Xiaomi Redmi 1S
I přes připravovaný model Xiaomi Redmi 2, jsme se rozhodli vzít si na test jeho stále ještě aktuálního předchůdce Xiaomi Redmi 1S. Nejen proto, že tento telefon pravděpodobně půjde s cenou při výprodejích ještě níže, ale také abychom si mohli udělat představu, o kolik bude nový model posunem kupředu.
Zatímco v Číně je o společnosti Xiaomi opravdu slyšet už od roku 2011, v Česku je značka stále jedna velká neznámá. A to i přesto, že se jedná aktuálně o 3. největšího výrobce telefonů hned za Applem a Samsungem.
Spektrum aktuální nabídky zahrnuje jak „low end“, tak „high end“ zařízení. Za málo peněz, hodně muziky, i tak by se na první pohled dalo nazvat Xiaomi Redmi 1s. Bez pomyslného „ale“, to však ani tentokrát nebude.
PARAMETRY TESTOVANÉHO MODELU
Telefon je osazen čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400, kdy každé jádro tepe na frekvenci 1.6 GHz. S procesorem je spjat také grafický čip Adreno 305, jež poskytne dostatek výkonu i pro náročnější hraní. Ze všeho nejvíce limituje potenciál telefonu na dnešní dobu malá operační paměť RAM o velikosti 1 GB. Hned po zapnutí si totiž telefon i bez widgetů na ploše vezme 800 MB a zbylých 200 rozhodně není žádná hitparáda. Manažer paměti poté zabíjí co může, jen aby vám obstaral dostatek místa pro zrovna vámi spouštěnou aplikaci. Nezdráhá se odstřihnout ani pro většinu lidí klíčové aplikace jako Facebook Messenger, které ale co si budeme povídat, jsou právě největšími žrouty paměti. Multitasking Chrome/Facebook je v podstatě nemožný, při použití integrovaného prohlížeče to ale nějak půjde.
Volba 8 GB vnitřní paměti rozšiřitelné až o 32 GB microSD kartu, je myslím v této cenové kategorii naprosto přijatelným krokem a až na pár vášnivých filmových nadšenců nebude nikoho omezovat. Displej je na první pohled pěkný, jedná se o IPS panel s HD rozlišením a hustotou pixelů 312 ppi. Pouhým okem byste tak neměli být schopni rozeznat pixel. Barvy jsou oku líbivé, živé, jen černá není tak tmavá jako například u konkureční S-Amoled technologie.
Ostatní výbava už v dnešní době nikoho moc nepřekvapí, k dispozici máme Wi-Fi podporující standardy b/g/n s funkcí hotspotu. Dále pak z konektivity třeba Bluetooth verze 4.0. NFC bohužel nenajdeme ani u nejvyššího modelu Mi4.
Parametry
- Procesor: Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400, CPU Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7
- GRAFICKÝ ČIP: GPU Adreno 305
- Display: 4,7″ IPS, 720 x 1280 (312 ppi)
- RAM: 1 GB
- PAMĚŤ: interní uložiště: 8 GB, rozšiřitelné pomocí microSD (až 32GB)
- Operační systém: Android OS, v4.3 (Jelly Bean), MIUI 5.0
- Rozměry: 137 x 69 x 9,9 mm
- Hmotnost: 158 g
- FOTOAPARÁT:
- zadní: 8 MPx, automatické ostření, LED blesk, 1080p@30fps video
- přední: 1.6 MPx, 720p@30fps
- BATERIE: 2000 mAh, Li-Ion
- Wi-Fi: 802.11 b/g/n, hotspot
- Bluetooth: v4.0
Design a ovládací prvky
První si rozebereme přední stranu, která je celá v černém provedení. Její převážnou část tvoří displej o uhlopříčce 4,7″ krytý extrémně odolným Dragontail Glass. Nad ním je umístěn reproduktor pro hovory, webkamera a různé senzory. Část pod displejem zase zabírají červená dotyková tlačítka pro ovládání telefonu (nabídka, domů, zpět). Na levé straně nenajdete vůbec nic, většinou se zde nachází tlačítka pro ovládání hlasitosti, ty se však inženýři v Xiaomi rozhodli dát na pravou stranu nad zapínací tlačítko. Správnost této volby nechám na vás, každému vyhovuje něco jiného. Vrchní strana okraje skýtá audio Jack pro připojení sluchátek. Spodní strana je určena klasicky napájení pomocí microUSB a mikrofonu.
