Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Vyšla nová Nokia 3310, vyplatí se upgradovat?

Na světě není moc technologických hraček, které by dokázaly svět zaujmout jako právě Nokia 3310. Legenda praví, že jedinou osobou, které se kdy podařilo zničit Nokii 3310, byl sám Chuck Norris. Nová Nokia 3310 tedy zkouší posunout limity ještě dál a vyzývá dnes už důchodce Norrise na nový souboj.

Od začátku prodeje tohoto telefonu uplynulo již téměř 17 let a za tu dobu se mnohé změnilo. Nokia zaspala dobu boomu chytrých telefonů a návrat na výsluní se ji nepovedl ani po akvizici značky Microsoftem. Když na ni zanevřel i ten a značku Nokia propůjčil čínkému gigantu HMD Global, svitla určitá naděje, že by přece jen mohla Nokia stvořit novou legendu.

Zázrak se nekoná, fénix z popela nevstal…

A to se mělo stát včera, kdy se značka Nokia objevila na veletrhu spotřební elektroniky MWC v Barceloně. Jako jediná zde uvedla „hloupý telefon“, na nějž čeká nejeden důchodce – přeci jen oblíbená hra Snake (had) se v barevném podání hraje daleko lépe.

Nový model se změnil opravdu k nepoznání, se svým předchůdcem má společný jen název. Z původního 1,5 palcového černobílého displeje s rozlišením 84 x 84 pixelů se stal 2,4 palcový zakřivený „obr“ s rozlišením 240 x 320 pixelů. Je také samozřejmostí, že tento refresh má displej již barevný.

Inovace nezůstaly jen u dipleje, přibyl zde i fotoaparát. Ten má rozlišení pouhé 2 Mpx a dokonce zvládne i natáčet video! Osobně si nejsem zcela jistý, zda bych takovéto fotografie nebo video chtěl vidět na větším, než interním displeji, ale lepší něco, než nic. Fotoaparátu sekunduje i LED blesk, díky kterému bude možné telefon v mžiku přeměnit ve svítilnu! Přesně tahle funkce mi na původní Nokii 3310 chyběla. Změnou prošel i konektor pro nabíjení, který vystřídal novější microUSB. Přibyla i podpora microSD karet.

A nakonec design. Ten se změnil snad nejvíce. Z původního konzervativního vzhledu se vyvinulo něco nového, něco… ošklivého. A to ačkoliv se nový výrobce snažil zachovat některé designové prvky staré třicettřideístky, jako byla klávesnice, nebo světlý pruh kolem displeje. Výrazně byly přepracovány ovládací tlačítka, nejvíce tedy středová klávesa, která nyní slouží jako joystick. Nový model také lehce zhubl, což se také projevilo na menší tloušťce zařízení. Ideální zpráva pro ty, komu stará 3310 stahovala kalhoty.

Tři hřebíky do rakve

Nová Nokia 3310 mnoho dobrého z předchozí verze nenabídne. Snad tou největší tragédií je absence dírky na šňůrku, kterou byste si mohli pověsit na krk. Mnozí z vás jistě namítnou, že tento nešvar by šel řešit nějakým nevzhledným pouzdrem, ale kdo by si chtěl nový telefon prznit pouzdrem, že ano.

A když jsem u toho pouzdra, Nokia nepředstavila žádné originální pouzdro za opasek. Telefon se do žádného univerzálního pouzdra nevleze a než sem přijdou nějaké neoriginální, bude to jistě trvat. Nešťastným majitelům tohoto telefonu tak nezbude nic jiného, než telefon nosit v kapse a vystavit tak svá varlata působení škodlivému mobilnímu signálu, který může způsobovat i rakovinu. Tak tohle Nokia nedomyslela!

Nutno podotknout, že aktuálně nevíme, jak na tom bude nový model co se týče odolnosti. Ať už to bude jakkoliv, zamrzí také absence výměnných krytů, kterou předchozí generace disponovala a dávala tak svému majiteli možnost měnit vzhled svého miláčka podle jeho nálady. Hoďte kamenem, kdo neměl šuplík plný krytů. Pamatuji si, jak jsem jako malý chodil na tržnici okukovat všemožné kryty nejrůznějšího vzhledu, tomu je teď konec.

Abychom mu nekřivdili…

Přes všechny tyto neduhy má nová generace stále co nabídnout. Je zde přepracovaný Snake (had), který má čestné místo přímo v hlavním menu. Samozřejmostí je také velká výdrž na baterii a lidová cena. Nový model by se na našem trhu měl prodávat přibližně za 1 500 Kč.

Written by:

Published on: 27.2.2017

Filled Under: mobil, novinky

, ,