Honor 4C – naleštěný standard
Tlak z Dálného východu na ceny zařízení sílí spolu s jejich oblibou. Firmy mění loga a mohou se přetrhnout, aby vypadaly co nejvíce evropsky. Po telefonu Redmi 1S od Xiaomi (má nástupce v podobě Redmi 2) zabrousíme opět do stejné třídy, tedy mezi low-endy.
Pro mnohé možná na první pohled neznámá značka Honor, není nic jiného, než odnož společnosti Huawei. Pravděpodobně název nikdo neuměl vyslovit, naneštěstí pro České majitele si ale vybrali podobně skvělé slovíčko. No nic, tak snad aspoň v Anglii a Americe to nebude [Ánr], [Hovor], ani podobná zkomolenina. Ode mne uslyšíte nejčastěji klasicky [Honor].
Vykašleme se na jméno a pojďme k uživatelské recenzi, protože ačkoliv není telefon napěchovaný nejmodernější technikou, co umí, zvládá spolehlivě. O co víc, v bílé barvě vypadá velice k světu a nikdo mu v mém okolí netipoval příznivou cenu 4,5 tisíce korun.
Specifikace
Jak už bylo řečeno, telefon není zdaleka osazen nejvýkonnějším hardwarem, vlastně to ale při běžném používání ani nepoznáte. Systém je dobře optimalizován a díky dostatku paměti RAM se vše chovalo maximálně svižně.
Osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 620 postavený na 64-bitové architektuře s taktem 1,2GHz nabídne výkon pro záseky nerušené surfování po internetu, focení, sledování videa, prostě všechen tento „jemný multitasking“. Asistuje mu při tom grafický čip Mali T450, samozřejmě spolu se 2 GB operační paměti RAM. Stejnou velikost paměti stále vídáme i u modelů vyšší třídy, není se tedy čeho bát.
Dle GSMArena je procesor Kirin 620 výkonnostně porovnatelný s Qualcomm Snapdragon 410.
PARAMETRY
- PROCESOR: HiSilicon Kirin 620, Octa-core 1.2 GHz, 64 bit, (Cortex A53)
- Grafický čip: Mali T450 GPU
- DISPLEJ: 5″ IPS, 720 x 1280 px (~294 ppi), pozor bez Gorilla Glass!
- RAM: 2 GB
- PAMĚŤ: interní uložiště: 8 GB, rozšiřitelné paměťovými kartami (max. 32GB)
- OPERAČNÍ SYSTÉM: Android OS, v4.4.2 (KitKat), Emotion 3.0 UI
- ROZMĚRY: 143.3 x 71.9 x 8.8 mm
- HMOTNOST: 162 g
- FOTOAPARÁT:
- zadní: 13 MPx, automatické ostření, LED blesk, 1080p@30fps video, čip Sony BSI, světelnost f/2.0
- přední: 5 MPx, 720p video
- BATERIE: Li-Ion 2550 mAh
- WI-FI: 802.11 b/g/n, 2,4 Ghz, hotspot, Wi-Fi Direct
- BLUETOOTH: v4.0
- OBSAH BALENÍ: Micro USB -> USB kabel, nabíjecí adaptér, ochranná fólie na displej, samotný telefon
Horší je to s pamětí pro vaše aplikace, nedejbože data. Android sice umožňuje přesunout aplikace na kartu, ne všechny to ale umí. V případě, kdy má mobilní hra i 2 GB je velká šance, že brzy narazíte. Maximální velikost karty taktéž není oslnivá, kapacita 32 GB dělá po sečtení s tou interní celkový prostor 40 GB. Fanoušek filmů a her nadšen nebude, internetový surfař, „skypař“, hudební nadšenec, ani občasný fotograf by však hůl ještě lámat nemuseli.
Operační systém neskýtá námi očekávané číslo 5 na začátku, nebertě mě špatně, Android 4.4.2 Kit Kat rozhodně není špatný, při koupi nového zařízení se ale přemýšlí i do budoucna. Hodně bych se divil, kdyby tento telefon v budoucnu nedostal upgrade, byla by to zbytečná škoda. Nádstavba Emotion UI nad Androidem je stejná jako u sesterského Huawei. Jeho ovládání je příjemné, intuitivní. Všechny aplikace jsou umístěny na ploše stejně jako u iPhone, žádné vnořené podmenu nečekejte. Oproti němu, si ale můžete stále připnout na plochu Widgety (hodiny na ploše, …).
Konektivita
NFC, rychlý internet 4G (LTE), ani WiFi na 5GHz se nekoná. Ani jedna z těchto nadstandardních vychytávek nejsou na seznamu vybavení. Najdeme zde opravdu jen nutný základ v podobě Bluetooth, 3G, či WiFi se standardy b/g/n. Překvapí snad jen možnost vložení dvou SIM karet, pro současný Dual-SIM provoz.
Displej
Velký 5″ displej s IPS maticí podává věrné barvy. Podsvícení v noci přehnaně neoslňuje, přes den je dostatečné. Za opravdu extrémních situací (přímé slunce, 35 °C) je viditelnost samozřejmě horší. HD rozlišení 1280 x 720 px nám dává v kombinaci s uhlopříčkou displeje hustotu 294 PPI (pixelů na palec). Při držení telefonu 25 cm od obličeje byste teoreticky neměli být schopni rozpoznat jednotlivé pixely. Obraz by se měl tedy jevit perfektně ostrý.
Při používání může díky absenci ochraného skla Gorilla Glass/Dragontail Glass dojít snadněji ke škrábancům. Displej taky bylo těžší očistit a hodně se na něm držely otisky. A nebylo to tím, že bych snad měl špinavé ruce. :-D Povrchová úprava prostě je náchylnější.
