Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Tohle nikdo nečekal! Internetový gigant Google kupuje tuzemskou Škodovku!

Jestli čtete nadpis pozorně, vězte, že tohle opravdu, ale opravdu nikdo nečekal. Dnes v brzkých ranních hodinách internetový gigant Google oznámil plánovanou akvizici tuzemské automobilky Škoda Auto, což bezprostředně poté potvrdil i Martin Winterkorn, generální ředitel koncernu Volkswagen Group. „Nemůžeme si dovolit dále provozovat ztrátový podnik. Škoda Auto produkuje jen převlečené vozy Volkswagen, které jdou na odbyt pouze v České republice. Poptávka po těchto vozech klesá a Češi nemají dostatek financí, aby co dva roky měnili auto. Podle našich propočtů můžeme usoudit, že zisk ztrátové automobilky Škoda Auto bude v příštích letech jen mizivý. Je pro nás proto naprosto nevyhovující dále tuto automobilku vlastnit,“ argumentuje sám Winterkorn.

skodovka

Škodovka jde ke dnu už od roku 2007

Obchod musela schválit také dozorčí rada koncernu Volkswagen Group, která akvizici dala jednohlasné ano, procentuálně se hovoří až o 96% souhlasu s prodejem automobilky Škoda Auto. Tato skutečnost naprosto šokovala předsedu představenstva, Winfrieda Vahlanda. „Nemám k tomu co dodat. Chceme prodat naše dítě za hranice. Nevíme, co s námi bude, jaké s námi bude mít Google plány a obáváme se, že bude propouštět,“ komentuje Vahlanda. Více nám k této situaci nedokázal říct, sedl do svého Passatu a odjel neznámo kam.

Jak se k celé situaci vyjádřil sám Google?

K této žhavé novince se nám vyjádřila v krátkosti Taťána le Moigne, šéfka českého Googlu: „Mohu potvrdit, že jsme koupili tuzemskou Škoda Auto, máme s ní velké plány. Vzhledem k relativně čerstvé informaci předám Váš kontakt přímo Sergeyi Brinovi, ten Vám poví víc.“

Inu čekám tedy na ten telefonát a zjišťuji, proč vlastně Google chce koupit naši „Škodovku“. Jak jistě víte, Google vyvíjí autonomní vozidlo, které vypadá celkem nevzhledně. Systém autonomního vozidla tedy má, chybí mu však pořádné auto, na které by jej namontovali. Aha!

early-vehicle-lores

Autonomní vozidlo z dílen Googlu. Moc se mu nepovedlo, auta neumí. Možná právě proto má zájem o škodovku…

Zanedlouho poté se rozezvoní telefon. Displej ukazuje předvolbu +1001 (binární zápis začátku číslice zvané Googol), kterou si koupil Google. Tuším tedy, kdo bude na druhé straně. „Hi Vojtěch, how are you? There is Sergey Brin, CEO of Google. You wanna speak with me about Škoda auto?“ ozvalo se. Dále raději budu psát doslovný překlad, ne všichni rozumí této cizí řeči.

K čemu je Googlu škodovka a jaké s ni má plány?

„Víte, Vojtěchu, když laboratoř, kterou vedu (Google X, pozn. redakce) oznámila, že bude pracovat na vývoji autonomního vozidla, byl jsem pro to nadšen. Ano, vážně, viděl jsem v tom velký potenciál. Když jsme zhruba před třemi lety začínali, náš systém byl namontován na ošklivé a drahé Toyotě Prius. Minulý rok si naši designéři dovolili navrhnout auto dle svých představ, ale podle mě je ošklivé. Žádný automobilový nadšenec si jej nekoupí,“ komentuje situaci Sergey.

„Po dlouhých debatách jsme usoudili, že budovat automobilku od nuly je náročné. Tak jsme se rozhodli si ji koupit (stejně jako před lety např. YouTube a jiné, pozn. redakce). Volba přišla na Porshe, které je však kýčovité, moc rychlé a s našim systémem by si jej nikdo nekoupil. Rozhodli jsme se tedy zakoupit některou jinou evropskou automobilku a hned v nám padla do oka právě Škodovka! Česko je rájem krásných a inteligentních žen, dejme jim tedy i krásná a chytrá auta!“

2015-Geneva-Skoda-Superb-071

Poté, co Sergey spatřil tuto fotografii, měl jasno. „Chci Škodovku“, řekl. Zdroj: http://www.car24news.com/2015-geneva-motor-show-all-new-skoda-superb-revealed/

Seděl jsem nad hrnkem kávy a žasl nad tím, jaké má Sergey Brin plány s automobilkou Škoda, tedy Google Auto.

