Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

TOSHIBA T1100, první masově vyráběný notebook slaví 30 let

Malým okénkem do historie dnes nakoukneme na 30 letého oslavence. TOSHIBA T1100, první masově vyráběný notebook slaví tento rok kulaté výročí. Notebook byl uveden na trh v dubnu roku 1985, následně dlouhá léta ukazoval cestu přenosným počítačům – zařízením, která dnes najdeme prakticky v každé domácnosti.

Japonsko tehdy představilo svět mobility v podstatě tak, jak ho známe dnes. Uvedením notebooku T1100 na evropský trh v roce 1985 naznačila Toshiba vývoj mobilních počítačových technologií pro běžného uživatele. Na počátku osmdesátých let minulého století byly počítače známé jako nemobilní přístroje, které předpokládaly práci na jednom místě. Přitom zájem o mobilnější zařízení existoval, i když nebyl tak hlasitý. Dost možná proto, že si málokdo dokázal tuto variantu představit.

Doba okolo roku 1985 byla vůbec produktivní. Microsoft uveřejnil první verzi Windows, československá reprezentace vyhrála na domácím mistrovství světa v ledním hokeji titul a evropským autem roku byl zvolen Opel Kadett.

30-let-toshiba

Výkon přenosného počítače TOSHIBA T1100 se nám v dnešní době nemusí zdát jako nic světoborného, v té době byl ale považován za výkonné zařízení. Procesor Intel 80C88 tepal na frekvenci 4,77 MHz, operační paměť měla úctyhodných 256 KB. Pirátilo se pak přes 3.5″ disketovou mechaniku. Ne, dělám si samozřejmě srandu, instaloval se z něj do paměti operační systém DOS 2.11.

Výkon tedy už není nijak obdivuhodný, za určitých okolností bychom ale i v dnešní době ocenili kvalitní monochromatický LCD displej se softwarem na úsporu energie. Ten dokázal vydržet v provozu na olověnou baterii až 8 hodin. S hmotností 4,1 kg by v klidu mohl „změřit váhy“ s monstrózními herními notebooky současnosti.

Notebooky dokázaly během pár desetiletí úplně vymazat jak sálové, tak stolní počítače z běžného provozu. Nepřenosné mašiny tak zůstaly jen v serverovnách, byznysech, u hráčů a nakonec jako výkonné pracovní stroje. Alfu a omegu v domácnostech ale hned vedle telefonů s tablety tvoří právě notebooky.

Written by:

Published on: 21.5.2015

Filled Under: Hlavní strana

,