Zadní stranu tvoří šedý sundávací kryt s logem Xiaomi (Mi). Kryty jsou vyměnitelné a na trhu naleznete nepřeberné množství jiných barev. Můžete si tak telefon přizpůsobit dle vlastních představ. Na tyto nákupy doporučím Ebay, kde seženete za pár dolarů opravdu povedené kousky.
Odnikud se neozývá žádné vrzání, zařízení se neprohýbá a působí v ruce příjemným, jistým, leč poněkud těžkopádným dojmem. Ono, se 158g se není moc čemu divit.
FOTOAPARÁT
Ne nadarmo jeden z nejznámějších citátů ve fotografii zní „Nejlepší fotoaparát je ten, který máte právě u sebe.“ – Chase Jarvis. A proto mobilní focení poslední roky zažívá takový boom. Člověk je tvor pohodlný a než aby s sebou tahal těžkou zrcadlovku, raději se spokojí s kvalitou levných kompaktů. Přesně to je totiž kvalita fotek, jež už dosahují i levné telefony.
VIDEO Z KAMERY
Kvalita natočených videí je průměrná. Obraz je trochu oztřešený, ostření naopak fungovalo poměrně dobře. Natáčeno bylo za zhoršených světelných podmínek. Za dobrého světla se samozřejmě kamera i fotoaparát chovají lépe. Rozhodně bych se telefon nebál v případě nějaké rychlé momentky vytáhnout. Na důležitější životní momenty bych si ale určitě vzal zrcadlovku nebo kameru.
SNÍMKY
Fotoaparát má stejné rozlišení, jako ikona všech chytrých telefonů, samotný iPhone. Avšak není vše jen o megapixelech a výsledný výstup rozhodně stejný není. Fotkám chybí detaily a za špatných světelných podmínek bych tento telefon používal jen v případě největší nouze. Automatické vyvážení bílé funguje, fotky mají tedy téměř vždy správný barevný odstín. Ve stejné kategorii telefon nad ostatními bezesporu kvalitou svých fotek vyčnívá.
Na výběr máte z různých kreativních režimů: panorama, HDR, noční režim a 14 filtrů. Ty vám umožní vytvořit zajímavou fotografii na způsob instagramu, už při samotném focení. Zatímco HDR v rámci možností funguje, noční režim jsem tak úplně nepochopil. Vyfocení fotky s ním trvá 10x déle než normálně a o výsledné fotce rozhodně nemohu říci, že by byla v něčem lepší.
Nemohu opomenout ani rozšířený režim pro hračičky, kdy si můžete nastavit vše od ISO, přes vyvážení bílé, až po expozici.
Hry
Pro herní nadšence je smartphone osazen grafickým čipem Adreno 305. Nabídne dostatek výkonu pro hraní základních her (angry birds, flappy bird, …), ale po restartu s čistou pamětí se mi podařilo si zahrát i Death Trigger 2. Nesdílím tedy názor s recenzenty, kteří tvrdí, že výkon grafiky není dostatečný. Na poměry třídy je dle mého rozhodně nadprůměrný.
Android + MIUI
Nepsaným standardem výbavy většiny výrobců zaměřených na Android se stala nějaká forma nadstavby. V tomto případě si pro nás Xiaomi připravilo MIUI, uživatelské rozhraní inpirované iOS od Apple s příjemnými vychytávkami. A protože Xiaomi zatím stále primárně cílí na Indii a Čínu, o češtinu se musí starat česká komunita MIUI CZ&SK ve spolupráci se Stark Distribution. Občas sice narazíte na rozsypaný čaj, nedělal bych z toho ale vědu. Všechny důležité zprávy jsou přeloženy. Já osobně za celou dobu používání narazil na čínštinu jen v aplikaci Témata a pak při aktualizaci MIUI.
Systém se chová svižně do té doby, než nenarazíme na hranice paměti RAM. Pak dochází k nevybíravému zabíjení aplikací.
