Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Ultrarychlé bezdrátové přenosy už od příštího roku!

Samsung se dere ve všech odvětvích vpřed a aktuálně představil technologii podporující Wi-Fi standard 802.11ad na 60GHz frekvenci, která by měla dosahovat rychlostí až 575MB/s. Znamenalo by to, že 1GB video by mohlo být reálně přeneseno za dobu pod 3 vteřiny!

Technologie je postavena na standardu 802.11 ad (WiGig), jež byl dokončen v roce 2012. Standard 802.11 ad běží na frekvenci 60GHz , takže nám ke staršímu 2.4GHz a aktuálnímu 5GHz pásmu přibyde ještě jedno. Teoretická rychlost je tak až 7Gbps. Technologie kterou představil Samsung sice 7Gbps nedosahuje, přesto 4,6Gbps (575MB/s) je stále neskutečně velká rychlost. Například byste tím byli schopni přes síť vytížit moderní SSD na 100% při čtení nebo zápisu. Limit 802.11ac je někde na 866Mbps, nebo 108MB za sekundu. Tyto obrovské rychlosti by se mohly skvělě uplatnit ve streamování nekomprimovaného videa, při práci s disky na síti (zálohy, práce s velkými soubory), atd.

Avšak neradujme se předčasně, rozdíl mezi teoretickými a opravdovými rychlostmi je často propastný. Na cestě při přenosu bezdrátu nám totiž stojí v cestě hned několik objektů a faktorů. Záleží na použitých materiálech, vzálenosti, počet připojených zařízení k síti,… A zrovna 60GHz vlny na tyto ztráty budou ještě náchylnější, než je tomu u 5GHz, jelikož díky své podstatě objekty neprojdou tak snadno. Samsung na sebe však nenechal dlouho čekat s vyjádřením, že se mu podařilo tento neduh vykompenzovat:

Until now, there have been significant challenges in commercially adopting 60GHz Wi-Fi technology , as millimeter waves that travel by line-of-sight has weak penetration properties and is susceptible to path loss, resulting in poor signal and data performance. By leveraging millimeter-wave circuit design and high performance modem technologies and by developing wide-coverage beam-forming antenna, Samsung was able to successfully achieve the highest quality, commercially viable 60GHz Wi-Fi technology.

Komerčně začne Samsung tuto technologii šířit od příštího roku, pravděpodobně v široké šklále produktů včetně mobilních zařízení. Přesto to zabere ještě pár let, než se z 802.11ad stane všudyprítomný standard. Vždyť téměř v roce 2015 stále ještě není standardem ani 802.11ac u Wi-Fi routerů ani koncových zařízení. Snad se tak alespoň dočkáme snížení ceny.

 

Zdroj: http://www.androidauthority.com/samsung-60ghz-wifi-802-11ad-technology-536878/

Written by:

Published on: 14.10.2014

Filled Under: Hlavní strana

,