Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Nikon má novou řadu profi kompaktů, nazval ji DL

Zbrusu nová řada výkonných kompaktů Nikon DL (Digital Lens) věnovaná profesionálům si odbyla svou českou premiéru na dnešní oficiální tiskové konferenci v Praze. Pojďme se společně podívat, o čem se bavíme…

Nikon DL přímo vychází z řady kompaktů s výměnnými objektivy Nikon 1. Nabídne 20.8 MPx BSI CMOS senzor o velikosti 1″, spolupracující s obrazovým procesorem nové generace Expeed 6A, výklopný displej a opravdu malé rozměry. Určeny jsou ale naprosto jiné cílové skupině. Zatímco Nikonem 1 můžete díky výměnným objektivům nahradit svou zrcadlovku , Nikon DL je určený spíše profesionálům jako druhý foťák, který bude ihned poruce. Objektivy NIKKOR se zlatým kroužkem  jsou pevně zabudovány do těla. Světelnost objektivů je taktéž mimořádná, rozsah u dvou modelů je f/1.8 – 2.8, třetí s dlouhým rozsahem zoomu disponuje rozmezím f/2.8 – f/5.6.

NikonDLPředprodukční kusy Nikon DL18-50, Nikon DL24-85, Nikon DL24-500 a novinky v řadě Coolpix

Všechny modely fotí do formátu RAW, nahrávají videa v rozlišení 4K (nebo nekomprimovaný FHD výstup přes HDMI), mají sáňky pro blesk či externí EVF. Velkým plusem je i možnost použití filtrů na objektiv. Balík zajímavých funkcí skýtá korekci perspektivy, focus peaking (zvýraznění ostřící oblasti), timelapse, superlapse a zbrusu nový software k bezdrátovém (bluetooth + wifi) propojení s telefonem nazvaný SnapBridge (náhrada za současné ne zrovna povedené WMU).

Nikon-DL24-85Předprodukční kus Nikon DL24-85 (slouží k přibližné představě)

Sekvenční snímání dosáhne maximální rychlost 20 sn./s včetně automatického zaostření, samozřejmě do formátu RAW (.NEF). Zajímavá je v tomto případě možnost výběru, kdy se daných 20 snímků má vyfotit – před domáčknutí spouště, po domáčknutí spouště, nebo 10 před a 10 po.

Názvy modelů jsou odvozeny od už přepočtené ohniskové vzdálenosti, 18-50 tedy opravdu znamená full-framových 18-50 i přes 2.7x crop factor 1″ čipu.

Nikon DL18-50 – stylovka s unikátně širokým ohniskem

V kompaktních fotoaparátech nevídané ultraširoké ohnisko 18mm se světelností f/1.8 bude bezesporu hlavním lákadlem, proč si tuto krabičku pořídit. Objektiv je vybaven osvědčenými antireflexními vrstvami Nikon Nano Crystal Coat pro maximální brilanci obrazu.

Na nejširší ohniskovou vzdálenost zaostříte od 15 cm, na nejdelší pak od 16 cm. Na makro jej tedy doporučit moc nelze. Zoom se ovládá pomocí kroužku na objektivu s 6 předdefinovanými pozicemi.

Orientační cena byla zatím stanovena lehce pod 24 tisíc korun. S elektronickým hledáčkem necelých 28 tisíc.

Nikon-DL18-50-2

Nikon DL24-85 – šikovný základní rozsah

Fluorová povrchová úprava předního členu objektivu sníží šanci pro ulpění nečistoty. Předního otočný prstenec je programovatelný, lze mu tak přiřadit volitelné funkce. Minimální ostřící vzdálenost je 30cm v celém rozsahu, režim super makro dovolí ostřit z pouhých 3 – 6 cm se zvětšením 0.37x a u makra nekončíme, k dispozici je totiž i focus bracketing. Jako jediný bude ve dvou barevných kombinacích – černá/ stříbrná. Orientační cena byla zatím stanovena lehce pod 19 tisíc korun. S elektronickým hledáčkem necelých 23 tisíc.

DSC_0347Předprodukční kus Nikon DL 24-85, f/1.8 – 2.8

Nikon DL24-500 – kompakt velikosti malé zrcadlovky

Jako jediný z trojice je DLek je právě univerzální zoom o velikosti malé zrcadlovky vybaven vestavěným elektronickým hledáčkem OLED s 2 359 000 pixely. Dále otočný dotykový displej. U dlouhých ohnisek opravdu oceníte optickou stabilizaci obrazu Dual Detect Optical VR převzatou z Nikonu P900 (83x optický zoom), ještě zesílenou režimem redukce vibrací SPORT (VR). Orientační cena byla zatím stanovena lehce pod 26 tisíc korun.

Nikon-DL24-500-2

Hlavní vyzyvatelé

Silnou konkurencí pro Nikon DL bude zejména Sony, které doposud dominovalo trhu se svou brutálně našlapanou řadou RX100 a dalšími výkonnými bezzrcadlovkami. Canonmá svůj PowerShot G7x Mark II a PowerShot G3x, ty ale nebyly v žádném případě schopny Sony pořádně konkurovat.

Závěr

Nikon se letos jakoby probudil z určité letargie, je na koni a nesmírně mu to sluší“! Canon může zatím pouze smutně přihlíží. Profesionální zrcadlovky D5, D500, akční 4K kamera KeyMisson360, teď řada DL. Prostě super, tleskám! Na konečný verdikt kvality fotek si ale ještě raději počkám, ranné testovací kusy se zatím chovaly dost nepředvídatelně. Všechny modely by měly být k dispozici během června letošního roku.

Written by:

Published on: 26.2.2016

Filled Under: Foto, Hlavní strana, novinky

,