Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Jak jsem fotil padající hvězdy

Padající hvězdy nejsou nijak nezvyklým jevem, ostatně skupin o jejich sledování vznikne na Facebooku během roku hned několik. I tak ale zamrzí, když si z lenosti necháte stativ i širokoúhlý objektiv 350 km od místa, kde se zrovna nacházíte. Co hůř, máte-li na tom místě relativně málo světelného znečištění. Nedalo se nic dělat, musel jsem improvizovat.

Během noci jsem popravdě ani neměl chuť se o něco snažit. Byla bouřka a musel jsem brzy vstávat. Už jsem se chystal jít spát, když v tu mě zlákala ve dvě hodiny ráno fotka na sociální síti Google Plus. Z toho vyplývá ponaučení – když se vám chce spát, nechoďte na Google Plus. Představa, že vysunu na parapet foťák a za 5 minut nemám co dělat, se zvrhla na okupování okna skoro až do svítání.

perseidy-bez-stativu-3

Z beznadějných představ o nemožnosti solidní kompozice bez stativu, mě zachránil vnější podhled střechy historického domu. V roce 1935 museli být zřejmě vášniví fotografové, parapet totiž obehnali držákem na květinové truhlíky, sloužící mimo jiné také jako perfektní opěrka foťáku na focení hvězd.

Focení ještě chvíli kazily zbytky mraků z bouřky, situaci jsem využil pro hledání optimálního nastavení. Bylo to totiž moje první focení hvězdné oblohy, nebo spíš… první relativně úspěšné.

Doporučujeme: Jak jsem fotil zatmění Slunce

Opět jsem nemohl neocenit vynikající tělo Sony A77 II. Na APS-C čip je šum skutečně při 2000 ISO mimořádně nízký. Foťák byl přepnut do manuálního režimu, naplno se tak dalo využít potenciálu 30s expozičního času za plně otevřené clony (f/1.8). Nebyl bych to samozřejmě já, kdybych si nezapomněl přepnout z JPEG do RAW…

perseidy-bez-stativu

Chvíli jsem experimentoval i s clonou, rozdíl v kvalitě kresby mezi f/1.8 a f/2.8 je z mé zkušenosti u tohoto objektivu znatelný. Ovšem v noci přece jenom za dané situace oceníte nejvíce získané světlo.

Čistě pro zajímavost, snímek fotoaparátu na parapetu je pořízen starší low-end zrcadlovkou Sony A37 na ISO 3200. Že to není zas tak špatné? Buďte rádi, že nevidíte snímek před odšuměním. Naprosto chybí i veškeré detaily. Investice do kvalitního těla bezpochyby oceníte za špatných podmínek. Být fanouškem focení oblohy, určitě bych zainvestoval do nějakého FullFrame těla.

Tento astronomický jev můžete vídat také pod značením „Perseidy“. Už se těším až budou příště, věřte, že tentokrát už budu lépe připraven! :-D Na závěr ještě screenshot histogramu a EXIFu.

perseidy-histogramperseidy-exif

Written by:

Published on: 13.8.2015

Filled Under: Foto, Hlavní strana, Osobní blog

, ,