Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Co je chytrá domácnost a jak funguje

Domácnost, která se stará více o vás, než vy o ni. Ráno vám sama připraví kávu, vyvětrá okna a ztlumí topení po vašem odchodu do práce. Co dřív bylo sci-fi, je dnes skutečnost. Ale jak taková inteligentní domácnost doopravdy funguje a jak ji vytvořit u sebe doma?

 

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

 

Chytrá domácnost je koncept vyspělých zařízení a spotřebičů propojených skrze centrální jednotku (hub). Vše, co je její součástí, máte na povel v jediné aplikaci v telefonu: vytápění, osvětlení, spotřebiče, zabezpečení a další. Míra, do které chcete mít domácnost chytrou, záleží jen na vás. Někomu stačí ovládání intenzity světel skrze telefon, zatímco někdo jiný chce komplexní funkce, které budou ovládat celý dům.

Chytrá domácnost vs. inteligentní dům

Často se můžete setkat s různými pojmy, pod kterými se mohou skrývat různé věci: “chytrá domácnost”, “chytrý dům”, “inteligentní domácnost”, atd. Názvosloví není ustálené. Proto si udělejme pořádek v tom, co je co.

Obecně existují dva způsoby, jak chytrou domácnost nainstalovat. První je vybudování chytré elektrické sítě, která je permanentní součástí domu – dům už se tedy jako inteligentní projektuje. Tato alternativa se nazývá spíše “inteligentní dům”, protože název tak poukazuje na to, že samotná stavba už je inteligentní. Druhá je pořízení jednotlivých spotřebičů propojených skrze hub, jak jsme již nastínili.

První varianta poskytuje širší možnosti, protože ovládáte dům opravdu se vším všudy od jeho samého základu. Dokážete si však představit, že vyjde velice draze. A investice do inteligentního domu ani chytré domácnosti se nevrací (snad až na úsporu ve vytápění, pokud si vyhrajete s jeho nastavením). Druhá možnost je mnohem levnější, i když záleží, co vše chcete pořizovat. Mluvíme tu o rozsahu v řádu několika tisíc do několika set tisíc korun. Tato možnost naštěstí uspokojí většinu zákazníků.

Konkrétní příklady funkcí chytré domácnosti

●     Když vstoupíte do obýváku, rozsvítí se decentní osvětlení a zapne se televize.

●     Opustíte dům a vypnou se veškerá světla a proběhne kontrola, zda nezůstal zapnutý sporák a rychlovarná konvice.

●     Vzbudíte se uprostřed noci a jdete na toaletu. Automaticky se rozsvítí mírné osvětlení, které vám zviditelní cestu.

●     Nastavíte automatické vytahování a zatahování žaluzií po dobu, kdy jste na dovolené, aby dům nepůsobil opuštěný.

●     Při cestě zpět z dovolené přes aplikaci zapnete vytápění, abyste se vraceli do vyhřátého domu.

 Chytrá domácnost svépomocí – jak začít?

Vyberte správnou platformu

Existují různé systémy chytré domácnosti od různých výrobců. Nejznámější jsou HomeKit od Applu, který ovládáte skrze svůj iOS, a Google Home, který ovládáte skrze Android. Dále je na výběr Amazon Alexa, Z-Wave, ZigBee, od českých výrobců pak iNELS od ELKO EP, Chytrý Rozvaděč od SUP-Technik nebo inHome AMX od Insight Home.

Ideální je zvolit si jednu platformu, kterou můžete rozšiřovat o další produkty. Kompatibilitu konkrétního produktu s konkrétní platformou si však před nákupem ověřte. Například Amazon Alexa, Z-Wave a ZigBee jsou kompatibilní s širokou škálou produktů vyrobených třetí stranou. Samozřejmě můžete doma mít více systémů, ale to by vyžadovalo více aplikací v telefonu a navíc by nemusely být vzájemně propojitelné. Jednotlivé značky totiž používají k interní komunikaci mezi zařízeními vlastní protokoly a standardy.

Existuje centrální řídící jednotka, která Vás různých jednotlivých bran může zbavit, zatím nejuniverzálnější se jeví Athom Homey, přes který lze snadno propojit třeba Ikea a Lidl smart produkty (a mnoho dalších).

Spojte chytrou domácnost a zabezpečení v jeden systém

Chytrá čidla a detektory, hlásiče a alarmy… součástí smart home může být i celý arzenál zabezpečení domácnosti. Nejvýznamnějším prvkem zabezpečení jsou pak nejspíš inteligentní bezpečnostní dveře s biometrickou čtečkou otisků a videokukátkem, díky kterým přesně vidíte, co se děje před dveřmi.

