Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Placení mobilem v obchodech je konečně tady

Už 5 let střídám mobily s NFC a stále netrpělivě čekám, až mi v peněžence zmizí 3 karty. Začneme ale trochou stručné historie, kdo by zoufalost nasazování plateb mobilem číst nechtěl, nechť tiše odroluje na konec článku.

Google Wallet

První významnou vlaštovkou byl Google Wallet v roce 2011, jenže ten se nakonec dostatečně nerozšířil a nejen pro Česko zůstal pouze jako nástroj k placení v obchodu Play.

NFC SIM (UICC)

Následovala naprosto na hlavu postavená myšlenka spolupráce bank, výrobců mobilních telefonů a operátorů. Technologie nazvaná jako NFC SIM (karta se zabezpečenou oblastí pro ukládání dat o platební kartě) byla nedomyšleným krokem bez šance na masové rozšíření. Jak to dopadlo si teď už ani nemusíme nijak domýšlet, nikoho jsem ještě platit mobilem na vlastní oči neviděl.

Mobito, QR platby a další temná zákoutí

Jako podobně nesmyslná slepá ulička se ukázal i ambiciózní startup Mobito. To, že nikdo v reálném světě nebude vyplňovat při placení číslo, scanovat QR kód a podobné věci, bylo samozřejmě jasné každému s trochu reálnějším pohledem na svět. Snad jen dodám, že Mobito ukončilo svůj provoz 1. prosince 2015.

Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay

V roce 2014 přišel na scénu Apple Pay, opět se blýskalo na lepší časy, no Apple se ukázal ve své politice nasazování stejně pomalý. O rok později Google rozšiřuje svůj operační systém Android o aplikaci Android Pay.

Své vlastní, lehce vylepšené rozhraní pro platbu mobilem vydal i gigant Samsung ve formě Samsung Pay. Jeho vybrané telefony s touto funkcí umí kromě klasické bezkontaktní platby simulovat také starší formu plateb, přesněji projetí magnetického pásku karty platebním terminálem (v USA stále velice rozšířený způsob).

Kreditka na nálepce (NFC Tag)

V poslední době se docela hodně začaly chytat platební karty v podobě nálepek. Není to nic jiného, než že vezmete čip z klasické karty, který je zodpovědný za bezkontaktní platby a místo zatavení do plastu ho dáte na nálepku. Jenže co když těch karet máte víc? To budete tahat několik telefonů, nebo si jeden telefon polepíte nálepkama odshora až dolů, doufajíc, že se terminál nesplete? Ne… Toto taky není dobré řešení, opět jen další pokus, ze kterého se mi chce brečet.

airbank-nfc-sticker

Co na to banky?

Jeden by si skoro řekl, že musí být banky úplně slepé, když nevidí, jaký tlak na platbu mobilem je občany vyvíjen. Jenže s nimi zatím nikdo z Google nebo Applu pořádně nejednal. V roce 2016 už zřejmě vedení a ajťákům českých bank zřejmě došla trpělivost a napsali si appku sami. Popravdě už jsem ani nedoufal, že se tak stane.

ČSOB (NaNákupy)

23. června 2016 se zřejmě zapíše do historie jako den, kdy byla lidem poprvé umožněna opravdu použitelná mobilní platba u obchodníka smartphonem. Do aplikace NaNákupy si můžete zapsat údaje o platebních kartách MasterCard i Visa. K samotnému aktu placení není potřeba být připojený k internetu, ověření probíhá zcela offline. Platbu následně ověříte pomoci PINu, použití otisku prstu (v době psaní článku) nefungovalo, věřím ale, že to nebude zase tak dlouho trvat.

Komerční banka (MojeBanka)

Dlouho na sebe nenechala čekat ani Komerční banka, která o 2 měsíce později vydává kompletně přepracovanou aplikaci mobilního bankovnictví. Opět není pro platbu potřeba být přihlášený k internetu.

Musím se pochlubit, že jsem se jako nedobrovolný dobrovolník podílel na jejím ladění, zpočátku totiž fungovala dost svérázně. Na 3 kompatibilních telefonech jsem s ní nedokázal zaplatit a v jednom obchodě jsem dokonce sestřelil celý platební terminál, že se sám od sebe zrestartoval. Teď už by snad vše mělo být relativně v pořádku. Doporučuji zatím nepárovat karty se 2 telefony naráz.

kb-platba

Pro aktivaci funkce MojeMobilní Karta raději postupujte přesně podle těchto instrukcí:

  • Přihlašte se na počítači na stránku internetového bankovnictví (mojebanka.cz)
  • Karty -> Debetní karty -> Sjednat -> Mobilní karta -> …
  • Klikněte na symbol klíče -> Mobilní banka -> Nastavení Mobilní banky
  • Proklikejte se až k volbě „Chci platit na libovolné účty“ následně si přidejte, popř. odeberte a znovu přidejte vaše zařízení. Opět klikejte na tlačítko pokračovat dokud nebude záležitost vyřízena.
  • Odinstalujte současnou aplikaci MojeBanka ze svého smartphonu. Znovu ji nainstalujte (na čisto) z obchodu Google Play.
  • Přihlaste se svými přihlašovacími údaji, které jste si k Mobilní Bance přiřadili (rodné číslo, heslo)
  • Z menu v aplikaci si vyberete Mobilní karty, měli byste tam mít všechny vaše virtuální debetní karty, které jste si na počítači vytvořili. Nyní klikněte na velké tlačítko Aktivovat.
  • Vyplníte potřebné údaje a tadá! Můžete platit bezkontaktně svým telefonem.

S iPhonem máte smůlu

Obě zmíněné aplikace jsou založeny na technologii HCE (Host card emulation). Nepotřebujete k nim žádnou upravenou SIM kartu a ani souhlas vašeho operátora. Stačí mít telefon s podporou NFC, kompatibilní verzi operačního systému Android a zmíněnou aplikaci od vaší banky.

apple-pay-v-cesku

Apple iPhone zatím podporovaný není, společnost Apple v současné době pravděpodobně nemá zájem o konkurenci pro svůj Apple Pay. Čeští zákazníci si proto na oficiální cestu platby mobilem ještě budou muset neznámou dobu počkat.

Teď už jen pozor na vybitou baterku, abyste neskončili bez mobilu i bez peněz… :-D

Written by:

Published on: 26.8.2016

Filled Under: Hlavní strana, novinky

, ,