-17shots

Čím větší přiblížení, tím složitejší je focení nadiru (země) bez stativu. U 18 mm se daná disciplína ještě dá zvládnout. I tak ale bude jednodušší zemi doplnit chytrým vyplněním podle obsahu/klonovacím razítkem. Tady je ukázka jednoduchého 360° panorama ze 17 snímků, které je následně promítnuto jako virtuální prohlídka. Zem jsem pokud omluvíte vynechal.

Výsledné panorama

final-panorama-18mm

Výsledná prohlídka

Objektiv typu rybí oko (Fish-eye)

360° počet snímků: 6, 360×180° počet snímků: 8-9

Když vás omrzí focení detailních panoramat, je tady elegantní cesta pořízení rybího oka. Objektivu, jehož nejčastější úhel záběru je 160° – 180°. Jeho cena není zrovna nízká, většina zástupců se pohybuje v cenových relacích 20 – 30 tisíc korun. Nejlevnější použitelný plně manuální objektiv (Samyang 8mm f/3,5) pořídíte za cenovku něco přes 7 tisíc korun. Na 24 Mpx čipu má výsledné panorama 14464 px na šířku. Pro 360° panorama budete muset ideálně vyfotit 6 fotek na výšku. K sestavení celého 360×180° pak ještě jednu fotku vrchu a země, tedy celkem 8-9 snímků v závislosti na technice focení země.

sony-nikon-fisheye

Samyang 8mm f/3.5 UMC CS II Sony

Na svou cenu nabídne pro účely panoramat i virtuálních prohlídek dostatečnou kvalitu. Plně manuální ostření, těžká neostrost při malé cloně a velké rozměry z něj ale nedělají dobrou volbu pro cokoliv ostatního. Dostupný je snad pro všechny výrobce a typy bajonetu, jen zrychleně: Sony A, Sony E, Nikon, Canon, Pentax, …

Protože objektiv trpí takovou neostrostí, je potřeba jej pořádně zaclonit. Minimálně dávejte f/8, v lepším případě f/11. Nodal point je označen bílou tlustou tečkou na sluneční cloně i objektivu. Při focení interiérů ostřete na 2 metry, venku na nekonečno (∞). Pozitivem je možnost jednoduše sejmout sluneční clonu a využít jednoho triku na Full Frame čipech – zmíním závěrem.

Jednotlivé snímky

samyang-9shots

Výsledné panorama

final-panorama-sony-samyang

Výsledná prohlídka

Nikon 10.5mm f/2.8 G ED DX Fisheye

V kombinaci s tělem Nikon D7200 je tento objektiv skutečným klenotem. Jedná se o špičkové sklo typu rybí oko, kterému nemám absolutně co vytkout. Nabízí stejný úhel 180° jako výše zmíněný Samyang, ale při větším ohnisku. Tudíž bude výsledný obraz nepatrně méně zdeformovaný.

Clonu f/2.8 ani automatické ostření sice při focení panoramat nevyužijete, fish-eye objektiv je však super i na normální focení. Toto kreativní sklo rozhodně oživí každé portfolio. Bokeh je na tak širokoúhlý objektiv při použití APS-C až pozoruhodný (samozřejmě člověk musí být hodně blízko). Otření funguje od pár cm až po nekonečno a zaostřená věc je i při minimální cloně skutečně ostrá. Autofocus taktéž funguje dostatečně rychle.

Sluneční clona nejde sejmout, přední část se při ostření pohybuje a nodal point je vyznačen zlatým kroužkem. Cena činí zhruba 20 tisíc korun.

Jednotlivé snímky

nikon-9shots

Výsledné panorama

nikon-fisheye-panorama

Výsledná prohlídka

„Lifehack“ použití 8mm Circular Fish-eye objektivu na Full-frame

Velkým plusem je, že vám stačí jen 3 fotky na celé 360×180° panorama. Jak asi už tušíte, rozlišení nebude nijak závratné. Rapidně tím ale snížíte možnost špatného složení a zvýšíte svou produktivitu.

To, že na APS-C čipu získáte z circular fisheye objektivu fotku v poměru 3:2 není dáno objektivem, nýbrž čipem, který snímá světlo, které na něj dopadne. Tím, že dáte 180° circular fish-eye objektiv, který je určen aby pokryl 180° po uhlopříčce na APS-C zrcadlovkách na větší Full frame čip, docílíte toho, že světlo z objektivu nebude dostatečné k pokrytí celého čipu. Obraz nebude nijak ořízlý, dostanete tedy celé „kolečko“.

fisheye

Written by:

Published on: 2.9.2015

Filled Under: Foto, Hlavní strana, návody