„Během prvního roku představíme první autonomní vozidlo na elektřinu.“

Sergey mi také řekl jeho plány a vize, ty jsou hodně zajímavé. Zmínil se o spolupráci s Elonem Muskem a o tom, že chce během prvního roku po akvizici představit první autonomní vozidlo na elektřinu. Čtěte dále!

Spolupráce s Tesla Motors

Není žádným tajemstvím, že Google je velkým fanouškem Open Source. Je tomu ostatně důkazem operační systém Android nebo prohlížeč Chrome, které se pyšní svou otevřeností. A právě onen sympatický postoj dopomohl k zajímavé spolupráci s Elonem Muskem, jež má momentálně hodně práce s připravovaným projektem letů do vesmíru SpaceX. Během včerejška Brin s Muskem velkolepě podepsali smlouvu o možnosti bezplatného využití patentů současného lídra v oblasti elektromobilů – Tesla Motors.

Smart Troley, Fiber PowerCord, Distance-O-Meter či Skynet Portable, jsou jen 4 z mnoha dalších inovativních, dosud v praxi nenasazených projektů. Právě těmi se budou v laboratoři Google X zabývat další měsíce, aby je byli schopni představit už na konferneci Google I/O v červnu roku 2016. Na uzavřené tiskové konferenci v São Paulo se Brin ke spolupráci vyjádřil následovně.

„We are very excited about Tesla Auto and Google partnership. We are hoping in better future without unnecessary accidents, every saved life is something like a reward for us. Autonomous cars will also help to collect all necessary data to make Google Maps navigation even better. Only together we can make the World safer and better place to be!“

Smart Troley

„Neefektivita bezdrátového nabíjení a problémy s hmotnostmi baterií, se kterými se ostatně potýkají všechny elektromobily, nás dovedly až k inovativnímu patentu Smart Troley od společnosti Tesla,“  uvedl Page. V laboratořích Google X prý testovali i nabíjení pomocí ultrasilných směrových laserů. Ani tento způsob se ale v praxi neosvědčil, především kvůli své nepřesnosti.

Systém Smart Troley je v podstatě pantograf podobný tomu z elektrických vlaků nebo trolejbusů, má v sobě ale zabudovaný vyhledávač nejbližšího kabelu, na který se tento pantograf dokáže automaticky připojit. Protože se ale kabely vyhledávávají v cloudu na serverech Google, budete muset platit tarif za mobilní internet i pro auto, případně internet nasdílet ze svého Android zařízení. Po napojení na kabel se sice budou data šířit zdarma přes Google Fiber PowerCord z nějž bude chytrá trolej také čerpat elektřinu. Pro prvotní zaměření, nebo v duálním režimu nabíjení z drátů od trolejbusů a tramvají bude ale přenos obstarávat právě mobilní internet. Ještě není moc jasné co se stane, když dojde FUP a tím se prodlouží doby potřebné pro přenos dat. Malé baterie, jimiž auto bude podle předběžných informací disponovat, jsou určeny pro maximální dojezd 50km. Tento systém ale není určen jen k spotřebě elektřiny. Dokáže ji také do sítě dodávat!

„Chystáme spolupráci s vládou České republiky a připravujeme úpravy zdejších legislativ. Uživatelé našich automobilů by měli získat elektrickou energii pro provoz svého automobilu zdarma a to díky dotacím z programu „Zelená pro vaše auto.“ Zde je bohužel omezení, elektrickou energii lze zdarma čerpat pouze mimo špičku, kdy je v síti této energie nadbytek,“ doplňuje Brin. „V momentě, kdy chytrá síť zjistí, že je potřeba dodat zde větší napětí, aby nedocházelo k výkyvům, zapojí se do akce elektromotory v našem autě, které ji budou do sítě dodávat. Uživatel na svém displeji uvidí, kolik si svou jízdou právě vydělal. Jízda autem se stane pro mnohé novým koníčkem, který jim přinese i nějaké ty peníze!“

Sergey tak nastínil, čím bude jejich automobilka vydělávat i po samotném prodeji aut. Jednak samozřejmě na reklamě, poté pak výrobou elektrické energie.

Jakmile uživatel přijede do cíle, celé rameno se složí na střechu, stejně jako lyže když jedete na hory. Prostor pro lyže se bude u modelů Scaut kompenzovat zvýšením výšky vozidla. Tím se vytvoří místo pro sportovní náčiní pod podvozkem.

Nejen elektrické, ale i autonomní!

