Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Microsoft sbírá uživatelská data i ze systémů Windows 7 a Windows 8

Přestože je systém Windows 10 kritizován za sběr informací o svých uživatelích, Microsoft se rozhodl k nečekanému kroku – data budou sbírat i systémy Windows 7 a Windows 8. Možnosti sledování byly do těchto systémů nainstalovány v rámci pravidelných aktualizací už na počátku tohoto roku v rámci příprav spojených s přechodem na Windows 10. Na tento problém upozorňuje CISRT.

V dubnu letošního roku tak na systémy Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 a Windows Server 2012 dorazila aktualizace s kódovým označením KB3022345. Tato aktualizace dovoluje systému „stahovat manifesty a nahrávat data na servery Microsoftu v momentě, kdy data budou připravena k odeslání“. Tato služba využívá protokol SSL (port 443) a data odesílá na dva koncové body, jmenovitě na vortex-win.data.microsoft.com a settings-win.data.microsoft.com. 

2015-09-07 10_12_02-Nainstalované aktualizace

Brzy poté softwarový gigant aktualizoval svou diagnostickou a telemetrickou sledovací službu vydáním dvou aktualizací (KB3068708 a KB3080149), čímž chtěl Microsoft vyřešit základní problém se samotnou službou, aniž by se změnil způsob jakým jsou data shromažďována.

Další aktualizace v této „sérii“ sledovacích aktualizací byla KB3075249, která přidala telemetrické body do řízení uživatelských účtů (UAC) ve Windows 7 a Windows 8.1 a umožnila tak „shromažďovat informace o vyšších právech, které pocházejí z nízké úrovně integrity“.

Jak to tak vypadá, „Diagnostics Tracking service“ nyní může sbírat více dat, než dříve a zároveň má přístup k aplikacím třetích stran, které integrují službu „Application Insights“, která umožňuje vývojářům sledovat výkon a problémy s jejich programy, to zní rozumě.

Uživatelé systémů Windows 7 a Windows 8 mají možnost odinstalovat tyto aktualizace z ovládacích panelů a můžou je také skrýt ze služby Windows Update, díky čemu nedojde k jejich opětovnému nainstalování. Kromě toho mohou uživatelé nastavit pravidla brány firewall pro blokování vortex-win.data.microsoft.com a settings-win.data.microsoft.com hostů, takže data vůbec nebudou odeslána.

 

Written by:

Published on: 7.9.2015

Filled Under: novinky

, , ,