Aktualizace MIUI přichází podstatně častěji, než je tomu u ostatních výrobců. V reálu to znamená, že se vám rozsvítí ikonka s informací o nové aktualizaci zhruba jednou za 2 – 3 týdny. Testovaná verze byla MIUI 5 (v50.0), Xiaomi však už dlouho slibuje, že upgrade na verzi MIUI 6 přijde brzy. (Já osobně bych tak optimistický vzhledem k vydání nástupce Redmi 2 nebyl). Verze Androidu je 4.3. Jelly Bean.
Všechny aplikace máte umístěny na ploše, žádné speciální menu jak tomu u telefonů s Androidem bývá, zde nenajdete. Widgety ale klasicky fungují, s těmi problém není.
Funkce která mě naprosto nadchla je možnost provedení ROOTnutí zařízení jedním kliknutím. Kéžby se inspirovalo více výrobců. Další skvělou vychytávkou je u přehrávače možnost nastavení typu sluchátek (in-ear, over-ear, špunty, …). Stejně tak úžasný vynález je i senzor přiblížení, jež se stará o to, abyste nemohli nevědomky ovládat telefon, když se vám zapne v kapse.
MiBand
Kompatibilita MIUI 5 a Androidu 4.3 s příslušenstvím jako je MiBand by sice dle výrobce neměla být možná. Při instalaci aplikace pro MiBand po vás stále budou vyskakovat hlášky, že telefon nemá dostatečné SW vybavení a nějaké čínské “nadávky”, nakonec se mi MiBand ale podařilo v pohodě spárovat. Odemykání zamčeného telefonu jen přítomností náramku poblíž nefunguje, zbytek se ale zdál v pořádku.
Možná se tak spíše jedná o zadní vrátka dobudoucna, aby Xiaomi třeba za rok už nemuselo stroje s Androidem 4.3 nebo MIUI 5 podporovat a zbytečně tak neztrácelo čas vývojem několika verzí aplikací.
Dual-SIM
Máte-li načteny specifikace, nemohla vám ujít jedna neobvyklá položka – dual-SIM. Zařízení je schopno mít aktivní obě SIM karty naráz a být tak v pohotovosti na pracovním i osobním čísle, aniž byste museli nosit 2 telefony. Jedná se opravdu o 2 SIM klasické velikosti, na micro-SIM nebo nano-SIM si budete muset sehnat adaptér. Internetové připojení funguje tak, že z jedné karty se čerpají data pro 3G a z druhé pro GPRS.
Obsah balení
V krabičce z recyklovaného papíru najdete kromě krátkého českého návodu a prohlášení o shodě také telefon, USB – microUSB kabel a adaptér pro nabíjení ze zásuvky. Sluchátka v balení bohužel nenajdete. Ostatně i in-ear modely za 400 hrají lépe, než ty generátory šumu se sexy logem, které právě tak často vídáme přibalené s novými telefony.
Baterie
I přes poměrně velké rozměry se do těla telefonu nepodařilo dostat baterii větší než 2000 mAh, dle mého je to obrovská škoda. Díky tomu dosáhnete nenáročným používáním s trochou sebeovládání a manuálního battery managementu na výdrž 1 dne. Při surfování na internetu, přehrávání hudby a videa lehce přes půl dne. Osobně bych si společně s telefonem pořídil také nedávno recenzovanou powerbanku, s ní vás nepřekvapí ani nečekaný výlet pod stan s rodinou daleko od civilizace.
Závěrem
Dle mého je Xiaomi Redmi 1S skvelou volbou pro všechny, kteří hledají telefon, jež by jim mohl nějaký ten rok vydržet a zároveň nemají finance na dražší zařízení. Telefon je schopen obstarat všechny aktivity, jaké byste od jakéhokoliv smartphonu očekávali. Natočíte s ním video, vyfotíte fotku, na nádraží si zahrajete hru, ve vlaku poslechtene hudbu a občas někomu zavoláte. Malá paměť RAM ale celý dojem ze zařízení zbytečně kazí.
Nevadí-li vám větší displej, pak bych se vybral cestou 5.5” Xiaomi Redmi Note. Ten má 2GB RAM, lepší fotoaparát a větší vnitřní paměť.
V případě, že by byl velký displej překážkou, je Redmi 1S stále velice dobrá volba, jíž konkurenti nesahají konfigurací ani po kotníky.
Klady
|
Zápory
|
Vývoj ceny
Graf ceny produktu Xiaomi Redmi 1S 8GB poskytuje server Heureka.cz