To ale není to, proč Google tuzemskou automobilku zakoupil. Na všechny auta namontuje svůj autonomní systém, udělá tedy z hloupých aut ta chytrá. Kvůli inteligentnímu pantografu se tak musel přemístit i hlavní senzor, pro který už na střeše auta není místo. Ten se tak přemístil na kapotu. Zlý jazykové mohou tvrdit, že přes něj nebude výhled na vozovku. To ale uživatel nepotřebuje, díky spolehlivosti systému může Google vypustit ze svého vozidla veškeré ovládací prvky, jako je volant, pedály a podobně! Veškeré řízení pak obstará počítač. V případě nutnosti zásahu se uživatel k autu bude moci přihlásit skrze svůj smartphone, tablet, nebo i počítač! Automobil pak půjde ovládat pohybem smatphonu, podobně, jako je tomu v různých hrách, jako je například Asphalt. Hlavní senzor, díky svému umístění na kapotu, bude také moci sledovat chování a stav pasažérů a díky tomu tak bude i upravovat styl jízdy. Pokud pozná, že vám je špatně, nebo spíte, zpomalí a zvýší komfort cestování změkčením podvozku. Pokud naopak budete hltat každý kilometr a budete si rychlou jízdu užívat, auto zrychlí až na své maximum. Ano, i to bude možné. Díky autonomii zvládne automobil předpovídat dění na silnici a tak je i velkém zrychlení bezpečné jak pro chodce, tak pro pasažéry.

Systém autonomního vozidla dokáže pracovat v rychlosti až 666 kilomerů! To je přímo  ďábelská rychlost!

Systém autonomního vozidla dokáže pracovat v rychlosti až 666 kilomerů! To je přímo ďábelská rychlost!

Auto bude zábavním centrem nové generace

Pojďme si zrekapitulovat fakta. Máme tady autonomní vozidlo na elektřinu, které se díky systému SmartTroley dokáže připojit na trakční vedení a elektřinu dokáže i vyrábět. Hlavní senzor je umístěn na přední kapotu, takže účast pasažérů na řízení je jen minimální (ti de facto musí pouze zavřít dveře, ale i to by mělo být automatizované). Jaké novinky tedy koupě automobilky Škoda Auto přinese?

Jednou ze zásadních novinek je systém zábavního centra. „Automobil a cestování v něm se stane zábavným. Už se nebudete při cestách nudit a pozorovat zdevastovanou krajinu. Všechna skla jsme proto vybavili displejem, jaký jsme mohli vidět v brýlích Google Glass, tedy takovým, který bude průhledný a v případě nutnosti dovolí uživateli si na něm zobrazit i obraz! Může tak sledovat provoz před nim, společně s daty ze senzorů. A nebo si může jednoduše přehrát svůj oblíbený film na velkém displeji! Obraz bude samozřejmě ve 3D a bude se promítat i na bočních sklech.

google-skoda-auto

 

Známe ceny, k dispozici bude za měsíc!

Hlavy Googlu jsou už nyní na cestě do Prahy, odkud se vydají přímo do automobilky Google Auto v Mladé Boleslavi. Té se už nyní přezdívá „české Silicon Valley“. Google zde postaví obří Googleplex II, do kterého se přestěhují ti nejlepší inženýři z české republiky a okolí. Vývoj nového autonomního vozidla je téměř hotov, včetně prvního připravovaného prototypu (viz obrázek výše). Jedná se o raritu s palubní deskou, která slouží pro připojení monitorovacích zařízení. Finální model tuto desku mít nebude. Google Superb se bude prohánět na našich silnicích až do letošního června v testovacím režimu, v rámci kterého proběhne také výstavba systému Smart Trolley na dálnici D1. Začátek sériové výroby je naplánován na srpen a prví automobily by měly být k dispozici v září. Předběžná cena jednoho vozidla, kterou stanovil Google, se pohybuje kolem 450 000,- Kč v základní verzi. Plně vybavené auto se systémem Smart Trolley, koženými sedačkami, držáky na pití a displeji bude dotováno a cena by se měla zastavit na 750 000,- Kč.

Dotovaná verze automobilu k dispozici všem, komu nevadí reklamy. Takto dotované vozidlo bude moci sjet z cesty (maximálně 6x za hodinu) a zavézt vás na místo, které si inzerent zaplatil (ve výsledku to bude znamenat, že např. McDonald zaplatí Googlu za to, aby se auta zastavila v McDrivu). Také se nabízí možnost přehrávání reklam za jízdy, ale by bylo až moc otravné a jen by to snižovalo výsledný zážitek z komfortní jízdy.

 

A co si o tomto obchodu myslíte vy?

 

APRÍL!

Written by:

Published on: 1.4.2015

Filled Under: Hlavní strana, novinky

, , , , ,