Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Nový Macbook Retina – ještě větší žiletka!

Poslední měsíce jsme byli zavaleni uniklými informacemi o připravované nové generaci designu Macbooku Air. Jednalo se o poměrně věrohodný předpoklad vzhledem k tomu, že design Airu se v podstatě od svého představení vůbec nezměnil a svou tenkostí se mu začal až nebezpečně přibližovat Macbook Pro.

macbook-retina-girl

Ultratenká konstrukce a nové barvy

Nově představené Macbooky jsou jednoduše úžasné. Náročného uživatele prahnoucího po výkonu nenadchnou, jako módní doplněk budou excelovat. Z Macbooku Air se čím dál tím více stává notebook pro blogery, facebookové závisláky a konzumenty videoobsahu. Už i Apple přestalo bavit mít všechna zařízení stejné barvy, proto tady máme nově na výběr ze stříbrné, vesmírně šedé a zlaté barvy stejně jak je známe z iPadů a iPhonů.

„Definice přenosného zařízení se za poslední roky hodně změnila, vedení v této oblasti převzaly telefony a tablety v čele s iPhonem a iPadem. Dali jsme si tedy výzvu, znovu vynaleznout notebook!“ – Apple CEO Tim Cook

Ke zjednodušení došlo i ve jméně, notebook totiž ztratil přídomek „Air“, nově je to pouze „MacBook“. Avšak zatraceně tenký Macbook! S tloušťkou 13.1mm je o 4.2mm tenčí (24%) než jeho předchůdce, znamená to ale, že už nezbylo místo pro klasické USB a dokonce ani MagSafe konektor pro nabíjení nebo ventilátor! Vše obstarává USB 3.1 verze C.

e3a42e4f13eaf1dc21b3e4372db243694b9e40fd_large_2x

Tragické rozlišení vystřídala retina, neboli 2304×1440 na 12″ a displej se dále kupodivu ještě více ztenčil..3 milionu pixelů se nyní vlezlo do panelu o hloubce 0.88mm. Přepracovaná je i klávesnice, jež zabírá prakticky celou šířku zařízení. Má nižší zdvih, jistější odezvu a individuální LED podsvícení každé klávesy zvlášť. Jedná se o úplně nový, tzv. Butterfly mechanismus, jež má od toho tradičního

macbook-reetina-keyboard

Úplné ticho

První bezvětrákový MacBook je přímo napěchovaný bateriemi a úspornými prvky. Logickou jednotkou je zde procesor Intel Core M Broadwell s nízkou spotřebou. Frekvence 1.1 – 1.3GHz s technologií Turbo Boost, která vyžene takt až na hodnotu 2.9GHz u nejsilnějšího modelu sice asi dech nevyrazí, je potřeba brát ale v potaz ono určení zařízení.

Předpokládané ceny:

  • 1.1GHz verze s 256GB SSD – 39,990 Kč
  • 1.2GHz verze s 512GB SSD – 47,990 Kč
  • 1.3GHz verze – částka zatím neznámá

Grafická karta je integrovaná, přesněji Intel HD Graphics 5300. Apple slibuje 9-10 hodinovou výdrž baterie při sledování videa nebo surfování na webu. Podobně specifikovaný byl i dosavadní Air a při kancelářské práci bez internetu jste z něj dostali až 16 hodin, tak uvidíme.

Touchpad

Touchpad také doznal vylepšení a to o vlastnost Force Touch, jež debutovala prvně v Apple Watch společně s haptickou odezvou. Co to tedy pro nás znamená? Nový touchpad nekliká, software dle 4 čidel pozná sílu stisku a dle ní se rozhodne, zdali se jedná o „klik“ nebo ne.

backbook-retina-touchpad

„Nejkovovatější“ MacBook ze všech!

Nečekejte ani žádný plastový kryt pro zakrytí antén, ten je teď z hliníku také, což činí nový Macbook Retina „nejkovovatějším“ MacBookem vůbec.

macbook-retina

Baterie

Terasovitá baterie dokáže využít z prostoru více energie než ta klasická, v případě MacBooku Retina to znamenalo nárůst o 35% oproti klasickému řešení. Celodenní výdrž je tak garantována.

macbook-retina-battery

Konektory a výbava

Leč není konektorová výbava ani dvakrát zajímavá, podívejme se na ten zbytek specifikací, co nám zůstal. WiFi s dnes již standardní podporou 802.11ac, Bluetooth 4.0. USB verze C sloužící jak k nabíjení, tak k připojení periferií – které zatím jaksi nejsou, takže budete potřebovat adaptér. S hmotností 0.9Kg (2 libry) se bude řadit ve své kategorii k těm nejlehčím.

Osobně se nemůžu dočkat, až jej uvidím na vlastní oči. Na trh by se měl dostat už 10. dubna.

macbook-retina-usb-c

Written by:

Published on: 9.3.2015

Filled Under: Hlavní strana, novinky

, ,