Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Téma: iPhone bez tlačítka home? Skutečnost dříve než si myslíte!

me2Jestli je něco určitě o poznání jistější než konec světa v roce 2012, je tím rozhodně zrušení ikonického kruhového tlačítka domů. Všichni co si koupili iPhone jen aby měli ten typický iPhone, mě teď budou samozřejmě nenávidět. Ještě víc ti, kteří si na něj vzali pomalu hypotéku. Nicméně pokrok nezastavíme a odstranění tlačítka dává perfektní smysl.

Vždycky mě baví číst diskuze, kdy na jednu stranu je každé zvětšení displeje a tím i nárůst velikosti samotného zařízení obrovským problémem. Stejně tak zrušení tlačítka, protože ačkoliv do budoucnosti absolutně nedává smysl, je přece ikonické a bez něj by to nebyl ten správný iPhone. Je to snad iButton? Ne, je to iPhone! Tak se prosím přestaňte upínat na nesmysly. Situace je taková, že díky slavnému tlačítku home má iPhone v podstatě největší nevyužitý prostor okolo displeje (35%) ze všech chytrých telefonů na trhu. Dokonce i Samsungu se po roce vývoje podařilo dostat stejnou funkčnost do tenkého pásku.

Odstraněním tlačítka a tím i velkých okrajů se může velikostně vrátit aktuální iPhone 6 s uhlopříčkou 4,7″ zpět na rozměry 5S. Pro některé problém s velkým pádlem vyřešen. Co ale s TouchID? Jednoduché, integrace do displeje. Samozřejmě se to snáze řekne než udělá, na řešení v podobě TDDI čipu se už ale usilovně pracuje.

Apple má problém, ať dělá co dělá, je mu vyčítáno, že málo inovuje. Prý je s výrobky pozadu oproti konkurenci, ta však dle mého implementuje totální „ptákoviny“, jež nemají v reálném životě snad žádný potenciál. Schválně, kolikrát už jste si měřili tep s čidlem na vašem Samsungu? Ano, jednou při rozbalení a podruhé v hospodě s přáteli.

Myslím si, že společnost s nakousnutým jablkem ve znaku míří úplně jinam – mít nejchytřejší dotykový displej na trhu. Na Apple Watch si odzkoušeli vrstvu pro detekci tlaku a haptickou odezvu. Obojí je už integrováno i do trackpadu nových MacBooků (Pro), nevidím proto jediný důvod, proč neosadit i připravovaný iPhone 6S/6S Plus stejnou vychytávkou. Takto chytrý „displej“ v telefonu ji může vystřelit opět mezi hlavní inovátory. Představte si mít tlačítko home kdekoliv na displeji. Kamkoliv byste silou přitlačili, telefon by se zachoval jako byste zmáčknuli tlačítko home. Přiložíte na displej prst, ten detekuje váš dotyk a podle výsledku se rozsvítí, nebo zůstane černý.

Já myslím, že to jsou naprosto úžasné vyhlídky do ne až zas tak vzdálené budoucnosti. Hateři by se určitě opět ozvali, že iPhone bez tlačítka bude vypadat blbě, já věřím, že nebude. Designéři produktů u Apple patří k absolutní špičce, nedovolí si vydat nic co by nevypadalo perfektně. Pruhy a vystouplá čočka sice jsou opravdu zvláštní, nelíbí se ani mně, jako celek ale telefon působí stále luxusním dojmem. Prodeje má slova jen podtrhují.

Závěrem

iPhone iPhonem nedělá žádné tlačítko home ani ostré hrany, jak často slýchávám (první iPhony byly zakulacené). iPhone je synonymem pro prémiový design a vyladěný iOS, za doporovodu skvělého ekosystému jako celku. Věřím, že ať zmizí cokoliv, ani o jedno rozhodně jako uživatelé nepřijdete. Nechme se překvapit, každopádně nepřijde-li s tímto řešením Apple, bude s ním tady do dvou let nějaký z čínských výrobců, tlačítek se totiž chtějí zbavit naprosto všichni. Jedinou otázkou je jak…

Written by:

Published on: 23.6.2015

Filled Under: Hlavní strana, Téma

,