Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Jak se přihlásit k serveru přes SSH bez hesla (Linux, Mac OS X)

Musíte-li spravovat nějaký server přes SSH, asi určitě víte, jaká je otrava se furt dokolečna přihlašovat. Při každém zavření bashe a následném pokusu o připojení na vás znovu a znovu vyskakuje stejná hláška. Zadej heslo! Oželíte-li pomyslně trochu té bezpečnosti, dá se pár příkazy nastavit přihlašování bez hesla.

ssh-fingerprint

První si vytvoříme skrytou složku (.ssh) ve svém domovském adresáři (~) a vejdeme do ní. Bude nám sloužit k uložení vygenerovaného klíče.

mkdir ~/.ssh; cd ~/.ssh;

Následně provedeme vygenerování klíče. Při kterém se nám vytvoří ve složce ~/.ssh tři soubory – id_rsa, id_rsa.pub, known_hosts.

ssh-keygen -b 1024 -t rsa -f id_rsa -P „“

Posledním bodem je říct serveru příkazem něco ve smyslu „hele, mám tady klíč, ulož si ho a příště už neotravuj“. Za uživatel uveďte přihlašovací jméno, kterým se běžně přes SSH přihlašujete a za adresa_serveru uvedete buď IP adresu, nebo klasicky hostname.

Důležité: K poslednímu příkazu budete na Mac OS X potřebovat doinstalovat prográmek „ssh-copy-id“. Nejjednodušším způsobem je využít externího balíčkovacího manageru Homebrew. Po jeho instalaci zadáte do terminálu „brew install ssh-copy-id“ a o nic víc už se nestaráte.

Tak hurá do posledního příkazu. Po jeho zadání se vás váš server ještě jednou zeptá na heslo k uživatelskému jménu. Následně už nebude potřeba.

ssh-copy-id -i id_rsa.pub uzivatel@adresa_serveru

Written by:

Published on: 8.10.2015

Filled Under: linux, návody, Vývoj webu

, , ,