Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Huawei P8 Lite – povedená střední třída bez emocí

Design: 89%

Výbava: 80%

Displej: 83%

Zpracování: 86%

Výkon: 82%

Total Score 84%

Odlehčené modely vlajkových lodí se těší oblibě, ať už díky menší uhlopříčce displeje nebo nižší ceně. Huawei P8 Lite tak jde svým původem ve šlépějích LG G4c, Samsungu S5 mini, Sony Z3 Compact,… Hlavním pojítkem je vždy design, jež musí zůstat totožný s dražším modelem, na něčem se ale ušetřit musí.

Velká nabušená placka Huawei P8 mě naprosto uchvátila svým zpracováním i kreativními funkcemi, o to zvědavější jsem byl na levnější variantu. V případě Huawei P8 Lite to znamenalo fikanou kamufláž, kdy kov nahradil plast, rozšířil se rámeček okolo displeje, snížil se výkon a zmizely kreativní funkce fotoaparátu. Všechna nezbytná výbava pro bezproblémový chod ale zůstala, možná i proto nadpis „bez emocí“. Pro lepší porozumnění tu máme celou uživatelskou recenzi, po třech týdnech každodenního používání.
DSC07124

Specifikace

Stejně jako nedávno testovaný Honor 4C, má i Huawei P8 Lite osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 620 postavený na 64-bitové architektuře s taktem 1,2GHz. Ten nabídne výkon pro záseky nerušené surfování po internetu, focení, sledování videa, prostě všechen tento „jemný multitasking“. Operační paměť RAM se ustálila na 2GB, je tedy dostatečně velká pro bezproblémový běh všech moderních aplikací.

16 GB interní paměť telefonu naštěstí lze rozšířit paměťovými kartami o kapacitě až 128 GB. Zajímavým řešením je v tomto případě řešení podpory dual-SIM, buď totiž druhý slot vedle klasické SIM využijete k rozšíření paměti telefonu, nebo naopak pro vložení druhé SIM karty. Tento nápad je mi velice sympatický.

huawei-p8-lite-front

PARAMETRY

  • PROCESOR: HiSilicon Kirin 620, Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53
  • Grafický čip: Mali-450MP4
  • DISPLEJ: 5″ IPS LCD, HD (720 x 1280 px, ~294 ppi)
  • RAM: 2 GB
  • PAMĚŤ: interní uložiště: 16 GB, rozšiřitelné paměťovými kartami (max 128 GB)
  • OPERAČNÍ SYSTÉM: Android OS, v5.0.2 (Lollipop), Emotion 3.1 UI
  • ROZMĚRY: 144.9 x 72.1 x 6.4 mm
  • HMOTNOST: 144 g
  • FOTOAPARÁT: 
    • zadní: 13 MPx (4160 x 3120 px), automatické ostření, LED blesk, 1080p@30fps
    • přední: 5 MPx, 720p video
  • BATERIE: Li-Po 2200 mAh
  • WI-FI: 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot
  • BLUETOOTH: v4.0
  • OBSAH BALENÍ: Micro USB -> USB kabel, nabíjecí adaptér, samotný telefon, sluchátka, návod k použití
  • SIM: Dual-Sim (Nano-SIM/Micro-SIM), možnost využití slotu pro SD Kartu k vložení SIM karty.

Procesoru při zpracovávání požadavků asistuje samozřejmě i grafická karta Mali-450MP4. Ta má trochu menší výkon než Adreno 320, naopak větší než Adreno 305. Zahrajete si na ní Fifu, Real Racing 3 i další středně náročné hry.

Kapacitní LCD IPS displej o uhlopříčce 5″ má na dnešní dobu už malé HD rozlišení (720 x 1280 px), za to jsem byl ale paradoxně rád z důvodu malé kapacity baterie (menší rozlišení není tak náročné na výkon). Displej je velice citlivý a odezva byla okamžitá. Mnohem více mě trápila viditelná změna barev při pohledu z úhlu a nevýrazné podání černé.

DSC06949

Design, konstrukce a zpracování

Zadní strana je provedena z plastu, ničemu to ale nevadí, vzorkem jasně kopíruje škrábaný kov “velké” P8. Lesklý ozdobný půlcentimetrový skleněný proužek na vrchu zařízení zase pěkně doplňuje kameru a blesk. Z pohledu designu se jedná v cenové kategorii o jeden z nejhezčích telefonů.

Okraj telefonu tvoří stříbrný rámeček imitující kov, stejně jako v případě zad se opět jedná o plast. Nikde nic nevrže, ani se neprohýbá. Zpracování tedy na jedničku. Předek telefonu vypadá na stole jako velká černá placka s logem Huawei, tedy až do spuštění. To se ze tmy vynoří 5” IPS displej zabírající 68% přední strany.

Rozměry jsou dalo by se říci „standardní“ pro zařízení s touto uhlopříčkou, tzn. 143 x 70.6, 7,7 mm. V kapse se nejedná o žádného velkého cvaldu a nízká hmotnost 131 g vám nestáhne kalhoty k zemi.

Baterie a nabíjení

Kapacita 2200 mAh je i v případě nového zařízení značně na hranici použitelnosti. Mám trochu obavy ze situace za rok, dva, kdy zeslábne. Nejde totiž bez zásahu servisu jednoduše vyměnit. Také nabíjení trvalo snad nejdýl ze všech zařízení, které jsem měl možnost testovat. Nic na tom nezměnily ani různé silnější adaptéry. S originálně dodávaným se mi nepodařilo dostat se z 0 na 100% dříve než za 4,5 hodiny.

