Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Vybíráme nové tonery: jak se při koupi nespálit?

Jestliže už jste si někdy kupovali toner, nejspíš jste si toho všimli – na trhu se objevují tzv. originální, kompatibilní a renovované náplně. Jaký je mezi nimi rozdíl a které kupovat, aby netrpěla vaše peněženka ani kvalita tisku?

Originální: připravte si pořádný obnos

Originální náplně do laserových tiskáren jsou ve smyslu kvality ty nejlepší. Vyrábí je přímo výrobci tiskárny, jsou úplně nové a zdravotně nezávadné. Můžete se s nimi spolehnout na špičkovou kvalitu tisku i deklarovanou dobu životnosti. Jenže má to háček: originální tonery jsou často i 2x dražší, než kompatibilní nebo renovované. Pokud tisknete ve větších objemech, šroubují se náklady na tisk do obrovských čísel.

printer-2-1237141

Kompatibilní: zlatá střední cesta

Také kompatibilní tonery jsou zbrusu nové – jen je nevyrábí přímo výrobci vaší tiskárny. Obvykle pocházejí z dílen firem, které při výrobě stlačují své náklady na minimum – náplně jsou proto výrazně levnější. Při koupi kompatibilního toneru byste ale měli být opatrní, protože existují obrovské kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými výrobci.

Samozřejmě vždy záleží na tom, co od svého toneru očekáváte. Pokud máte starou tiskárnu na dosloužení a tisknete převážně textové dokumenty, stačí vám i ten nejlevnější toner za pár stovek. Jestliže máte novou laserovou tiskárnu za několik tisíc až desítek tisíc korun, volte spíše dražší kompatibilní tonery od renomovanějších výrobců. Širokou nabídku cenově dostupných, ale přesto solidních tonerů, najdete třeba na webu tonerhaus.cz.

Renovované: buďte obezřetní

Renovované náplně do tiskárny jsou ze všech nejošemetnější, protože spousta prodejců je renovuje „doma na koleni“ – jejich kvalita pak bývá strašlivá. Při renovaci náplně má správně dojít k rozebrání již použitého toneru, kompletní výměně všech pohyblivých dílů, výměně optického válce, doplnění tonerového prášku a opětovného složení. Pokud váš prodejce tohle všechno dělá, je to v pořádku.

Spousta firem se však snaží proces renovace náplně ošidit a prakticky jen doplní nový tonerový prášek. V takovém případě máte zaděláno na problém a toner vám odejde mnohem dříve, než je jeho deklarovaná doba životnosti. Optický válec i pohyblivé díly v toneru totiž používáním postupně degradují – a pokud je výrobce při renovaci nevymění, druhý životní cyklus už obvykle nezvládnou.

Written by:

Published on: 14.7.2015

Filled Under: inzerce