Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Některé kanály přestávají používat symbol „HD“

Televizní programy začínají procházet další změnou. Roste počet kanálů, které přestávají u svých HD verzí uvádět symbol „HD“. Na našem území je vysíláno již více jak 10 programů bez identu „HD“.

„Pokrok nezastavíš.“ Tato slova jsou i v televizním světě velmi výstižná. Kanály ve vysokém (HD) rozlišení se stávají i v našich končinách standardem. Proto se vybrané společnosti rozhodly u svých kanálů při HD verzi přestat zobrazovat u loga kanálu ident „HD“. Z velkých společností je to například společnost Scripps Networks Interactive, která na našem území provozuje programy Travel Channel, Fine Living Network a Food Network. Další společností, která se přidala ke stejnému záměru je společnost AMC Networks International. Ta u nás provozuje kanály Sport TV (Sport 1 a Sport 2), Spektrum, Film+, AMC a další. HD symbol již delší dobu chybí také na sportovním kanálu Arena Sport 1 HD (dříve Slovak Sport 1 HD) nebo hudebním Mooz Dance HD.

Stejný krok bude jistě následovat také u dalších kanálů. Tak jako se postupně přecházelo z obrazového formátu 4:3 na širokoúhlý 16:9, tak dříve nebo později přejde SD vysílání na HD. Bude to ale jistě nějakou dobu trvat. Například ještě dnes vysílá několik programů ve starším obrazovém formátu 4:3, jedná se např. o hudební MTV Music, dětské Boomerang a Cartoon Network nebo erotický Private TV.

ukázka jednotlivých rozlišení

 

SD vysílání pomalu, ale jistě končí. Proto jistě není třeba, aby u HD kanálů v obrazu zavazely například „HD“ identy. Je možné, že se jednoho dne dočkáme opačného označování – že se budou označovat starší SD kanály a HD bude naprostý standard. Pak ale přijde Ultra HD rozlišení v podobě 4K, 8K, 16K a tak dále… To je ovšem hra daleké budoucnosti.