Proč je nezbytné fotit virtuální prohlídky na manuál
Standardně svůj foťák nosím přepnutý v režimu priority clony a automatického ISO, proto se taky tak často zapomenu a po pár nafocených prohlídkách zjišťuji, že by byly nepoužitelné. Jedním z nejdůležitějších bodů, na který určitě nesmíte zapomenout, je totiž přepnutí na plně manuální program. To platí bez výjimky pro všechny foťáky a za všech situací.
Focení automatikou či částečnou automatikou má následky nejen na nepřirozené přechody mezi světly a stíny, ale i na proces samotného spojování. Abyste mi věřili, že si nevymýšlím, mám samozřejmě i názornou ukázku.
Plně manuální režim (M), pevně zvolená clona, čas, iso
Jak se můžete ze snímků přesvědčit, rozdíl je opravdu dramatický. Priorita clony v tomto případě naprosto nereflektuje realitu. Záběry nejsou nijak upravené, jedná se o čistě složené RAWy z Nikonu D7200.
Jak foťák nastavit pro optimální výsledek
- clona: f9 – f11
- ISO: 100 – 400
- čas: jediná věc, kterou budete muset nastavovat na každém místě znovu
- ostření: exteriéry – nekonečno (∞), interiéry – 2m
Manuální režim může nejednomu začátečníkovi nahnat strach a způsobit psychické trauma, v případě virtuálních prohlídek ale v podstatě není čeho se bát. Clonu i ISO nastavíte jen jednou dle hodnot uvedených výše, pak přizpůsobíte dle každé scény čas podle expozimetru.
Fotíte-li JPG HDR panorama, udeláte klasicky na manuální režim bracketing 3 expozic. Já, protože nemám rád hodně souborů, fotím většinou do RAWu lehce podexponované fotky na nízké ISO (100). Stíny se dají post-processingem v grafickém editoru vytáhnout, z přepalů data už nikdy nedostanete.
Fotografie, virtuální prohlídky a veškeré podklady jsou majetkem NTK. Pro případné svolení s využitím pro účely třetí strany je nutný souhlas majitele práv (NTK). Jakožto autor fotografií mám právo na jejich využití čistě z důvodu propagace mé práce, tedy i na tomto blogu. Vše je podloženo platnou smlouvou. Děkuji za pochopení.