Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Centrum softwaru

Nyní se již ve svém Ubuntu vyznáme. Co ale když chceme do PC něco nainstalovat? Instalace softwaru tak, jak ji známe z windows (klikneme na exe soubor a je hotovo) zde v Ubuntu nejde. V Ubuntu nemusíte procházet webové stránky jednotlivých programů a hledat instalační soubory. Zde existují jakési centrální programové knihovny a programy, které umí s těmito knihovnami pracovat.

Instalační balík (přípona .deb) je něco jako instalační exe soubor ve Windows. Tento balík obsahuje důležité soubory programu. Jeden balík může záviset na dalších balících, tzv. závislostech (znamená, pokud chcete nainstalovat „inkoust“, musíte mít nainstalované „pero“). Závislé balíky za vás vyřeší instalační programy. Balíku obsahující pouze závislosti se říká metabalík. Samostatný balík (stažený ručně z Internetu) nainstalujete klasicky, otevřením staženého souboru. Spustí se vám Centrum softwaru, které vám jej dovolí nainstalovat.

Pokud ale nechcete nic stahovat z internetu, můžete využít Centrum softwaru (obdoba app storu, windows store..). Je v launcheru (ikonka nákupní tašky). Programy jsou většinou zdarma – ty které zdarma nejsou mají připsanou cenu a před jejim stažením a instalaci musíte mít účet na Ubuntu one (o tom zase někdy příště). Nesetkal jsem se s případem, kdy bych potřeboval nějaký placený software, v dnešní době lze všechny programy nahradit stejně kvalitními a zdarma dostupnými nástroji.

Centrum softwaru Ubuntu

Na titulní stránce na vás vyskočí menší reklama na hry, pár nových aplikací přidaných do centra softwaru a nejlépe hodnocené aplikace. V levém sloupci máte na výběr zobrazení aplikací podle kategorie. V horní liště si můžete zvolit karty – veškerý software (zobrazí to, co vidíte na úvodní stránce), nainstalováno (zobrazí nainstalované aplikace), historie (Zobrazí programy, které jste v počítači měli a odstranili, nebo které tam pořád máte).

Nyní si zkusme nainstalovat některé aplikace. Klikněte na „Internet“ a nainstalujte si třeba chromium (prohlížeč chrome). Nyní do vyhledávání zadejte VLC a centrum softwaru najde VLC media player. Pokud máte zájem, nainstalujte si jej.

Při instalaci budete dotázáni na heslo, které jste zadávali při instalaci. Po nainstalování nemusíte PC restartovat tak, jak to známe z windows, stačí pouze najet do Dashe (hlavního menu) a zadat název programu. Ubuntu Vám příslušný program ihned nabídne ke spuštění.

Written by:

Published on: 9.11.2011

Filled Under: linux