Zvážíte-li, že velká P8 to zvládne za 3.5 hodiny a vlajková loď od Samsungu (S6 Edge) s větším akumulátorem dokonce za 1.5 hodiny, je nabíjení opravdu jednou z největších slabin P8 Lite. Asi jsem se ještě nesetkal za svou kariéru recenzenta s telefonem, který by se déle nabíjel.

huawei-p8-lite

Konektivita, senzory, čidla

Stejně jako konkurenti, i Huawei P8 Lite disponuje řadou senzorů, čidel a možnostmi bezdrátového připojení. Přítomnost Bluetooth 4.1, GPS, NFC, Wi-Fi, Dual-SIM a podpora českých 4G LTE frekvencí je v této kategorii příjemným překvapením. Trochu je mi líto absence podpory 5 GHz pásma Wi-Fi, včetně standardu 802.11 ac. Kvalitě hovoru nemám co vytknout.

P8 Lite obsahuje i všechny potřebné základní senzory, na které jsme v dnešní době zvyklí. Tedy akcelerometr, senzor přiblížení, kompas a senzor okolního světla.

Sluchátka připojíte přes 3.5mm Jack konektor, který je umístěný na levé straně vrchní hrany zařízení. Výstup z reproduktoru (umístěném za mřížkou ve spodní části) je kvalitou podprůměrný. Využíval bych jej jen v případě nouze, ne snad kvůli hlasitosti ta je více než dostatečná. Důvodem je jeho plechovkový „přízvuk“.

Operační systém, programy

K čemu je výkonný hardware, když je neoptimalizovaný software. O operačním systému Android 5.0 s nádstavbou EMUI 3.1. to naštěstí v tomto případě neplatí, i když občas místy byla cítit ne úplně plynulá animace, systém se mi po celou dobu ani jednou natvrdo nezasekl, vždy stíhal bez zbytečně dlouhé odezvy odpovídat na mé požadavky. Mé pocity jsou z něj pozitivní.

Jak jsme už u EMUI zvyklí, všechny ikony aplikací jsou na jedné ploše. Můžete je přesunovat, přidávat widgety, odebrat ale nejdou. Řešením je vytvořit si složku na smetí. :-D

Obsah balení

Luxusní tmavé poloprůhledné balení velké P8 vystřídala (taktéž pěkná) bílá papírová krabička. Jejím obsahem jsou sluchátka, nabíjecí kabel, adaptér do zásuvky, špendlík pro vysunutí šuplíčku pro SIM a návod k použití.

Fotoaparát

Vysoký standard si drží i fotoaparát, jeho 13 MPx čip s automatickým ostřením a LED bleskem potěší přes den svou kvalitou. Huawei má výborný algoritmus pro zpracování vyfoceného záběru, přičemž výsledná fotka je ostrá, bez šumu a za většiny situací má věrné barvy. V noci je výkon logicky slabší, obraz ztrácí detail. Možná by stačilo nechat fotku trochu tmavší, aby nebylo zrno tolik vidět.

Z kreativních funkcí objevíte možnost vyfotit panoramatickou fotku, „Nejlepší“ a.k.a. virtuální makeup, HDR, nebo si vyberete z nabídky přednastavených filtrů.

DSC06964

Funkce Panorama

IMG_20150917_214224

Video

Oproti skvělým fotkám je záznam obrazu lehkým zklamáním. Určitě si nezapomeňte přepnout v nastavení video do kvality 1080@30p. Já na to vždycky při tom častém měnění telefonů zapomenu a pak všechno natáčím na 720p. Za to tedy malá omluva. V základu je totiž nejvyšší možná zvolitelná kvalita vypnutá.

Chybějící automatické kontinuální ostření při natáčení zamrzí zejména u rychlých dynamických scén. Navíc při každém manuálním přeostření telefon vždy projede celý prostor aby změřil vzdálenost objektu, na který má zaostřit, což způsobí krátké probliknutí v obraze. Líbil by se mi taky větší dynamický rozsah a celkově více detailů. Na videu budou muset v Huawei ještě zapracovat.

Fajn byla funkce časosběru, v ukázce najdete výsledek po 10 minutách focení.

Video ze tmy – Pyroterra

 

Video přes den

Timelapse (časosběr)

 

Závěr

V nižší střední třídě Huawei P8 Lite exceluje, v mých očích jej sráží pouze nepřesvědčivé video, baterie a osekané funkce fotoaparátu. Skvěle padne do ruky, zaujme designem, nafotíte fajn fotky, budete z něj mít prostě dobrý pocit. Systém běhá svižně s minimem záseků. Samozřejmě je vše potřeba brát vzhledem k ceně a kategorii.

Očekáváte-li dobře vybavený telefon s pěkným designem a jste ochotni oželet vychytávku v podobě absence focení žánru malování světlem, pak stejně jako velká P8, i P8 Lite si zaslouží moje doporučení. Ne nadarmo se jedná aktuálně o nejoblíbenější telefon mezi uživateli na srovnávači Heureka.

Klady

  • cena
  • rozměry
  • rozšiřitelnost pam. kartami
  • zezadu podobnost na P8
  • dual SIM
  • notifikační dioda

Zápory

  • výdrž baterie
  • chybí podpora 5GHz Wi-Fi, ac
  • absence kreativních funkcí z velké P8
  • subjektivně upřednostňuji navigační tlačítka pod displejem
  • nelze jednoduše vyměnit baterii

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Huawei P8 Lite poskytuje server Heureka.cz

Written by:

Published on: 19.10.2015

Filled Under: mobil, recenze