Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Windows 8 Developer Preview je tu!

Dnes asi v 5 hodin byla na stránkách Microsoftu uveřejněna testovací verze Windows 8, která je stažení zdarma a odkaz najdete dole na stránce. Spolu se spolupracujícím webem tobby.4fan.cz jsme novinku hned otestovali. V 7 hodin ráno bylo vše nainstalováno a jsem moc rád, že se s vámi mohu podělit o zážitky a postřehy ze samotných Windows 8.

Předem bych chtěl upozornit, že systém je určen převážně pro vývojáře, aby si mohli vyzkoušet funkce svých aplikací pod novým uživatelským rozhraním Metro.

Základ Metra jsou dlaždice, jsou to vlastně takové widgety, můžete je přesouvat, přidávat,… Mezi zajímavé dlaždice patří rozhodně aplikace pro Facebook a Twitter, které se automaticky obnovují a ukazují vždy nejnovější zprávu. Ovšem není vše pouze o dlaždicích a zůstali také ikony. Na plochu s ikonami přepnete pomocí dlaždice s nápisem „Desktop“. Na ploše s ikonami má ovšem změněnou funkci tlačítko Start (na W7 jsou to 4 okýnka v kroužku v levém dolním rohu). Po kliknutí na něj se vrátíte zpět na pomyslné dlaždice tak, jak je vidíte na obrázku.

 

Start systému

Celý start systému probíhá i na průměrném stroji velice dobře. Windows 8 se totiž vypíná do stavu, připomínajícího u sedmiček hibernaci. V tomto stavu je funkční do 5s (jedno jádrové AMD, 4GB RAM). Pokud vypnete počítač tzv. natvrdo, naskočí systém asi za 1 minutu, to je podobné Win7. Nového vzhledu se snad po 10 letech(možná více) dočkal také zavaděč. Na obrázku vidíte jak vypadá nový zavaděč mezi Windows 8(Windows Developer Preview) a Windows 7.

Za povšimnutí rozhodně stojí také efektní přechody mezi aplikacemi a plochami. Celý systém je ovšem ještě značně nedodělaný, nerozjedete na něm některé aplikace (antiviry,…) a ani nedostanete při instalaci ty nádherné obrázky do složky „Obrázky“ a ani tu „úžasnou“ hudbu do složky „Hudba“, ale je to verze pro vývojáře a tam se předpokládá, že je nějaká tapeta zajímat asi moc nebude.

Aplikace pro Facebook s názvem Socialite

Vyzkoušeli jsme také aplikaci pro Facebook, jmenuje se Socialite. Graficky je hezčí než samotný Facebook a galerie jsou tam také lépe vyřešeny. Po dobu našeho testování nebyl s aplikací ani jeden problém.

  

Aplikace pro Twitter se jmenuje Tweet@rama

Abychom nezůstali pouze u Facebooku, ukážeme si také aplikaci pro Twitter. Její jméno je Tweet@rama a vypadá taktéž velice impozantně. Celý vzhled pěkně zapadá do uživatelského rozhraní Metro a funkčnost je taktéž abnormálně dobrá.

Internet Explorer 10

Ano, čtete správně. Ve vývojářské verzi se také objevil Internet Explorer 10, vzhled má stejný s verzí 9. Verze 10 podle našeho zjištění už nemá problém s některými Flashovými slidery, jak tomu bylo doposud (také na našem webu). Dále si myslím, že není potřeba další komentář.

Vzhled oken a kopírování

Další ze změněných věcí je rozhodně také vzhled oken. Mě osobně hodně připomínají rozvržením i vzhledem Office 2010. Posuďte samy. Jednou z dalších funkcí Windowws 8 by mělo být zrychlení přenosu dat mezi počítačem a například pamětí flash.

Ukázka vzhledu oken a kopírování(spuštěné detaily o kopírování)
 Modrá smrt – BSOD

Co by to bylo za Windows, kdyby neměl modrou smrt, že ano? Tentokrát si dali v Microsoftu záležet, a tu  nudnou modrou obrazovku s textem oživili. Nyní je to jeden velký smajlík a nepodstatný text :)

Video s ukázkou Windows 8 (Developer Preview)

Odkazy ke stažení:

Odkaz se objevil dneska na stránce Windows Dev Centra

Windows 8 Developer Preview 64 bitová verze
– velikost je 3.6 GB ve formátu .iso

Windows 8 Developer Preview 32 bitová verze
– velikost je 2.8 GB ve formátu .iso

Windows 8 Developer Preview 64 bitová verze s vývojářskými nástroji
– velikost je 4.8 GB ve formátu .iso
– navíc obsahuje: Windows SDK pro Metro, 28 ukázkových aplikací pro Metro, Microsoft Expression Blend 5 Developer Preview, Microsoft Visual Studio 11 Express pro Windows Developer Preview

Minimální HW požadavky:

  • Procesor – 1 GHz nebo rychlejší, x86 (32 bitů) nebo x64 (64 bitů)
  • 1 GB RAM – 32 bitová verze, nebo 2 GB RAM – 64 bitová verze
  • 16 GB – 32 bitová verze, nebo 20 GB – 64 bitová verze
  • grafická karta s podporou DirectX 9 s WDDM 1.0 nebo novější
Pokud by někomu Metro nevyhovovalo, může ho pomocí tohoto návodu vypnout:
http://webtrickz.com/how-to-get-back-old-start-menu-in-windows-8/
Oficiální verze Windows 8 určená pro veřejnost bude ke koupi zřejmě do půl až tři čtvrtě roku, přestože OS již teď vypadá k světu, tak stále obsahuje různé bugy, chyby atp. Proto pokud nejste dost zkušení, nedoporučoval bych vám ani instalaci. Přinesla by vám více škody než užitku :-).

Written by:

Published on: 14.9.2011

Filled Under: Hlavní strana, novinky, recenze, Windows 8