Konstrukce, design a provedení
Co se dle mého nadmíru povedlo je design! Telefon je dostupný v našich e-shopech ve třech barevných kombinacích: bílá+zlaté doplňky, zlatá+černé doplňky, černá+zlaté doplňky. Moje varianta byla bílá, na přední straně to po stránce designu znamená jakoby edge-to-edge displej. Ve skutečnosti po rozsvícení obrazovky přeci jenom nemalý černý rámeček okolo naleznete.
Zadní strana je celá zakrytovaná plastovým krytem, jež je ozdoben škrábaným vzorkem. Vypadá skutečně elegantně, spolu se zlatým zdobením okolo čočky až prémiově.
Přední strana skýtá senzor okolního světla (pro automatickou regulaci podsvícení), reproduktor pro hovory, 5 MPx selfie kameru, displej s uhlopříčkou 5″ a dotykové tlačítka pro navigaci (zpět, home, menu). Nutno podotknout, že ve tmě nesvítí. Při dlouhém stisknutí čtvercového tlačítka se dostanete k aktuálně spuštěným aplikacím, to se hodí chcete-li vyčistit paměť RAM.
Všechna tlačítka byla Honorem umístěna na pravou hranu zařízení. To větší slouží k ovládání hlasitosti a je provedeno v barvě telefonu, pod ním se nachází menší pro odemknutí, uzamkčení, či vypnutí telefonu.
V pravém dolním rohu najdeme spolu s mikrofonem také MicroUSB vstup pro nabíjení. Vrchní hrana zařízení byla vybrána pro sluchátkový 3,5mm Jack. Ta mimochodem nejsou součástí balení – aspoň máte důvod pořídit si nějaké lepší! I ty balené k prémiovým telefonům za nic nestojí, takže o nic nepřicházíte. Můžu doporučit značky Klipsch, Etymotic Research, Shure, Sennheiser. Rozhodně vám změní pohled na hudbu.
Zadní kryt je odnímatený, přičemž pokrývá celou plochu zařízení. Jeho sejmutí je trochu problém, nikde není naznačeno místo pro nehet. Nejvíce se mi osobně osvědčilo vjet nehtem mezi zařízení a kryt v pravém dolním rohu telefonu.
Fotoaparát
Mou nejoblíbenější částí recenze je vždy focení, nebylo tomu jinak ani u Honoru 4C. Telefon má v sobě 13 MPx čip od Sony se světelností f/2.0. Za dostatečného světla produkuje kvalitní fotografie. Barevné podání, kontrast i ostrost byly v pořádku. Při focení makra jsem však narazil na problém s ostřením, blízké objekty se telefonu jednoduše asi nelíbily. Vždy jsem musel použít nějaké finty, abych na danou věc zaostřil. Stéblo, které najdete v galerii, jsem fotil asi na deset pokusů.
O maximálním rozlišení snímku 13 MPx se bavíme při poměru fotky 4:3, v případě, že byste chtěli fotit na dnes populární 16:9, dojde k ořezu a maximální rozlišení bude 11 MPx.
Filtry a efekty
Součástí aplikace Fotoaparát jsou i filtry podobné těm z Instagramu, sloužící k ozvláštnění fotky. Nechybí ani funkce HDR (více fotek s různou expozicí pro vyvážení světel a stínů) či ultraširoké panorámy.
Video
Kvalita přední i zadní kamery je dobrá. Po vybalení si určitě nezapomeňte v nastavení přepnout kvalitu z 720p na 1080p. Nemůžu ale nezkritizovat opravdu rušivou stabilizaci obrazu a nedostatečnou hlasitost při natáčení přední kamerou. Zbytek nechám už na vašem posouzení.
Přední kamera – selfie
Zadní kamera – den
Zadní kamera – noc
Benchmarky
Rozdíly oproti 3C
Oproti předchůdci působí 4C po všech stránkách vzhledu více prémiově, velikostně je o 4 mm delší a 0.5 mm tenčí. Přesněji 143.3 x 71.9 x 8.8 mm versus 139.5 x 71.4 x 9.2 mm Honoru 3C. Přibral i na váze, ze 140 g se vyhoupla až na 162 g. Napříč tomu všemu se novinka drží pohodlně jak na výšku, tak na šířku, dokonce i do kapsy padne díky zaobleným hranám jak ulitá. Výkonem je samozřejmě někde jinde, o ušetření nějaké té stovky rozhodně nemá smysl přemýšlet.
Závěrem
Zdánlivý nováček Honor atakoval trh s opravdu povedeným modelem 4C. Telefon působil solidním dojmem a za 14 dní testování jsem s ním neměl v podstatě jediný problém. Systém svižně reagoval na všechny mé požadavky bez záseku. Baterie mi s trochou sebekázně vystačila od rána do večera. Při vyšším vytížení už jsem musel ve volných chvílích dobíjet. Design překvapil mé okolí i mě samotého, škrábaný bílý plast vypadal opravdu moc dobře.
Co mě mrzí byla určitě horší stabilizace u kamery, ostření na blízko (může opravit firmware) a absence 4G LTE. V Česku je už docela rozšířené a na mnoha místech slouží díky lepší prostupnosti překážkami jako náhrada za pomalý EDGE.
Konkurence v podobě Lenovo A7000 (trochu větší displej) rozhodně nezahálí. Mimochodem má Android 5.0 a LTE! Poté co Xiaomi Redmi 2 dostalo upgrade na 2 GB RAM, je také přijatelným soupeřem. Záleží už tedy jen na vašich preferencích a částce, kterou jste ochotni vydat. Za mě je Honor 4C dobrá volba, se kterou určitě neuděláte krok vedle.