Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Oprava kvality obrazu u externích monitorů na Macu

Nedávno jsem si pořídil MacBook Pro s Retinou. Všechno fungovalo krásně, až na externí monitor (ASUS PA248Q). Na to, že je to monitor určený pro grafiky jsem byl dost zklamán kvalitou jeho obrazu. Obraz byl rozmazaný, neostrý, barvy vybledlé až jsem se divil, jak na tom může někdo dělat. Hrál jsem si s nastavením, zkalibrovaný měl být od výroby.

Přikládal jsem to za vinu Retině, že jsem už tak namlsaný vysokého ppi, že mi teď prostě už všechno přijde mázlé. Což sice tak opravdu je, ale ten display mi nedal spát.

Vyzkoušel jsem spousty různých návodů jak to opravit, některé pomohly více, jiné méně. Vyměnil jsem HDMI za DisplayPort a stejně byl výsledek nanic… Nebyl jsem však sám a po chvíli hledání se našel jeden super tutoriál, který jsem přeložil abyste si i vy mohli dát vaše monitory do pořádku. A ještě doplnil o pár dalších možných tipů co jsem našel. Snad se setkáte se stejným úspěchem jako já a váš monitor bude opět „funkční“.

Proč tedy je na monitoru všechno špatně? Podle všeho je to tím, že OS X používá v určitých situacích barevný prostor YCbCr namísto RGB. Přestože máte všude nastavené RGB. Proč to tak je se mě neptejte.

 

1. Jak tedy přinutit OS X aby používal RGB?

  1. Stáhněte si tento script a rozbalte jej: https://gist.github.com/adaugherity/7435890
  2. Přesuňte script do své domovské složky
  3. Připojte pouze externí monitor(y) a raději zaklapněte display macbooku.
  4. Napište do terminálu „ruby patch-edid.rb„. Script vytvoří soubory pro aktuálně připojený monitor.
  5. Složka s nimi bude ve vaší domovské složce. Takže ji přesuňte do složky „/System/Library/Displays/Overrides“. Pokud by vás Finder upozornil, zdali chcete přepsat existující složku, raději si ji předtím zazálohujte.
  6. Restartuje počítač a je hotovo.

Tento návod mi fungoval pod OS X 10.9 Maverics.

Ještě bych rád poděkoval autorovi programu Andrew Daugherity, že obětoval svůj čas jeho vytvoření a následně se o něj se všemi podělil.

Zdroj: http://www.ireckon.net/2013/03/force-rgb-mode-in-mac-os-x-to-fix-the-picture-quality-of-an-external-monitor

 


2. Změna síly vyhlazování písma

Pokud máte problémy jen s písmem a zbytek se zdá v pohodě, může být problém ve vyhlazování fontu. 

Otevřete si terminál a zadejte:

  1. defaults -currentHost write -globalDomain AppleFontSmoothing -int 2
  2. Odhlásit a přihlásit

 

Závěr:

Až si skoro říkám, nedělá to Apple naschvál, aby uživatele nalákal na své monitry? Ty jsou totiž samozřejmě v pořádku. Jakmile připojíte jiný monitor jiné značky, je problém. Tato chyba je mockrát zmiňována na Apple fórech, nikdo se o ni ale nezajímá. Já jim to ani nemám za zlé, že se nezdržují s produkty jiných výrobců a dělají vše pro co nejlepší „zážitek“ z perfektního provázání výrobků vlastních. Nějak by to ale snad fungovat mohlo ne? :D

Doufám, že těch pár řádků výše vyřešilo váš problém a já to celé nesepisoval zbytečně.

 

Written by:

Published on: 9.1.2014

Filled Under: Hlavní strana, návody