Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Bližší pohled na Windows 10

Po úvodu do Windows 10 se na něj zaměříme více a rozebereme jej podrobněji. Přestože se k ještě nestabilní Technical Preview verzi dostaneme až zítra, technologický magazín The Verge stihl zachytit pár snímků z oficiální keynote. Díky nim tak máme možnost se podívat už s předstihem, co můžeme od systému očekávat.

Zatímco s Windows 8 Microsoft těžce zaexperimentoval podobně jako s Vistou (a dost podobně se mu to nepovedlo), Desítky mají být jakýmsi vyslyšením uživatelů. Přichází tak se splněnými starými tužbami (virutální plochy, cmd podporující ctrl+v, rychlý náhled na programy), nebo opravami nesmyslů, které sami do Osmiček implementovali (nová nabídka start). Otravný Charm už konečně na nedotykových zařízeních přestal vyjíždět z rohu.

Podle prvních snímků se už pár vtipálků k Desítkám vyjádřilo jako o Windows 7.1.

Staronová nabídka start

Je opravdu vtipné když se zamyslíme nad tím, kolik uživatelů Microsoft odstraněním Startu vytočil, jak si stál 2 roky za svým tvrzením, že se jedná o přežitek a nakonec ji na keynote s pompou představí opět jako klíčový prvek Windows. Její chování je v podstatě stejné jako ve Windows 7, pouze s pár vylepšeními.

Levá strana je klasicky o výpisu programů a aplikací. Přestože vypadá víceméně stejně, zlepšilo se alespoň vyhledávání. Tlačítko pro vypnutí se přesunulo nahoru, vedle jména uživatele.

Pro vaše dlaždice a oblíbené programy je naopak vyhrazena pravá část nabídky start.

Můžete zde umístit klasické ikony pro spuštění programů, stejně tak iteraktivní widgety. Dále jsme dostali možnost upravit si velikost nabídky start, nebo zajistit, aby přizpůsobila barvu podle pozadí plochy.

Přestože se vracíme zpátky do minulosti, Windows 10 působí velice moderním a svěžím dojmem.

Modern UI aplikace v samostatném okně

Další věcí za kterou po 2 letech tleskám je upuštění od spouštění Modern UI aplikací ve fullscreenu. Možnost zarovnání do několika sloupců zůstala, avšak nově dostanete aplikaci i do samotného okna s křížkem. Chová se tak stejně jako každá jiná okenní aplikace.

windows10_3

Nové ovládací prvky na hlavním panelu

Po pravé straně nabídky start nám přibyly nové ovládací prvky v podobě lupy a jakýchsi seřazených karet za sebou. V prvním případě (lupa) se jedná o ikonu určenou pro hledání. Druhou ikonou je takzvaný Task View (přehled programů), který v podstatě napodobuje Mission Control z OSX. Po kliknutí se tedy námi otevřené aplikace seřadí do pohledu, kdy na ně na všechny vidíme.

Virtuální plochy

Z Task View máme dále přístup k virtuálním plochám, kterým se v Microsoftu dlouho bránili a oproti Linuxovým distribucím a OSX je po mnoha letech přidali až teď. Můžete se tak konečně zbavit těch zasekaných, zabugovaných programů třetích stran pro správu virtuálních ploch.

Tech-Preview_Virtual-desktop

ctrl+v v příkazové řádce

Drobnost která potěší, tak bych nazval tuto funkci, jejíž absence ve Windowsí „komandlajně“ způsobovala nejednomu člověku jež se snažil o její smysluplné používání vrásky na čele. Takže… KONEČNĚ. Snad to jen nebyl další marketingový trik stejně jako s opravením problémů s velikostí oken při displayích s různým rozlišením.

Další změny v UI

Okýnka aplikací nově mají stín, další věc, která pomůže rozlišit jednotlivá okna když budou přes sebe. Aktivní programy mají zase o trochu lepší zvýraznění na hlavním panelu. Průzkumník, Plocha a počítače v síti dostaly nové, modernější ikony.

Tech-Preview_Three-program-snap-and-suggestions

Závěrem

I přes to, že úpravy ve Windows 10 jsou zatím spíše kosmetického rázu (rozhodně se nejedná o nic revolučního), vidíme na přístupu Microsoftu drobnou změnu. Že by snad po těch dlouhých letech konečně začal poslouchat potřeby uživatelů? Uvidíme… Během následujících hodin bychom se měli dostat k instalačním souborům Technical Preview, hned poté pro Vás systém odzkoušíme, natočíme nějaké videopohledy a určitě se můžete těšit i na další várku článků. Stále se ještě jedná o velmi rannou verzi, která může obsahovat ještě spousty chyb a bugů. Proto systém rozhodně nedoporučujeme pro pracovní nasazení. Finální verze by měla přijít na trh někdy na podzim příštího roku. Tedy zhruba za rok.

Zajímavé bude určitě sledovat i změny ve výkonu mezi W7, W8 a W10. Dle mého názoru jsou Desítky jasnou odpovědí Microsoftu na firmy, které stále ještě neupgradovali z Windows XP. Vzkaz je jasný, nový systém zvýší produktivitu a nabídne prostředí, na které jsou všichni zvyklí.

K ceně se Redmondská firma ještě úplně nevyjádřila, ale dle mého názoru by mohla pokračovat v modelu upgradu za 700,-.

Autoři a zdroje obrázků: The Verge a Microsoft Blog

Written by:

Published on: 1.10.2014

Filled Under: Hlavní strana, novinky, Windows 10

, ,