Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

TIDAL – streaming hudby pro náročné

Práce v open space kancelářích není žádný med, za pouhý měsíc totiž budete všechny svoje nejoblíbenější písničky doslova nenávidět. Youtube autoplay zase hraje relevantní hudbu jen chvíli, pak alespoň v mém případě, sklouzne k přehrávání hrozně deep věcí, že byste v té hloubce skoro potkali Adele.

Na rádiu Evropa 2 točí těch stejných 10 písniček stále dokola, navíc bez možnosti přeskočit „terapeuta/farmaceuta“ Pavla Caltu, věčně utrápeného Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, kvůli které lidé přestávají pracovat a chodí brečet do kouta a jim podobné případy.

Tidal

Útěk před tímto peklem jsou streamovací služby, které vám už od nějakých 165 korun za měsíc doručí hudbu v té nejvyšší kvalitě až pod nos. Já šel do TIDALu, protože umí streamovat hudbu v bezztrátovém formátu (1411 kbit/s, FLAC) a má fenomenálně velkou sbírku písniček.

320 MP3 nebo FLAC?

Většina lidí nepozná rozdíl mezi 320 MP3 a FLAC, proto doporučuji první vyzkoušet, jestli vám vůbec stojí za to si připlatit za kvalitnější zdroj. FLAC stejně tak nepotřebujete, pokud posloucháte hudbu jen tak z mobilu v MHD, ve fitku a podobně. Tam je totiž ruch z okolí, nekvalitní výstup zvukové karty a spousta dalších faktorů.

tidal-streaming

Já když pečlivě poslouchám, tak rozdíl mezi MP3 a FLAC slyším. Chce to samozřejmě opravdu kvalitní sluchátka, externí zvukovou kartu a podobně. Takový zážitek z hudby vám pak dokáže navodit doslova eargasmus, stále se ale bavíme o vysoce individuální záležitosti. Vyzkoušejte a uvidíte. Je ale zbytečné platit za něco, co neslyšíte…

40 milionů skladeb

TIDAL přišel na trh v říjnu roku 2014, se světoznámým raperem Jay-Z v zádech. Ten je hlavní tváří a zároveň i majitelem služby. Na začátku jsem mu nedával moc šancí, přece jenom, nabídka skladeb nebyla ani náhodou tak široká jako u konkurence.

Tidal - video

Mimo skladby najdete na TIDALu i HD videoklipy, podobně jako na YouTube.

Dnes je však větší než v případě Spotify (30 mil. vs. 40 mil.). Pokud neposloucháte nějaké neznámé hipsterské kapely z horní dolní, pravděpodobně je na TIDALu i Spotify najdete. Nechybí samozřejmě ani české kapely.

Playlisty vytvářené samotnými hudebníky

Další věc, která se mi líbí, jsou exkluzivně sestavené playlisty samotnými hudebníky. Poslechnout si můžete seznam pro tento den, třeba od legend jako je Coldplay, Beyoncé, Prodigy, Deadmau5 a mnoha dalších.

Tidal Coldplay

Aplikace pro všechny platformy

Samozřejmostí jsou aplikace pro všechny platformy, kromě mobilních Windows (které stejně nikdo nepoužívá, už ani hlavní propagátor Radek Hulán). Důležité ale je, že na iPhonu a Androidích telefonech vám TIDAL poběží stejně dobře, jako na počítači s Windows a MAC OS. Dále nesmím samozřejmě opomenout webový přehrávač, díky kterému máte přístup k hudbě i bez stahování aplikace.

Které službě se upsat?

Stále se bavíme ve své podstatě „jen“ o obyčejném seznamu písniček/cédéček a jejich inteligentním přehrávání. Spotify i TIDAL stojí co se týče měsíčních poplatků stejně. Streamování je u Spotify i TIDALu na stejné úrovni, obě služby běží při dostatečně rychlém internetu naprosto plynule. Stejně tak podporují offline uložení hudby pro přehrávání bez přístupu k internetu.

Když porovnám TIDAL se Spotify, musím ocenit Spotify za pro mě subjektivně lepší výběr skladeb v online rádiu. Má také lepší kompatibilitu se zařízeními pro ovládání domácího sterea. Se Spotify Connect, si můžete z práce pustit doma hudbu, nebo při vstupu do domu automaticky přepnout aktuálně hrající písničku ze sluchátek na velké bedny.

TIDAL Hi-fi je jinak naprosto výborná služba, za 330 korun měsíčně totiž dostanete přístup k obrovskému množství kvalitní hudby bez kompromisů. Levnější verze Premium srovnatelná se Spotify pak stojí 165 Kč.

Written by:

Published on: 28.1.2017

Filled Under: vychytávky

,