Záhadné šťouchnutí
Kontroverzní funkce bez jasného významu je s Facebookem spjata už od samého počátku. Společnost zásadně neprozrazuje k čemu šťouchnutí slouží a zakladatel Mark Zuckerberg nám také odmítá cokoliv prozradit. Rozhodli jsme se proto pro vás zjistit využití, abyste to nemuseli dělat vy.
Lidé šťouchají na Facebooku svoje přátele nebo přátele přátel z mnoha důvodů (třeba proto, aby je jenom pozdravili, získali jejich pozornost). Když někoho šťouchnete, dostane dotyčná osoba upozornění. Facebook FAQ
K čemu se tedy dá použít:
1. Přilákání pozornosti.
2. Otravování lidí nesmyslným šťoucháním se navzájem.
3. Test, zdali jste osobě sympatičtí a chtěla by s vámi mít něco víc.
Někteří uživatelé si vyložili šťouchnutí jinak a testují jím, jestli by s nimi dotyčná vyspala. Nebo minimálně jestli má o ně aspoň zájem. Podrobněji je téma rozebráno na videu.
4. Reakce na událost prožitou v reálném životě, kdy chcete na sebe upozornit.
5. Rozpoutání šťouchací války.
Pravidla jsou jednoduchá, nejsou víceméně žádná. Za jediné pravidlo by se dalo považovat ustálený zvyk, že pokud vás dotyčný nešťouchne zpět do 48 hodin, jste vítěz. Samozřejmě si můžete domluvit s dotyčným úplně jiné. Válka by se tak například dala vylešpšit zkrácením času pro šťouchnutí zpět, stanovením minimálního časového rozestupu, nebo zvolením ceny jež vítěz získá. Války tak mohou být opravdu dlouhé (s pár lidmi se takhle šťoucháme už přes rok a popravdě to už ani není zábavné :D)
6. Připomenutí se
7. Bezdůvodně – prostě chcete zkusit co to dělá :D
8. Pozdrav???
Šťoucháme lidi!
Inspiroval vás seznam a chcete někoho šťouchnout? Není nic jednoduššího než najet na uživatelův profil, rozkliknout tlačítko |…| a vybrat šťouchnutí.
Zákeřně šťouchneme Vojtu, kolegu tady z PCDAYS, protože stále ještě neposlal jedno PDF. (#připomenutí)
Uživatel dostane upozornění v notifikační liště. (V tomto případě je na obrázku níže upozornění čítající 2 šťouchající.)
Veškerá vaše neoplacená šťouchnutí najdete zde: https://www.facebook.com/pokes
Mazání šťouchnutí
Tak jako můžete komukoliv oplatit šťouchnutí, můžete jej také smazat. Tím však nezabráníte opětovnému šťouchnutí. „Šťouchatel“ vás tak může po odkřížkování opět šťouchnout, stejně tak jako vy jej.
V případě neodpovídání „šťouchatel“ dostane zprávu, že jste dosud neodpověděli na jeho šťouchnutí. Nebude vás tak už moci otravovat, ale nezbavíte s tím výzev s tlačítkem pro odplatu.