Skrze videokukátko si ověříte, kdo je přede dveřmi. To můžete přitom dělat i na dovolené přes mobil a pustit tak do bytu např. sousedku, kterou jste požádali, aby vám zalila květiny. Dveře současně umožňují nahrávat, co se před nimi děje.

Pokud už se pustíte do zabezpečování domácnosti svépomocí, nezapomeňte, že elektronické prvky slouží spíše k získání důkazů pro policii, zloděje odradí či zpomalí primárně fyzické zabezpečení domu.

Ovládejte z mobilu i smart TV

Abyste měli v mobilním telefonu úplně vše, pořiďte si televizi, která podporuje Android TV, WebOS nebo Tizen. To jsou aplikace různých výrobců, díky kterým ovládáte televizi. Zvládnou toho dokonce víc, než klasický ovladač a jsou stejně tak pohodlné. Například smart televizory Hisense umožňují přístup k mnoha aplikacím.

Využívejte scénáře a automatizace

Automatizované scénáře jsme již nakousli. Jde o předprogramovaný sled událostí, které se vykonají na základě určitého podnětu. Tím může být příchod domů, ranní probuzení, stisknutí tlačítka nebo cokoliv jiného.

Aplikace IFTTT

Nicméně stojí za zmínku, že problém nepropojitelnosti systémů dokáže částečně vyřešit aplikace IFTTT. Ta sice systémy vyloženě nepropojí, ale dokáže sladit jejich fungování pomocí příkazů typu “když ráno rozsvítím světla v ložnici od výrobce X, zapne se sporák od výrobce Y”. Světla a sporák jsou od rozdílných výrobců se vzájemně nekompatibilním systémem, ale aplikace dokáže dávat oběma systémům zvlášť instrukce a pomocí těchto instrukcí sladit běh domácnosti.

 

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

 

Způsob propojení smart home zařízení

Chytré produkty vzájemně komunikují obvykle bezdrátově, což má několik variant:

Wi-Fi

Základem chytré domácnosti komunikující pomocí vaší domácí wi-fi musí být kvalitní, spolehlivé a rychlé připojení. Kontrolovat a ovládat systém můžete odkudkoliv, kde připojíte mobil k internetu.

Rádiové vlny

ZigBee a Z-Wave jsou systémy, jejichž produkty komunikují na bázi rádiových vln, které “přeskakují” z jednoho zařízení na druhé. Každé zařízení tedy přijímá a vysílá vlny tak dlouho, dokud se nedopraví až k centrální jednotce. Díky tomu lze vytvořit velice rozsáhlou síť bez omezení dosahu. ZigBee a Z-Wave produkty ale nemusí být kompatibilní, jelikož využívají jiné frekvence.

Bluetooth

Bluetooth má oproti wi-fi kratší dosah (do 10 metrů) a je náchylné k narušení. Kdybyste chtěli ovládat domácnost z dálky, musel by alespoň centrální hub mít schopnost připojení na wi-fi (stejně je tomu u Z-Wave a ZigBee).

Drátové propojení

Klasické propojení přes zavedené dráty je spolehlivé, v dnešní době však vcelku zbytečné.

Co vše může být součástí chytré domácnosti

 • Centrální hub
 • Osvětlení
 • Stínění
 • Vytápění
 • Klimatizace
 • Zabezpečení – zámky, videokukátka, kamery, alarmy, čidla, hlásiče, uzávěry vody a plynu,,…
 • Tlačítka – jedno stisknutí dá povel několika různým přístrojům
 • Zásuvky – informují o spotřebě energie a stavu spotřebičů
 • Chytrá televize
 • Chytrá meteostanice
 • Chytré zavlažování
 • Chytré spotřebiče – sporák, kávovar, pračka, lednice,…
 • Hlasové ovládání – zde pozor, hlasoví asistenti mohou být pouze v angličtině.

Negativa chytré domácnosti

 • Nenávratnost Investice
 • Smarthome produkty jsou minimálně o řád dražší než jejich “hloupé” varianty – i žárovka stojí o několik set více.
 • Problém se světly – když už jsme u těch žárovek, musíme zmínit nepříjemný problém. Aby chytrá žárovka fungovala, musí být neustále pod proudem. Ovládá se tedy téměř výhradně přes aplikaci, což nemusí být pohodlné (často je jednodušší zmáčknout vypínač, než kvůli tomu otevírat aplikaci v mobilu).
 • Výpadek elektřiny může způsobit chybný běh přístrojů, což by vyžadovalo jejich opětovnou instalaci.
 • Jedna aplikace nakonec nemusí stačit – někteří výrobci třetích stran budou vyžadovat aktualizace skrze jejich vlastní aplikaci.

Written by:

Published on: 30.11.2021

Filled Under: novinky

, ,